Přehled a srovnání všech fotomobilů

V současnosti si můžete koupit více než 40 telefonů, s nimiž můžete kromě volání i fotit. Připravili jsme podrobné přehledy parametrů fotoaparátů v mobilech a galerii ukázkových obrázků, kde lze srovnat schopnosti jednotlivých fotomobilů.
Přehled a srovnání všech fotomobilů

Mobil s vodotryskem

Mobily už dávno neslouží pouze pro telefonování a posílání textovek. V dnešní době se dokážou připojit k internetu, stáhnout e-maily, měřit kalorie, sledovat teplotu či zastat místo digitálního fotoaparátu. Nadstandardní funkce jsou sice vzhledem k malým rozměrům a technologickému vývoji omezeny, lze s nimi ovšem i tak leccos vyvádět. Digitální fotoaparáty v telefonech jsou ideální nástroj v kombinaci s multimediálními zprávami MMS.

Tip: podívejte se na přehled mobilních telefonů s podporou MMS

Telefony s fotoaparátem

Mobily s fotoaparátem jsme rozdělili do dvou kategorií. Nejdříve vás seznámíme se všemi mobilními telefony, které dokážou fotit, přičemž nezáleží, jestli mají fotoaparát vestavěný nebo přídavný. Jedním z prvních použitelných telefonů s přídavným fotoaparátem byl Ericsson T68, který si mohl zachovat velmi malé rozměry, foťáček totiž nebyl integrován, mohli jste jej však připojit dodatečně. To přinášelo jednu podstatnou nevýhodu, museli jste s sebou nosit další zařízení. V dnešní době se přídavné fotoaparáty jako příslušenství objevují spíše u levnějších telefonů.

V redakci jsme měli možnost otestovat tyto přídavné fotoaparáty:

Přehled všech telefonů s digitálním fotoaparátem můžete prostudovat v těchto tabulkách:

Mobily s integrovaným fotoaparátem

Později se ovšem objevily fotomobily, což jsou přístroje s integrovaným fotoaparátem. Zhruba před rokem se touto devizou mohly pochlubit pouze chytré telefony jako Nokia 7650 a jen pár dalších výjimek. Postupem času se však fotoaparáty začaly objevovat v čím dál menších telefonech a v dnešní době už svými rozměry ani váhou za běžnými telefony v žádném případě nezaostávají.

Přehled parametrů fotomobilů hledejte v následujících tabulkách, telefony jsme tradičně seřadili dle abecedy, výbavy a ceny:

Redakční tipy

Alcatel One Touch 735

Největším rozdílem mezi modely 535 a 735 je přítomnost fotoaparátu. Díky tomu můžete posílat přátelům MMS. Vestavěný fotoaparát se ale nehodí pro jiné účely, jeho maximální rozlišení je pouze 352 x 288 bodů. Rozlišení snímku můžete nastavit i menší, takže obrázek, který pak pošlete v MMS, nezabere tolik místa. Stejně tak lze měnit kvalitu, od nízké pod vysokou. Možnost fotoaparátu jsou docela solidní, lze měnit expozici, udělat černobílé či inverzní obrázky, vyfotit animaci o čtyřech snímcích nebo vytvořit mozaiku – čtyři fotografie do matice dvakrát dva. Fotoaparátu nechybí ani osminásobný digitální zoom nebo možnost upravit obrázek přímo v mobilu. Dobrou funkcí je přiřazení hlasové poznámky k právě vytvořené fotografii. Pokud pak odešlete MMS, zvuk se rovnou přiloží k obrázku. Obrázek lze také zobrazit jako tapetu na displeji, nebo jej uložit do vnitřní paměti, která má oproti modelu One Touch 535 více než dvojnásobnou velikost – 1,8 MB. Obrázky můžete dostat do počítače jak kabelem, tak přes infraport – ale jen pomocí speciálního programu.

Podrobné parametry Alcatelu OT 735 najdete v katalogu mobilů

Sagem myX-6

Fotoaparát Sagemu myX-6 se může pochlubit vcelku solidním rozlišením 640 x 480 pixelů a na kvalitě fotografií je to znát. Objektiv před poškrábáním chrání praktická krytka. Pokud spustíte režim focení a krytku necháte zavřenou, telefon podle tmavého snímku pozná, že něco není v pořádku a upozorní uživatele. Když už konečně začnete fotit, narazíte na příjemnou funkci – zoom. I když je pouze digitální, poskytuje relativně kvalitní obraz. Pokud byste stiskli levou nebo pravou kurzorovou klávesu, vyvolali byste čtyři režimy focení podle světelných podmínek – normální, proti světlu, venkovní a noční. Vyfocené snímky si můžete samozřejmě uložit do telefonu a můžete si při tom vybrat i kvalitu. Tím ovšem práce s fotografiemi nekončí. Obrázky můžete editovat a upravit jas, kontrast, ostrost či je rozmazat. Snímky lze také zvětšit, převést do černobílých odstínů, odstínů sépie nebo je udělat plastické. Zajímavou variantu představuje vložení fotografie do předpřipravených rámečků nebo obohatit fotku o další objekt – typicky komiksové bubliny a spoustu dalších. Možnosti práce s obrázky jsou v podání Sagemu myX-6 silně nadprůměrné.

Podrobné parametry Sagemu myX-6 najdete v katalogu mobilů

Samsung SGH-E700

Druhý evropský Samsung s vestavěným digitálním fotoaparátem se může chlubit několika nezanedbatelnými inovacemi. V prvé řadě na rozdíl od modelu V200 nabízí rozlišení snímků 640 x 480 bodů a kromě toho ještě další tři: 320 x 240, 160 x 120 a zvláštní formát pro tapety na vlastní displej 128 x 120. U každého formátu si můžete ve čtyřech stupních vybrat také kvalitu snímku. U nejlepšího stupně Super fine není na obrázku vidět téměř žádná komprese, u nejvyššího rozlišení má ale takový obrázek velikost 80 kB (nejnižší kvalitě stačí 30 kB). Pro zobrazování na displeji ale horší kvalita stačí, navíc není nutné fotit na největší formát. Velké obrázky potřebují mnoho paměti - na druhou stranu ale Samsung dal modelu E700 dal do vínku plných devět megabajtů. Tato paměť je využitelná pro obrázky, zvuky nebo uložené zprávy MMS. Obrázky lze při focení vložit do několika připravených rámů a využívat digitální efekty. Obraz může být digitálně převrácen, lze fotit i se samospouští. Ve výbavě nechybí ani digitální zoom, můžete vytvářet i autoportréty. Existují ale ještě další fotografické módy. Samsung v režimu Multi-shot dokáže rychle za sebou sejmout devět nebo patnáct obrázků. Noční mód je připraven pro fotografování v horších světelných podmínkách. Poslední mód Capture only nezobrazuje nafocené obrázky na displeji telefonu, ale rovnou je ukládá do paměti.

Podrobné parametry Samsungu SGH-E700 najdete v katalogu mobilů


V druhé kapitole najdete srovnání snímků z jednotlivých fotomobilů, které jsme testovali. Nechybí ani ukázky snímků z přídavných fotoaparátů.

Témata článku: Ostatní, Srovnání, Alcatel One Touch 535, Motorola V300, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7250, Nokia 7650, Panasonic GD87, Sagem myX-6, Sharp GX13, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson Z600, Foto, Použitelný telefon

Určitě si přečtěte

Český mobilní internet je zakletý. Nejen pro nás, ale i pro zahraniční analytiky

Český mobilní internet je zakletý. Nejen pro nás, ale i pro zahraniční analytiky

** Analitici z Finska srovnávali, co nabízí 137 operátorů za 30 eur ** Nabídka českých operátorů je asi moc složitá, analytiky zmátla ** Stále víc operátorů nabízí neomezená data, u nás jsou v nedohlednu

13.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Srovnávací test 11 smartphonů s Androidem a cenou do 6 000 Kč

Srovnávací test 11 smartphonů s Androidem a cenou do 6 000 Kč

** Cena do 6 000 Kč je podle mnoha e-shopů tou nejžádanější. ** I sem pronikají čtečky otisků prstů, kvalitní kamery a kovová těla. ** Šlo o překvapivě vyrovnaný souboj.

7.  11.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub | 53

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56

Nový Computer: Velký test 11 telefonů do 6 000 Kč

Nový Computer: Velký test 11 telefonů do 6 000 Kč

** Červencový Computer právě na stáncích ** Kdy nahradí roboti lidskou práci? ** Postavte a přetaktujte svůj počítač!

3.  7.  2017 | časopis Computer | 4

Tak fotí 11 Androidů s cenou do 6 000 Kč. Oznámkujte je

Tak fotí 11 Androidů s cenou do 6 000 Kč. Oznámkujte je

** Časopis Computer připravuje obří srovnávací test smartphonů ** Tentokrát jde o 11 Androidů s cenou pod 6 000 Kč ** Pomůžete s hodnocením fotoaparátů?

13.  6.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 15