Přehled mobilů s e-mailovým klientem

Pokud chcete využívat elektronickou poštu opravdu mobilně, potřebujete telefon s vestavěným e-mailovým klientem. Jsou jich téměř čtyři desítky. Kompletní přehled včetně srovnání najdete v tomto článku.
Přehled mobilů s e-mailovým klientem

Dnešní vydání MobilManie se nese v duchu mobilního e-mailu. Zaměřili jsme se na toto téma ze dvou stran. Důvod je prostý, mnoho uživatelů neví, jak svůj telefon rozkmitat v trošku náročnějším rytmu, běžný uživatel spoustu funkcí nepoužívá, což je trochu škoda. Právě vestavěný e-mailový klient v mobilech můžeme považovat za jednu z takových funkcí.

Tip: Nastavení e-mailového klienta v telefonu se věnujeme v dalším dnešním článku

Pokud chceme používat e-mail na mobilu, musíme především zjistit, jestli tuto funkce náš telefon podporuje. E-mailový klient není automatickou součástí dnešních telefonů. Nemějte obavu z nedokonalosti svého přístroje, můžeme vás ujistit, že touto funkcí nedisponují pouze ty nejdražší modely, ale nalezneme ji bez problémů i u běžných telefonů nižší třídy i ceny.

Připravili jsme tři tabulky, v nichž jsou mobily s e-mailovými klienty seřazeny podle abecedy, výbavy a také podle ceny.

V tabulce jsou pouze mobilní telefony, neuvažovali jsme o komunikátorech, které vždy e-mailový prohlížeč obsahují. Přehled parametrů a cen komunikátorů najdete v katalogu.

Z kategorie nejlepších a nejlevnějších přístrojů jsme vybrali první tři, které v následujících odstavcích v krátkosti charakterizujeme.

Nejvybavenější telefony

Sony Ericsson T610

Sony Ericsson T610 je nástupcem modelu T68i, byl uveden přibližně před půl rokem. Oproti předchůdci nabízí kvalitní, i když pasivní displej s podporou 65 tisíc barev a rozlišením 128 x 160 obrazových bodů. Displej má jemný rastr, písmo i obrázky jsou vyhlazené, na ikonky v základní nabídce je radost pohledět. Nejvýraznější novinkou s největším významem je ovšem vestavěný digitální fotoaparát, se kterým lze pořizovat snímky v maximálním rozlišení 288 x 352 bodů. Není to sice mnoho, na ememesky to ale bohatě postačí, obrázky lze navíc posílat vestavěným e-mailovým prohlížečem. Klient nabízí při čtení zpráv šest řádků, resp. sedm, kdy poslední řádek je na displeji vidět jen napůl. Podporovány jsou protokoly POP3 a IMAP4, zprávy se posílají protokolem SMTP. Paměť přístroje čítá dva megabajty, GPRS tepe rychlostí 4 + 1 (třída 8). Se současnou cenou kolem deseti tisíc se jedná o velmi dobrou volbu.

Podrobné parametry Sony Ericssonu T610 najdete v katalogu mobilů 

Nokia 6220

Platforma Series 40 je u Nokie pěkně nabitá, přičemž model N6220 patří v této řadě k těm nejlepším telefonům. Do stejné kategorie řadíme také modely N6100, N6610, N7210, N7250(i) a další. Nokia 6220 je určena pro náročné uživatele. Telefon nešokuje svou výstředností, jako tomu bylo například u Nokií 7210/7250 ze stejné řady, nabízí poměrně hladký konzervativní design. Klávesnice spolu s ovládacími klávesami vytváří opticky jednolitý blok. Díky vestavěnému fotoaparátu dostaly konečně smysl i MMS zprávy. Maximální velikost fotografie je však stále pouhých 352 x 288 pixelů. Displej se může pochlubit rozlišením 128 x 128 pixelů a podporou čtyř tisíc barev. Datové přenosy GPRS jsou k dispozici v konfiguraci 3 + 2 (třída 6). E-mailový prohlížeč je k dispozici pouze ve formě javové aplikace, navíc funguje pouze textově, nepodporuje žádné formáty příloh. K dispozici je podpora protokolů POP3, IMAP4 a SMTP.

Podrobné parametry Nokie 6220 najdete v katalogu mobilů

Sony Ericsson Z600

Z600 pokračuje ve stopách modelu T610. Na rozdíl od něj se jedná o véčko; první model této konstrukce, který Sony Ericsson určil pro evropský trh. Jedinou vadou na kráse je nadprůměrná tloušťka. Rozsahem výbavy jsou na tom oba mobily stejně, jen Z600 má aktivní displej TFD, což se projeví zejména na přímém slunci. Displej samozřejmě zobrazí pětašedesát tisíc barev s rozlišením 128 x 160 bodů. Klávesnice s výraznými rozestupy mezi tlačítky je velmi dobrá. E-mailový prohlížeč je na velkém displeji skutečně použitelný. Podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. Při stahování hlaviček bohužel nevidíte, kolik zpráv ještě ve schránce zbývá a jak dlouho přibližně ještě bude stahování trvat. Prostřednictvím e-mailového prohlížeče lze odesílat i obrázky. Telefon je k dispozici od tohoto týdne u T-Mobilu za základní částku jedenácti tisíc včetně DPH.

Podrobné parametry Sony Ericssonu Z600 najdete v katalogu mobilů

Nejlevnější telefony

Philips Fisio 620

Na tomto místě měl být původně Sony Ericsson T230, jeho cenu jsme totiž odhadovali na částku okolo tří tisíc korun. Zvýhodněná nabídka u Oskara za 1 970 Kč (u tarifu Nezavěšuj) je v pořádku, ovšem standardní cena 5 577 Kč posunula telefon o několik příček níže. Nejlevnějším současným telefonem s e-mailem se tak stal Philips Fisio 620. Tento Philips můžeme zařadit mezi telefony střední třídy, ačkoli už v současné nabídce trošku pokulhává. Jeho roční "stáří" je samozřejmě znát, a to zejména po designové stránce. Mobil je až moc nenápadný, více módních kreací by neškodilo. Tomu bohužel nepomůže ani černobílý displej, i když u něj lze měnit podkladový obrázek. Datové služby jsou silnou stránkou tohoto telefonu. Kromě podpory GPRS v konfiguraci 4+2 (třída 10) je největším tahákem klient elektronické pošty, který nabízí správu dvou e-mailových účtů. Nastavení jednotlivých účtů je přehledné a jednoduché. Podporován je nejběžnější protokol POP3, kterému sekunduje SMTP, protokol IMAP4 není k dispozici. E-mail je jednou z cest, jak do telefonu dostat novou tapetu na displej. Obrázek můžete přijmout, ale i odesílat jako přílohu. Velikost i barevná hloubka obrázku je však pevně daná a s jinými nepochodíte. Obrázky můžete ukládat do sdílené paměti s kapacitou 277 kB.

Podrobné parametry modelu Philips Fisio 620 najdete v katalogu mobilů

Siemens S45i

Tento model je inovací řady S45, u níž Siemens e-mailový klient dlouho sliboval. Místo očekávaného nového firmwaru se tak stalo až u samostatně prodávané vylepšené verze s označením S45i. Navíc přinesla prakticky jen rychlejší synchronizaci a závodní hru Formula One. Nás ovšem zajímá e-mailový klient. Dokáže spravovat až pět účtů a je integrován do nabídky zpráv, nepůsobí už tedy jako samostatná aplikace v menu. E-mailový editor je jednoduchý, podpora obvyklých funkcí je ale na místě. Při zadávání textu zprávy můžete využít i služeb českého slovníku T9. Siemens S45 včetně verze "i" patřil kdysi k vrcholu manažerských mobilů, proto ve výčtu výbavy nebudete postrádat organizační funkce. Abychom nezapomněli, datovat přes GPRS můžete rychlostí 4+1 (třída 8).

Podrobné parametry Siemensu S45i najdete v katalogu mobilů

Philips Fisio 820

Ačkoli byl Philips Fisio 820 představen už více než před rokem - zároveň s modelem Fisio 620 - udržuje si pořád svůj elegantní vzhled a mírnou stylovost. Ve své době patřil k lépe vybaveným telefonům na trhu, ne každý mobil nabídnul barevný displej (256 barev), Bluetooth a e-mailového klienta. Rychlá data GPRS proudí i zde, a to opět v konfiguraci 4+2. E-mailový prohlížeč dostatečně zvládá všechny základní operace s poštovní schránkou. Pracovat můžete až se čtyřmi účty, což je pro potřeby mobilního zařízení více než dostatečný počet. E-mailový klient umí také přijímat přílohy a pokud je takovou přílohou například obrázek ve formátu JPG, můžete jej uložit do vnitřní paměti o velikosti 277 kB, prohlédnout vestavěným prohlížečem či použít jako pozadí displeje.

Podrobné parametry Philipsu Fisio 820 najdete v katalogu mobilů

Diskuze (49) Další článek: Jak na e-mail v mobilu

Témata článku: Ostatní, E-mail, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Philips Fisio 620, Philips Fisio 820, Siemens S45, Siemens S45i, Sony Ericsson T230, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson Z600, Poslední řádek, Klient, Přehled, E-mailový klient, Mobil, Mail


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15