Přehled a srovnání všech fotomobilů

V současnosti si můžete koupit více než 40 telefonů, s nimiž můžete kromě volání i fotit. Připravili jsme podrobné přehledy parametrů fotoaparátů v mobilech a galerii ukázkových obrázků, kde lze srovnat schopnosti jednotlivých fotomobilů.
Přehled a srovnání všech fotomobilů

Mobil s vodotryskem

Mobily už dávno neslouží pouze pro telefonování a posílání textovek. V dnešní době se dokážou připojit k internetu, stáhnout e-maily, měřit kalorie, sledovat teplotu či zastat místo digitálního fotoaparátu. Nadstandardní funkce jsou sice vzhledem k malým rozměrům a technologickému vývoji omezeny, lze s nimi ovšem i tak leccos vyvádět. Digitální fotoaparáty v telefonech jsou ideální nástroj v kombinaci s multimediálními zprávami MMS.

Tip: podívejte se na přehled mobilních telefonů s podporou MMS

Telefony s fotoaparátem

Mobily s fotoaparátem jsme rozdělili do dvou kategorií. Nejdříve vás seznámíme se všemi mobilními telefony, které dokážou fotit, přičemž nezáleží, jestli mají fotoaparát vestavěný nebo přídavný. Jedním z prvních použitelných telefonů s přídavným fotoaparátem byl Ericsson T68, který si mohl zachovat velmi malé rozměry, foťáček totiž nebyl integrován, mohli jste jej však připojit dodatečně. To přinášelo jednu podstatnou nevýhodu, museli jste s sebou nosit další zařízení. V dnešní době se přídavné fotoaparáty jako příslušenství objevují spíše u levnějších telefonů.

V redakci jsme měli možnost otestovat tyto přídavné fotoaparáty:

Přehled všech telefonů s digitálním fotoaparátem můžete prostudovat v těchto tabulkách:

Mobily s integrovaným fotoaparátem

Později se ovšem objevily fotomobily, což jsou přístroje s integrovaným fotoaparátem. Zhruba před rokem se touto devizou mohly pochlubit pouze chytré telefony jako Nokia 7650 a jen pár dalších výjimek. Postupem času se však fotoaparáty začaly objevovat v čím dál menších telefonech a v dnešní době už svými rozměry ani váhou za běžnými telefony v žádném případě nezaostávají.

Přehled parametrů fotomobilů hledejte v následujících tabulkách, telefony jsme tradičně seřadili dle abecedy, výbavy a ceny:

Redakční tipy

Alcatel One Touch 735

Největším rozdílem mezi modely 535 a 735 je přítomnost fotoaparátu. Díky tomu můžete posílat přátelům MMS. Vestavěný fotoaparát se ale nehodí pro jiné účely, jeho maximální rozlišení je pouze 352 x 288 bodů. Rozlišení snímku můžete nastavit i menší, takže obrázek, který pak pošlete v MMS, nezabere tolik místa. Stejně tak lze měnit kvalitu, od nízké pod vysokou. Možnost fotoaparátu jsou docela solidní, lze měnit expozici, udělat černobílé či inverzní obrázky, vyfotit animaci o čtyřech snímcích nebo vytvořit mozaiku – čtyři fotografie do matice dvakrát dva. Fotoaparátu nechybí ani osminásobný digitální zoom nebo možnost upravit obrázek přímo v mobilu. Dobrou funkcí je přiřazení hlasové poznámky k právě vytvořené fotografii. Pokud pak odešlete MMS, zvuk se rovnou přiloží k obrázku. Obrázek lze také zobrazit jako tapetu na displeji, nebo jej uložit do vnitřní paměti, která má oproti modelu One Touch 535 více než dvojnásobnou velikost – 1,8 MB. Obrázky můžete dostat do počítače jak kabelem, tak přes infraport – ale jen pomocí speciálního programu.

Podrobné parametry Alcatelu OT 735 najdete v katalogu mobilů

Sagem myX-6

Fotoaparát Sagemu myX-6 se může pochlubit vcelku solidním rozlišením 640 x 480 pixelů a na kvalitě fotografií je to znát. Objektiv před poškrábáním chrání praktická krytka. Pokud spustíte režim focení a krytku necháte zavřenou, telefon podle tmavého snímku pozná, že něco není v pořádku a upozorní uživatele. Když už konečně začnete fotit, narazíte na příjemnou funkci – zoom. I když je pouze digitální, poskytuje relativně kvalitní obraz. Pokud byste stiskli levou nebo pravou kurzorovou klávesu, vyvolali byste čtyři režimy focení podle světelných podmínek – normální, proti světlu, venkovní a noční. Vyfocené snímky si můžete samozřejmě uložit do telefonu a můžete si při tom vybrat i kvalitu. Tím ovšem práce s fotografiemi nekončí. Obrázky můžete editovat a upravit jas, kontrast, ostrost či je rozmazat. Snímky lze také zvětšit, převést do černobílých odstínů, odstínů sépie nebo je udělat plastické. Zajímavou variantu představuje vložení fotografie do předpřipravených rámečků nebo obohatit fotku o další objekt – typicky komiksové bubliny a spoustu dalších. Možnosti práce s obrázky jsou v podání Sagemu myX-6 silně nadprůměrné.

Podrobné parametry Sagemu myX-6 najdete v katalogu mobilů

Samsung SGH-E700

Druhý evropský Samsung s vestavěným digitálním fotoaparátem se může chlubit několika nezanedbatelnými inovacemi. V prvé řadě na rozdíl od modelu V200 nabízí rozlišení snímků 640 x 480 bodů a kromě toho ještě další tři: 320 x 240, 160 x 120 a zvláštní formát pro tapety na vlastní displej 128 x 120. U každého formátu si můžete ve čtyřech stupních vybrat také kvalitu snímku. U nejlepšího stupně Super fine není na obrázku vidět téměř žádná komprese, u nejvyššího rozlišení má ale takový obrázek velikost 80 kB (nejnižší kvalitě stačí 30 kB). Pro zobrazování na displeji ale horší kvalita stačí, navíc není nutné fotit na největší formát. Velké obrázky potřebují mnoho paměti - na druhou stranu ale Samsung dal modelu E700 dal do vínku plných devět megabajtů. Tato paměť je využitelná pro obrázky, zvuky nebo uložené zprávy MMS. Obrázky lze při focení vložit do několika připravených rámů a využívat digitální efekty. Obraz může být digitálně převrácen, lze fotit i se samospouští. Ve výbavě nechybí ani digitální zoom, můžete vytvářet i autoportréty. Existují ale ještě další fotografické módy. Samsung v režimu Multi-shot dokáže rychle za sebou sejmout devět nebo patnáct obrázků. Noční mód je připraven pro fotografování v horších světelných podmínkách. Poslední mód Capture only nezobrazuje nafocené obrázky na displeji telefonu, ale rovnou je ukládá do paměti.

Podrobné parametry Samsungu SGH-E700 najdete v katalogu mobilů


V druhé kapitole najdete srovnání snímků z jednotlivých fotomobilů, které jsme testovali. Nechybí ani ukázky snímků z přídavných fotoaparátů.

Témata článku: Ostatní, Srovnání, Alcatel One Touch 535, Motorola V300, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7250, Nokia 7650, Panasonic GD87, Sagem myX-6, Sharp GX13, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson Z600, Foto, Použitelný telefon, Přehled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11