Před Vánocemi: 23 otázek a odpovědí k Nokii 6230i

Plánujete sobě nebo někomu jinému koupit Nokii 6230i a nemáte ještě jasno v některých detailních vlastnostech telefonu? Anebo už ji máte doma, ale nevíte si rady třeba se synchronizací? Pak by vám mohl pomoci náš souhrn třiadvaceti odpovědí na otázky týkající se Nokie 6230i.
Před Vánocemi: 23 otázek a odpovědí k Nokii 6230i
Vánoce v dohlednu, nemálo z našich čtenářů dostane pod stromeček mobilní telefon. Největším tužbám se těší špičkové modely značek, třeba Samsung D600, Nokia 6230i nebo Sony Ericsson K750i. Ne každý „Ježíšek“ je ale definitivně rozhodnut a záleží i na maličkostech, které se bez telefonu v ruce těžko zjišťují.

Pro dnešek jsme vybrali Nokii 6230i, do Vánoc plánujeme zveřejnění podobného článku i pro její konkurenty. Přestože jsme se jí několikrát věnovali,:

v diskuzích se stále objevují další otázky. Některé jsou nové, jiné se stále opakují. Rozhodli jsme se vám některé záležitosti objasnit a pomoci vám tak v rozhodování o koupi, nebo třeba zpříjemnit stávajícím majitelům soužití s telefonem.


Jaký je vlastně rozdíl mezi Nokií 6230i a modelem 6230?

Nokia 6230i má oproti staršímu modelu drobná vylepšení v podobě tří milimetrů navíc na každé ose displeje oproti původnímu modelu, rozlišení 128 × 128 bodů poskočilo na 208 × 208 pixelů, fotoaparát dostal 1,3 Mpx místo staršího VGA rozlišení. Přibylo místo ve vnitřní paměti telefonu (původně 7,2 MB, v Nokii 6230i pak 24,3 MB) a podpora Push to talk. E-mailový klient konečně pracuje s přílohami a čtyřsměrná ovládací klávesa dostala výraznější potvrzovací střed.

Co při koupi Nokie 6230i najdu spolu s telefonem v krabici?

Standardní balení pro ČR obsahuje následující: telefon, 32MB MMC kartu, CD se softwarem, stereo sluchátka použitelná jako handsfree, nabíječku a dokumentaci k telefonu.

Podporuje Nokia 6230i nejvyšší možnou rychlost přenosu dat přes Bluetooth?

Nokia 6230i disponuje Bluetooth ve specifikaci 1.1, takže maximální přenosová rychlost je 721 kb/s. Ztráta rychlosti na Bluetooth verze 2.0 je značná, u něj se maximální přenosová rychlost pohybuje až na hranici 3 Mb/s.

Podporuje Nokia 6230i klasické Mass Storage? Jinými slovy: bude mi telefon po připojení k počítači fungovat jako klasický přenosný disk?

Ano, při propojení klasickým kabelem s koncovkou Pop-Port a USB na druhé straně se telefon objeví v počítači jako další disk a se soubory na paměťové kartě Nokie 6230i se dá libovolně pracovat.

S jakou největší kapacitu paměťové karty si Nokia 6230i rozumí?

Oficiální dokumentace hovoří o podpoře karet do kapacity 512 MB. Podle zkušeností uživatelů je ale možné používat karty až do kapacity 1 GB. Vždy je ovšem nejlepší přímo v prodejně kartu vyzkoušet, s produkty některých výrobců si telefon nerozumí.

Můžu používat i poloviční typ podporovaných paměťových karet, tedy RS-MMC?

Ano, s adaptérem na klasickou MMC velikost se dají spolehlivě používat i karty RS-MMC.

Podporuje Nokia 6230i karty typu MMC+?

Ano, tyto karty jsou kompatibilní s běžnými MMC kartami. Mají vyšší přenosové rychlosti, které ale bohužel u telefonu ani čtečky nevyužijete.

Mohu si v Nokii 6230i prohlédnout dokument pro MS Word?

Nokia 6230i umí bohužel pouze J2ME a žádný javový midlet, který by dokázal zpracovat soubor pro MS Word zatím není.

Chtěl bych si na displej dát jako tapetu obrázek stažený z internetu nebo obdržený formou MMS. Je to vůbec možné a bude správně zobrazený?

Rozlišení 208 × 208 pixelů displeje Nokie 6230i je oproti jiným modelům značky atypické. Proto většina tapet určených pro Nokie nebude na displeji 6230i zobrazena správně a na celé ploše. Řešením je tedy upravení obrázku v počítači a jeho následné nahrání zpět do telefonu.

Je možné uživatelsky upravit délku podsvícení displeje?

Bohužel není možné vybírat z času podsvícení displeje.

Lze měnit kontrast displeje?

Ne, kontrast displeje nelze u Nokie 6230i nijak upravovat.

Je možné měnit barvu písma nabídky?

Nokia 6230i umí změnit jen barvu písma v pohotovostním stavu. Popisky se tak neztratí na tmavých tapetách. Ale pro zbytek nabídky zůstane písmo nezměněné, takže pokud barevné schéma kopíruje vlastnosti hlavní tapety, může být nabídka nečitelná.

Mohou se ve stavu nečinnosti zobrazovat i analogové hodiny?

Po určité době se na displeji telefonu objeví digitální hodiny, analogová verze není k dispozici. Velikost číslic digitálních hodin ve stavu nečinnosti není možné měnit.

Nahrál jsem do telefonu aplikace – soubory s koncovkami .jar a .sis. U některých nechce telefon spolupracovat a hlásí, že daný formát není podporován.

Soubory s koncovkou .sis rozhodně do Nokie 6230i nahrát nepůjdou, jsou určeny pro smartphony s operačním systémem Symbian. Některé javové programy jsou určené jen pro konkrétního výrobce telefonu nebo pro určitý model. Např. nenahrajete aplikaci pro Nokii do telefonu Siemens a opačně, a to je důvod chybného hlášení telefonu.

Je možné mazat výpisy o doručení zpráv najednou?

Nokia 6230i jejich hromadné mazání nepodporuje, je třeba je mazat po jednom.

Umí Nokia 6230i řadit kontakty při synchronizaci správně, tedy první příjmení a potom až jméno?

Bohužel, špatné řazení při synchronizaci s Outlookem je typický nešvar Nokií Series 40. Pro správnou synchronizaci můžete použít tip z naší bleskovky.

Jak je to s kompatibilitou se starším operačním systémem Windows 98? Bude mi fungovat správa kontaktů apod.?

Současná verze softwarového balíku PC Suite, který Nokia nabízí zdarma ke svým telefonům, je funkční pouze s operačními systémy Windows 2000 a XP. Předchozí verze PC Suite, která fungovala na Windows 98, zase není kompatibilní s Nokií 6230i. Kombinaci Windows 98, PC Suite a Nokia 6230i tedy nelze provozovat. S Nokií 6230i je ve Windows 98 možné pracovat s komerčním programem Oxygen Phone Manager.

Je vestavěný MP3 přehrávač opravdu kvalitní, nebo má nějaké mouchy?

Obecně se dá říct, že pro přehrávání MP3 souborů je Nokia 6230i dostatečně vybavena. Ale narazíte i na některé „nedodělávky“ – asi nejvíce potrápí nemožnost zařadit do seznamu přehrávaných skladeb soubory umístěné hlouběji v podsložkách. Kvalitativně je výstup na vysoké úrovni, ale pro plné pohodlí je vhodné investovat do redukce konektoru Pop-Port na klasický 3,5mm jack, abyste mohli připojit značková sluchátka. S přiloženými „špunty“ jsou hudební zážitky horší.

Je možné nějakým způsobem zablokovat vestavěné FM rádio (třeba pro potřeby firemních telefonů, kdy si zaměstnavatel nepřeje hradit koncesionářské poplatky) ?

Ano, je možné provést hardwarový zásah do telefonu, který se nedotkne záruky v případě, že si jej necháte provést autorizovaným servisem. Tato možnost je nabízena firemním zákazníkům Radiocomu. Více se dozvíte v naší bleskovce.

Je vůbec možné vypnout zvuk spouště fotoaparátu?

Ano, spoušť fotoaparátu vás nemusí rušit. Stačí vejít při focení do kontextové nabídky, ve které najdete položku „Zvuk kamery“.

Zdá se mi, že model 6230i je pomalejší než starší Nokia 6230. Dá se rychlost telefonu nějakým způsobem zvýšit?

Telefon se zrychlit nedá, žádná úprava nastavení nepomůže. Model 6230i je oproti 6230 pomalejší, protože obsahuje displej s větším rozlišením, a ten je náročnější na výkon hardwaru. Jedinou možností, jak se o zrychlení pokusit, je aktualizace na poslední verzi firmwaru.

Kde se dá stáhnout nejnovější firmware Nokie?

Firmware pro telefony Nokia (narozdíl od jiných značek) není vystaven na internetu ke stažení, je třeba zajít do autorizovaného servisu. Kompletní tabulku zatím představených verzí najdete na těchto stránkách.

Mám Nokii 6230 a chtěl bych používat klávesnici modelu 6230i. Je to možné?

Celý kryt Nokie 6230i je možné spolehlivě nasadit na starší model a používat tak upravenou klávesnici.

Tip: Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Pro další podrobné odpovědi prozkoumejte naši Poradnu, ze které jsme při tvorbě článku čerpali. Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů.

Diskuze (38) Další článek: Symbian: nechte telefon vyřizovat hovory za vás

Témata článku: Nokia, Vánoční nabídka, Nokia 6230, Nokia 6230i, Sony Ericsson K750i, MS Word


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82