Předvánoční procházka internetovými bazary s mobilními telefony

Nyní před Vánocemi je více než kdykoli jindy důvod ke koupi mobilního telefonu. A protože ne každý uživatel musí mít nový přístroj, podívali jsme se na cenové relace mobilů z druhé ruky.
Předvánoční procházka internetovými bazary s mobilními telefony

Důvodů ke koupi staršího použitého mobilu je několik. Jako první se samozřejmě naskýtá otázka financí, ne každý si může dovolit za mobil „vypláznout“ desetitisíce. A pak jsou tady také naše ratolesti, babičky, dědečci, kteří nejnovější vymoženosti nové doby prostě nevyužijí. Děti svou lehkomyslností také mohou o mobil ve škole přijít, popřípadě si neuvědomí, házeje před tělocvikem aktovku do kouta, že je mobil křehká věc hodna slušného zacházení. Ať už máte důvod ke koupi telefonu z druhé ruky jakýkoli důvod, podívejte se s námi na přibližné ceny a naše doporučení.

Na co si dát pozor?

Při koupi mobilního telefonu z druhé ruky se doporučuji držet pořekadla, dvakrát měř jednou řež. V žádném případě nekupujte mobil na dobírku. Nemůžete předem zkontrolovat ani základní funkce, nemluvě o případech, kdy „prodejce“ poslal místo super levného telefonu kilo mouky či kus špalku.

Nejprve je nutné přístroj zkontrolovat zvenčí, zda nemá nalomenou anténu, prasklý kryt či příliš poškrábaný displej. Výměna či oprava displeje může i u těch nejlevnějších přístrojů stát i více, než samotný přístroj. Nový housing může navodit dojem kvalitního telefonu, v tomto případě kryty oddělejte a přístroj zkontrolujte „nahý“. Zapněte telefon a zkontrolujte displej, zda neobsahuje nefunkční řádky a zobrazuje korektně všechny ikonky. S přístrojem se nestyďte chvíli pracovat. Prolistujte položky seznamu, vyzkoušejte všechny funkce.  Můžete tak předejít nepříjemnému zjištění, že nefungují některé klávesy, přístroj tuhne nebo se vypíná. Zkuste uskutečnit hovor, vyzkoušejte reproduktor a mikrofon, má-li telefon hlasitý odposlech, vyzkoušejte i ten. Bude-li se majitel důkladné prohlídce bránit, je to signál, že není něco v pořádku. V tomto případě raději od koupě ustupte.

Ceny telefonů z druhé ruky

Ceny starších mobilních telefonů závisí na několika faktorech. Asi nejdůležitější je stáří telefonu a z toho plynoucí záruka. Nepoškozený přístroj se zárukou alespoň půl roku stojí zhruba 70-80 procent ceny přístroje nového. Plně funkční přístroj, ovšem s prošlou zárukou, přijde na  čtyřicet až sedmdesát procent v závislosti na příslušenství. Uvědomte si také, že mobilní telefon z kamenného bazaru bude dražší až o dvacet procet než ten, který si koupíte přímo od prvního majitele. Pojďme se nyní podívat na modely jednotlivých výrobců a přiblížné ceny.

Alcatel
Mezi inzeráty i dnes nalezneme staříky jako One Touch Club či řadu DB. Tyto telefony se prodávají v ceně od 500 do 800 Kč, což je cena odpovídající. Tyto telefony jsou i přes své stáří vcelku spolehlivé a dovedu si jej představit v nejedné školní brašně. V žádném případě však nedávejte za tyto telefony víc než tisíc korun. Modernější řada OT30x se objevuje v inzerátech vcelku hojně – nabídky se pohybují v rozmezí 1000 – 1500 korun. Tato řada však nepatří mezi nejkvalitnější a starší modely se vcelku hojně kazí (zvláště joystik). Chcete-li mou radu – nedávejte za plně funkční OT30x víc, jak třináct stovek. Výborně vybavený model OT501 je nabízen většinou za cenu přesahující dva tisíce korun. Modely OT 311 či 511 se  v nabídkách přiliž často neobjevují a pokud ano, jde většinou o přístroje v záruce za cenu o několik stokorun nižší, než přístroj nový.

Ericsson
Nejčastějším zástupcem Ericssonu ze „staré školy“ jsou modely T10, a to za cenu kolem jednoho tisíce korun. Z téčkové řady je hojným účastníkem inzercí T39m, který je nabízen za cenu kolem pěti tisíc korun. Upozorním, že tato řada byla velmi poruchová, závada (telefon nechytá signál) se však projevuje většinou v prvních měsících užívání. Doporučuji tedy před koupí vyzkoušet. Barevňák T68(i) bývá nabízen za cenu okolo devíti tisíc korun v závislosti na stáří. Ještě upozorním na nedávný drastický propad ceny modelu T65. Nyní stojí zhruba 4500 korun. Starší inzeráty mohou tedy nabízet starší přístroj za cenu nového.

Nokia
Začněme starým modelem 3210, který je nabízen i za cenu převyšující dva tisíce korun. Vězte, že je to cena přehnaná a osobně bych nedal víc, než čtrnáct stovek. Musím poukázat na značné snížení výdrže baterie u starších telefonů. Stále najdeme veleslavnou 5110 za cenu kolem patnácti stovek. Novější model 3310 je nabízen za nadhodnocenou cenu kolem tří tisíc korun. Samozřejmě záleží na stáří a případné záruce, vemte však na vědomí cenu nového přístroje pohybující se kolem 3300 korun. Objevují se i nabídky na modely 6310(i), a to za cenu od šesti do osmi tisíc. Ještě bych varoval před „drzými“ nabídkami hezkého, ale starého modelu 8210 za ceny přes čtyři tisíce korun! A obecná rada - před koupí Nokie doporučuji omrknout aktuální ceny nových přístrojů, finský výrobce nyní uvádí na trh nové modely, důsledkem čehož slevňují starší řady.

Siemens
Mezi inzeráty se nejvíce vyskytuje oblíbený model C35i (M35), který si majitélé cení na dvanáct až osmnáct stovek. Ještě častěji než „céčko“ se kupodivu objevuje S35, a to za cenu okolo dvou tisíc korun, což je vcelku rozumná nabídka. Téměř nenajdeme pětačtyřicítkovou řadu – zřejmě jsou stávající majitelé spokojeni. Začíná se již objevovat padesátková řada – což jsou telefony většinou v záruce za mírně nižší než prodejní cenu.

Sony
Z nabídky japonského výrobce nejčastěji naleznete oblíbenou řadu J5/J6. Většinou jsou nabízeny za více než tři tisíce korun, objevují se však i nabídky za rozumější cenu (do 2500 Kč). Máte-li tedy zájem, porozhlédněte se na více místech. Za cenu kolem tří tisíc je nabízena vyšší řada J7/70 – funkčně téměř stejné, avšak mnohem elegantnější než J5/J6.

Vyplatí se?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Mobilní telefon z druhé ruky se vyplatí v případě, kdy koupíte přístroj spolehlivý, bezporuchový nebo v záruce. Jestliže se mobil bez záruky porouchá, může vás, vzhledem k vysokým cenám za opravy, baterie a náhradní díly, stát v konečném důsledku i víc, než přístroj nový. Jestliže hodláte pod vánoční stromek koupit starší telefon, doufám, že vám orientační přehled cen trochu pomohl. Hledáte-li konkrétní nabídku, můžete využít následující odkazy na největší internetové bazary.

Mobilmania (bazar)

Bazar.cz (mobilní telefony)

Jarmark (mobilní telefony)

Český bazar

Telefony

ChciMobil

Diskuze (34) Další článek: 24.11.2002 17:40 Fanraiser

Témata článku: Telefony, Procházka, Mobil, Bazar, Vánoční stromek, Mobilní telefon, Téčko, Telefon, Internet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80