Před osmi lety to začalo. Steve Jobs představil iPhone

Steve Jobs předpovídal, že změní celé odvětví a způsob jakým mobily vnímáme. Stalo se. Před osmi lety Apple (znovu)vynalezl chytrý telefon.
Před osmi lety to začalo. Steve Jobs představil iPhone

Dne 9. ledna 2007 Apple představil iPhone. Tehdy jsme vydali článek s titulkem „Apple iPhone: srazí smartphony na kolena“. Ani jsme netušili, jakou budeme mít pravdu...

V historii mobilů najdeme mnoho milníků. Od jednoho z těch nejvýznamnějších uplynulo právě dnes osm let. V kalifornském San Franciscu probíhala konference MacWorld, šéf Applu Steve Jobs vstoupil na pódium a řekl světu: „Čas od času přijde revoluční produkt, který změní úplně všechno. Dnešek je ten den, dnešek je den, kdy znovu vynalezneme telefon.“ A nemýlil se. Ta keynote vešla do dějin stejně jako samotný přístroj. Pokud si najdete čas a zhlédnete ji (video najdete níže), jistě pochopíte proč.

Klepněte pro větší obrázek
Od keynote, na které Steve Jobs představil světu revoluční iPhone uplynulo osm let

Produkt Applu, výsledek několikaleté práce, se zcela odlišoval od tehdejších smartphonů. Ty byly podle slov Steva Jobse neohrabané a příliš složité. Jeho cílem naopak bylo vytvořit maximálně jednoduchý přístroj, se kterým si intuitivně poradí úplně každý. Smartphone pro každého. I když je pravdou, že ze začátku byla jeho cena vysoká – 399 dolarů.

„5 let před jakýmkoli jiným telefonem“

Také proto si Apple kladl za cíl cenu snížit a rozšířit i počet trhů, kde se oficiálně prodával. To se povedlo s příští generací. Vylepšený model 3G byl v Americe k mání za 199 dolarů a počet zemí, kde se oficiálně prodával, postupně vystoupal na 70. Byla mezi nimi i ČR, iPhone 3G startoval u všech tří operátorů 22. srpna 2008.

Představení prvního iPhonu:

Jobs zavrhl tlačítka i stylus, nic přece není tak dobré jako deset prstů, se kterými se rodíme. Uživatelské rozhraní a svižnost, se kterou iPhone reagoval na dotyky, to bylo něco nevídaného. Apple přišel s multidotykovým ovládáním a dovedl eliminovat přehmaty uživatele. Měl akcelerometr a zoomování roztažením prstů působilo úžasně. Každý si to chtěl vyzkoušet.

Dotknout se chtěl každý

Hardwarových tlačítek měl iPhone jen několik. Na tehdejší dobu to bylo něco nemyslitelného, tehdejší smartphony jako Motorola Q, Palm Treo či Nokia E62 měly hardwarovou QWERTY klávesnici a nespočet dalších funkčních tlačítek. Jobs ale pochopil, že každá aplikace vyžaduje jinou sadu kláves, takže se jich prostě zbavil.

Klepněte pro větší obrázek
Počet tlačítek se nezměnil u žádné z dalších generací jablečného mobilu

Na vývoji takto revolučního přístroje pracoval Apple dva a půl roku a vše dovedl udržet pod pokličkou. Hned když se objevil, stal se z něj fenomén. Uživatelé iPhony chtěli, stáli na ně fronty a telefony se z Ameriky posílaly do celého světa. Zlí jazykové úspěch iPhonu těžce nesli a ani na tomto se za osm let nic nezměnilo.

Faktem zůstává, že Apple vytvořil fenomén a životní styl. Krom iPodu byl jeho představitelem právě iPhone. V tomto ohledu pozvedl Apple na novou úroveň i marketing a způsob prodeje.

Není třeba umět všechno, jen to, co lidé chtějí

Odpůrci Applu, ačkoli často používají smartphone, který by bez iPhonu nejspíš v současné podobě neexistoval, s oblibou označují iPhone za předraženou hračku pro snoby. Dříve se posmívali jeho jednoduchosti a omezené sadě funkcí, ale ty doby jsou dávno pryč. Dnes jsme svědky regulérního závodu mezi jednotlivými mobilními platformami, jde o to, kdo nabídne novou funkci či technologii dříve a má ji lépe zvládnutou. I po letech je na iPhonu vidět uvažování Steva Jobse. iPhone nemusí umět všechno, ale musí umět to, co lidé chtějí a musí to umět skvěle.

Apple s Jobsem v čele ale pochopil i další věc, která jiným unikala, nebo ji nedovedli realizovat. Propojení přístroje a obsahu. Hudba, aplikace, knihy, časopisy, filmy, to vše si můžete pohodlně koupit a během chviličky stáhnout přímo do svého mobilu (a později do iPadu). Obchodní model, který dnes ostatní následují.

Zkrátka a jednoduše, ať už iPhone milujete či nenávidíte, jeho dopad na celé odvětví mobilů mu nelze upřít. Apple trefil do černého a všichni ostatní výrobci ho od té doby následují. A když přišel s dalším revolučním produktem jako je iPad, následují ho znovu. Apple se díky iPhonu vyšvihl na vrchol, nezbývá než mu popřát, aby se na něm i bez Steva Jobse udržel a přinesl světu mnoho dalších revolučních produktů.

Témata článku: Apple, iPhone, Steve Jobs, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone 8 256GB, Mobilní platforma, Vylepšený model

150 komentářů

Nejnovější komentáře

  • craxpress 11. 1. 2015 15:12:54
    v té době jsem se s tou vlnou svezl taky. iPhone 16GB mám pořád doma, ale...
  • PoliceCollector 11. 1. 2015 2:38:04
    Kdysi dávno, kdy jsem nevěděl že existuje nějaký Steve Jobs a Apple, jsem...
  • tomsi81 11. 1. 2015 1:26:19
    Iphone se podle mě hodí pro lidi kteří chtějí malý smartphone a že ta...
Určitě si přečtěte

Svět si utahuje z iPhonu X. Podívejte se na nejpovedenější vtípky

Svět si utahuje z iPhonu X. Podívejte se na nejpovedenější vtípky

** Vzývají Steva Jobse, a pak přímo na pódiu animují hovínko ** Internetoví satirici to Applu zase jednou nedarovali ** Ať si o iPhonu X myslíte, co chcete, dnes na to půjdeme s humorem

18.  9.  2017 | Miksa Martin | 228

Který mobil je nejbezrámečkovatější? Nový fenomén je tu, ať chcete nebo ne

Který mobil je nejbezrámečkovatější? Nový fenomén je tu, ať chcete nebo ne

** Jediným pádným argumentem pro bezrámečkový mobil je design ** ...a netvrdíme, že je to špatně ** Který z bezrámečků je ten nejbezrámečkovatější?

17.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 45

Asi jste nečekali, že bychom se vyhnuli úterní keynote, že ne?

Asi jste nečekali, že bychom se vyhnuli úterní keynote, že ne?

** Apple hrál na city, my se na keynote podíváme s nadhledem ** iPhone X je skok. Kterým směrem? Nezlomí si Apple nohu? ** Jedno se Desítce musí nechat: diskuze jsou plamennější než jindy

16.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 172


komerční sdělení

Komerční sdělení