Před rokem zrušili roaming v zemích EU. Spotřeba dat v zahraničí vzrostla pětkrát

Před rokem zrušili roaming v zemích EU. Spotřeba dat v zahraničí vzrostla pětkrát

Dnes je to přesně rok ode dne, kdy byl zrušen roaming pro evropské zákazníky v zemích EU. Směrnice přinesla bezstarostnější používání mobilů s domácí SIM kartou i na dovolených nebo služebních cestách. Zákazníci mohou používat svůj tarif se stejnými parametry jako doma, naprostá většina nedoplácí nic navíc.

Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometr 62 % Evropanů ví, že poplatky za roaming skončily, a 69 % si myslí, že oni sami nebo někdo, koho znají, z toho budou mít prospěch. Přínos nových pravidel oceňují především mladí lidé a lidé, kteří jsou často na cestách.

Dat za hranicemi už se nebojíme

Zástupci Evropské komise Andrus Ansip a Marija Gabrielová sdělili, že spotřeba mobilních služeb při cestách po EU se v této souvislosti významně zvýšila. Konkrétně spotřeba dat, která v zahraničí byla vždy nejdražší položkou, vzrostla pětkrát a objem provolaných minut narostl dvaapůlkrát. Evropská komise bude ve spolupráci s národními regulačními orgány bude vývoj na trzích mobilních služeb sledovat a zajistí, aby pravidla byla řádně uplatňována.

Obyvatelé EU se mohou těšit i na další novinky. Kromě toho, že už nemusí platit za roaming, mohou online obsah (např. služby internetové televize), který si předplatili doma, od 1. dubna 2018 využívat kdekoli v celé EU. A od 3. prosince 2018 si budou moci při nákupu zboží a služeb online vybírat nejvýhodnější nabídky z celé EU, aniž by byli diskriminováni na základě státní příslušnosti a místa pobytu.

Stručně o skončeném roamingu v zemích EU:

 

Poplatky za roaming skončily dne 15. června 2017. Evropané, kteří cestují do jiných zemí EU, nyní za roamingové hovory, SMS a datové služby platí stejné ceny jako doma.

 

Volání, SMS a mobilní připojení k internetu v jiných zemích EU jsou součástí domácího balíčku. Minuty hovorů, textové zprávy a megabajty dat spotřebované v zahraničí (v rámci EU) se účtují stejně jako doma. Výše vyúčtování už nebude nepříjemným překvapením.

Kdo má tarif s neomezeným voláním a SMS, bude mít neomezené volání a SMS i při roamingu v rámci EU. Avšak u neomezených nebo velmi levných datových služeb v domovské zemi může domácí operátor uplatnit limit (politiku přiměřeného využívání) na využívání dat při roamingu. V takovém případě musí operátor zákazníka o tomto limitu předem informovat a upozornit jej, když limitu dosáhne.

Pravidla EU zajišťují, že tento limit pro roamingové datové služby by měl pokrýt běžné potřeby většiny cestovatelů. Pokud zákazník dosáhne limitu, může datový roaming využívat i nadále za malý poplatek: nejvýše 7,7 EUR/GB + DPH, což je 6,5krát méně než před 15. červnem 2017 a 25krát méně, než činily dřívější poplatky.

Diskuze (39) Další článek: Samsung 20. června sleví 20 % na Galaxy S9 a Galaxy S9+. Akci lze i zkombinovat...

Témata článku: Operátoři, Mobilní data, EU, Roaming, Evropská unie, Evropská komise, Telekomunikace, Konec roamingu, Legislativa, Regulace, Provolaná minuta, Státní příslušnost, Evropský zákazník, Mladý člověk, Nové pravidlo, Data, Eurobarometr, Andrus Ansip, Nejvýhodnější nabídka, Internetová televize, Stejný parametr, Naprostá většina, Spotřeba, SIM, Spotřeba dat


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Watch: Chytré hodinky tikají a odbíjejí. Těšte se na eSIM!

Samsung Galaxy Watch: Chytré hodinky tikají a odbíjejí. Těšte se na eSIM!

** Samsung v New Yorku představil i novou generaci hodinek Galaxy Watch ve dvou velikostech a třech barvách** Hodinky mohou tikat a odbíjet jako běžné analogové hodinky ** Připojíte je k Androidu i iOS, my se těšíme zejména na model s eSIM

Martin Chroust | 23

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

** Čekáme tři nové iPhony navazující na loňský model X ** Víme o nich hodně. Má Apple v rukávu utajený trumf? ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00

Filip Kůžel, Martin Miksa | 235

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 6