Přehled cloudových úložišť: které se aktuálně vyplatí?

Cloudové úložiště je prakticky nutností při využívání většího počtu zařízení. Hodí se pro zálohování i přenos dat. Zdarma lze získat desítky gigabajtů.

Zálohy i přenos dat

Úložiště v cloudu neboli na vzdáleném serveru dostupném z internetu se hodí pro zálohu dat a jejich synchronizaci mezi více zařízeními. Nabídka cloudových úložišť je pestrá, ale nezřídka v ní dochází k podstatným změnám. Zmapovali jsme aktuální stav a s pomocí čtenářů Živě vybrali nejpopulárnější cloudy. 

Porovnání bezplatných kapacit a nejlevnějších tarifů:

  Bezplatná kapacita Měsíční poplatek Kapacita [GB] Cena za GB
Dropbox 2 GB 270 Kč 1024 0,26 Kč
OneDrive 15 GB 46 Kč 50 0,92 Kč
Google Drive 15 GB 50 Kč 100 0,50 Kč
iCloud 5 GB 27 Kč 50 0,54 Kč
Mega 50 GB 135 Kč 200 0,68 Kč
Box.net 10 GB 216 Kč 100 2,16 Kč
Copy.com 15 GB 123 Kč 250 0,49 Kč

Výběr úložiště může být ovlivněn cenou, způsoben využití a dost často také primární platformou každého z uživatelů. V případě Windows se hodí používat propojení s OneDrive, u Androidu s Google Drive a na zařízeních od Applu se nabízí jako ideální varianta iCloud. Jenže prakticky všechny služby fungují na všech nejrozšířenějších platformách jak v mobilech, tak na desktopových systémech. Nemusíte se omezovat. 

Dropbox

Mezi první cloudová úložiště v podobě, kterou známe dnes, patřil rozhodně Dropbox, který má velkou výhodu ve své multiplatformnosti. Klienty má pro všechny velké systémy ať už na desktopu nebo na mobilních zařízeních.

Kromě toho je na Dropbox napojeno velké množství služeb, které jej používají pro synchronizaci dat. Zároveň pro Dropbox vzniká velké množství různých rozšíření, které jeho používání rozšíří o nové možnosti.

V nedávné době také přibyl kancelářský balík Office Online přímo do webového prostředí a je tedy možné dokumenty upravovat a vytvářet dokumenty bez nutnosti importovat je z jiné aplikace. To stejné platí o mobilních aplikacích, kde se základní editor také objevil.

Klepněte pro větší obrázek
Dropbox

Uživatelé si Dropbox chválí i kvůli jeho lokální synchronizaci, kdy jsou soubory na okolní počítače synchronizovány mimo internetové připojení a přenos je tedy rychlejší. Nevýhodou je nízká základní kapacita, kterou je však možné jednoduše rozšířit ať už pomocí tzv. refferal odkazů nebo při zakoupení partnerských zařízení. Často bývá kapacita na Dropboxu nabízena třeba při koupi nového telefonu nebo notebooku.

Kapacity a ceny:

 • Zdarma: 2 GB
 • 270 Kč/měsíc: 1 TB
 • 2 700 Kč/rok: 1 TB

OneDrive

Úložiště Microsoftu, dříve označované jako SkyDrive, je nejpohodlnější volbou pro uživatele Windows. Kromě toho, že jej najdete zabudovaný ve Windows 10, je využíván i pro zálohování nastavení systému. Webové rozhraní nabízí stejně jako Dropbox webovou kancelář Office Online. Aplikace pro mobilní zařízení mohou automaticky synchronizovat pořízené fotografie i videa.

Klepněte pro větší obrázek
OneDrive

Oficiální aplikace jsou připraveny kromě Windows i pro Android, iOS a OS X. Kromě linuxových systémů na desktopu jej tedy lze provozovat na většině platforem.

Kromě běžných placených tarifů je OneDrive možné s rozšířenou kapacitou provozovat i při předplatném balíku Office 365. Každý, kdo si jej zaplatí, totiž dostane i 1 TB v cloudu. To už je dostatek místa i pro běžné zálohování disku.

Ještě nedávno však nabízel Microsoft předplatitelům Office 365 neomezený tarif a významné změny nastanou i u běžně placených tarifů. Proto v přehledu uvádíme nové kapacity a ceny, byť stávající uživatelé nakonec dostali možnost původní hodnoty zachovat

Kapacity a ceny:

 • Zdarma: 5 GB
 • 50 Kč/měsíc: 50 GB
 • 179 Kč/měsíc: 1 TB (v rámci nabídky Office 365 pro jednotlivce)
 • 1 799 Kč/rok: 1 TB 

Google Drive

Výčet hlavních hráčů na poli cloudových úložišť zakončí Google se svým diskem Drive. Ten je propojený s Gmailem a také webovým albem Fotky Google. Ve webovém rozhraní je integrovaný kancelářský balík Google Docs s možností upravovat a vytvářet běžné soubory jako jsou textové dokumenty, tabulky, prezentace i formuláře.

Klepněte pro větší obrázek
Google Drive

Aplikace jsou opět připraveny pro PC, Mac, iOS a samozřejmě Android. Kromě toho však existuje i velké množství klientů třetích stran, které umí s cloudem od Googlu pracovat. Rovněž je integrovaný do mnoha webových aplikací jako je třeba videostřižna WeVideo nebo grafický editor Pixlr.

Uživatelé si na Google Drive chválí především rychlost synchronizace i výborný poměr ceny a nabízené kapacity. Nesmíme navíc zapomenout ani na napojení do systému Cloud Print, kdy je možné tisknout dokumenty na kompatibilní tiskárně z internetu.

Z vybraných možností nabízí Google Drive nejvyšší možnou kapacitu, kdy nejdražší plán nabídne 30 TB prostoru pro data.

 • Zdarma: 15 GB
 • 50 Kč/měsíc: 100 GB
 • 246 Kč/měsíc: 1 TB
 • 2 466 Kč/měsíc: 10 TB
 • 4 930 Kč/měsíc: 20 TB
 • 7 400 Kč/měsíc: 30 TB

iCloud

Podobně jako má Windows svůj OneDrive je OS X a iOS spojen úložištěm iCloud. Ten je využíván především pro zálohování zařízení, ukládání fotek a synchronizaci hudby. Kromě toho však Apple před dvěma lety zprovoznil i tzv. iCloud Drive, který umožňuje stejnou synchronizaci souborů, jako konkurenční nástroje. Do systémů od Applu je integrován přímo a klientské aplikace lze nainstalovat do Windows. V případě dalších systémů je nutné využít neoficiální aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
iCloud Drive

iCloud má jednoduché webové rozhraní, do něhož Apple integroval balík iWork for iCloud. Ten obsahuje webové verze tradičních nástrojů Pages, Numbers a Keynote.

Pokud se rozhodnete používat iCloud Drive jako hlavní synchronizační platformu, téměř jistě vás nemine upgrade na některý z placených tarifů. Základních 5 GB celkem spolehlivě zaplní zálohy jablečných zařízení.

 • Zdarma: 5 GB
 • 27 Kč/měsíc: 50 GB
 • 81 Kč/měsíc: 200 GB
 • 270 Kč/měsíc: 1 TB

Mega

Po Megauploadu vytvořil po jeho zavření Kim Dotcom další webové úložiště s názvem Mega. To má zaujmout především zvýšenou úrovní šifrování jako pro data, tak pro komunikaci se servery. Mimo jiné zde není možná žádná možnost obnovení zapomenutého hesla. Pokud se tak stane, o data zkrátka přijdete.

Klepněte pro větší obrázek
Mega

Kromě toho je však Mega i poměrně štědrý. V bezplatné verzi nabídne 50 GB, tedy desetinásobek kapacity základního účtu na OneDrive. I ceny placených tarifů jsou poměrně přívětivé. Mega má připraveny klienty pro Windows, OS X i Linux a na mobilních platformách jsou to kromě iOS a Androidu i Blackberry a Windows Phone. Nainstalovat si můžete i doplňky pro Chrome a Firefox, které zvýší bezpečnost využívání a zrychlí přístup ke cloudu.

Problémem je nulová otevřenost pro cizí aplikace, proto na Mega nenapojíte žádnou další službu, což je u konkurence běžnou vlastností. Do webového rozhraní Mega je také napojen šifrovaný chat.

 • Zdarma: 50 GB
 • 135 Kč/měsíc: 200 GB
 • 270 Kč/měsíc: 500 GB
 • 540 Kč/měsíc: 2 TB
 • 810 Kč/měsíc: 4 TB

Další alternativy

Kromě zmíněné pětice je samozřejmě na výběr z mnoha dalších možností, u kterých je však třeba dbát opatrnosti při nahrávání důležitých dat. Protože se jedná o menší služby, hrozí zde riziko startupové syndromu – tedy velmi rychlému ukončení služby, které povede ke ztrátě dat. Proto bychom tato alternativní řešení nedoporučovali pro důležité zálohy.

Box.com dává v základu úložiště o kapacitě 10 GB s tím, že velikost jednoho souboru je 250 MB. Nabízí jeden placený účet s kapacitou 100 GB za 8 euro měsíčně s maximální velikostí soubory 5 GB. Box se zaměřuje především na firemní řešení, kdy je jedno úložiště sdíleno celým týmem spolupracovníků.

Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní Box.net

Další alternativou je Copy.com, které nabízí pro neplatící uživatele kapacitou 15 GB s možností jednoduchého zvětšení pomocí referenčních odkazů. Aplikace jsou dostupné na desktopových platformách i mobilních systémech. Výhodou je verzování souborů, kdy je historie uchovávána po dobu třiceti dnů. Stejně tak je možné soubor obnovit měsíc po jeho smazání.

Pokud se vám nelíbí ani jedno z cloudových úložišť a rádi byste měli plnou kontrolu nad daty, nabízí se vlastní řešení. Tím mlže být NAS, kdy většina moderních nabízí i aplikace pro přístup z internetu a jednoduché nahrávání dat odkudkoliv. Odpadá tedy jakákoliv nutnost platit měsíční poplatky a také je zde menší hrozba úniku přihlašovacích dat než v případě velkých úložišť. Ty se v minulosti nevyhnuly třeba Dropboxu.

Kromě běžného NASu lze na osobní cloud proměnit vlastné server. Stačí nainstalovat OwnCloud, která nabídne velmi přeheldné webové rozhraní i klienty pro všechny hlavní platformy. Kromě toho nabízí na webu i textový editor, prohlížeč obrázků nebo hudební přehrávač.

Diskuze (11) Další článek: Android 6.0.1 značně vylepšuje možnosti bočního panelu Galaxy S6 Edge

Témata článku: Mobilní aplikace, Cloud, Akt, Desktopový systém, Přehled, Kter, Google Drive, Osobní cloud, Firemní řešení, Webové úložiště, Clo, Cizí aplikace, Základní kapacita, Textový editor, Maximální velikost, Alternativní řešení, Pře, Dostatek místa, Webové prostředí, Grafický editor, Oficiální aplikace, Výborný poměr, Měsíční poplatek, Hlavní hráč


Určitě si přečtěte