Předvánoční rádce: co, kde, jak a za kolik

V tomto článku najdete aktuální ceny mobilních telefonů, přehled vánočních akcí a další doplňující informace, které můžete v tento poslední předvánoční den potřebovat.

Pozor na kradené kousky

Největším rizikem při nákupu použitého mobilu je bezesporu riziko zákonnosti - mobil totiž může být kradený. Přestože v české republice ještě neexistuje globální seznam kradených mobilních telefonů (kupříkladu v Anglii již ano), nemáte zřejmě v současné době možnost zjistit, zda váš mobil neopustil svého předchozího majitele více než neochotně. V současné době udržuje seznam IMEI (identifikačních čísel) kradených mobilů kupříkladu Eurotel, v jehož síti si pak se svým mobilem nezavoláte.

Problémy však mohou nastat někdy v budoucnu i v případě, že přístroj s vaším současným operátorem funguje - když se totiž naši operátoři jednoho krásného dne dohodnou s Policií na společném postupu proti kradeným mobilům, může přestat váš telefon ze dne na den fungovat.

Jak tedy poznat, zda je mobilní telefon v Bazaru kradený? Obecně se dá poradit osvědčená věc - pokud má prodávající k telefonu i původní lepenkovou krabici s manuály a nabíječku, lze s velkou pravděpodobností prohlásit, že telefon zcizen nebyl. Málokdo z nás nosí po ulici či na plovárnu veškeré příslušenství ke svému mobilu.

Co oko uvidí...

V každém případě je nejlepší postupovat se zdravým rozumem - tedy v každém případě si telefon na světle pořádně prohlédnout, zda není třeba nalomená anténa, prasklý kryt, poškrábaný či místy dokonce nefunkční displej - dá se totiž předpokládat, že tato závada se bude stále více zvětšovat a jakákoli oprava bude zřejmě stát více, než samotný mobilní telefon.

Pokud kupujete přístroj s výměnnými kryty, zkontrolujte také samotný "nahý" přístroj s odejmutými kryty. Telefon zapněte a vyzkoušejte si jeho základní funkce - krátkým hovorem s někým druhým prověříte kvalitu mikrofonu i sluchátka. Pokud se vám něco nezdá - slyšíte-li kupříkladu praskání či je hlas příliš slabý - zapomeňte na tento přístroj. Platí zde totiž stejný rada jako u displeje: s velkou pravděpodobností se bude tato závada horšit.

Napsáním textové zprávy zase dobře prověříte samotnou klávesnici. Zkontrolujte, zda telefon reaguje na všechna tlačítka správně, zda některá nezůstávají "viset" či zda se zobrazují ty správné znaky. Každý prodavač či majitel s čistými úmysly vás určitě nechá přístroje pořádně prošťourat. Pokud se tomuto brání, je to jasná známka toho, že s mobilem asi nebude úplně vše v pořádku.

Pokud máte vyhlédnutý přesný typ mobilního telefonu, vezměte s sebou k nákupu kamaráda, který tento typ telefonu vlastní. Jedině on ví nejlépe, jaké jsou problémy daného přístroje a nač je při pravidelném používání náchylný. Umožní vám tak tyto závady snadno odhalit.

Ach ty baterie

Nejnamahánější a nejvyužívanější částí mobilního telefonu je bezesporu jeho baterie. Jejich stav povětšinou nedokážete nijak zjistit. Nejlepší postup je v případě, že se můžete s prodávajícím domluvit na několikadenním (obvykle je týden více než dostačující dobou) vyzkoušení mobilního telefonu.

Většinou lze však předpokládat, že starší typy Ni-Cd či Ni-Mh baterií nebudou v příliš dobrém stavu. Za nejdelší čas jejich životnosti lze předpokládat nejdéle dva roky. Pokud je tedy kupovaný mobilní telefon starší tohoto data, počítejte raději s nutností brzké koupě nové baterie - to však výslednou cenu přístroje poněkud zvýší.

Mobilní telefony vybavené novějšími Lithium Iontovými či Lithium Polymerovými akumulátory jsou povětšinou nové přístroje, u kterých by baterie ještě mohly být "zánovní" a tudíž by ještě notnou chvíli měli dobře posloužit.

Cena, cena, cena

Ceny bazarových mobilních telefonů jsou závislé na několika ukazatelích. Nejdůležitější je totiž stáří mobilního telefonu - pokud je přístroje ještě alespoň nějaký ten měsíc v záruce, pochybuje se jeho cena okolo osmdesáti procent jeho původní hodnoty.

Ten samý přístroj s prošlou zárukou je však již levnější - místo od místa jej lze sehnat již za čtyřicet až sedmdesát procent jeho původní ceny. V bazarech však nejvíce převládají běžné mobilní telefony starší jednoho roku - zatímco například na komunikátor zde příliš často nenarazíte, kdysi dříve dotovaných (tj. ty za korunu bez DPH) přístrojů zde najdete doslova jako hub po vydatném letním dešti.

Většinou dobře slouží

Pokud se budete řídit našimi radami a především také vlastním rozumem a instinkty, můžete výhodně koupit mobilní telefon, o kterém jste ještě před časem mohli pouze snít. Všeobecně však platí skutečnost, že výhodná cena dokáže omluvit i nepřekonatelné závady.

Témata článku: , , , , Ericsson T65, Eurotel Dataphone III, Motorola T191, Motorola T192, Motorola T192emo (L), Motorola V50, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 3510, Nokia 5210, Nokia 5510, Nokia 6310i, Nokia 6510, Nokia 6610, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7650, Nokia 8310, Nokia 8910, Panasonic GD35, Panasonic GD67,