Přehrávač Xlive: Bluetooth na všechno

Chcete mít handsfree k mobilnímu telefonu, diktafon, přenosný paměťový disk, přehrávač hudebních souborů a radiopřijímač v jednom zařízení, navíc s podporou Bluetooth? Je tady multifunkční zařízení Xlive.
Přehrávač Xlive: Bluetooth na všechno
Kapitoly článku

Přehrávač hudebních souborů, rádio i diktafon patří mezi populární funkce, ale všechny pohromadě je najdete jen v několika současných mobilech. Pokud tedy chcete mít všechny funkce v jednom, musíte většinou hledat řešení v jiném zařízení – například v Xlive.

Displej jako u mobilu

Xlive je malá, lehká, stříbrná a stylově vyhlížející krabička, která je opatřená poměrně velkým displejem a překvapivým množstvím ovládacích tlačítek. Hlavním ovládacím prvkem je pětisměrný joystick umístěný vpravo na čelní straně. Slouží jako víceúčelové tlačítko pro vyvolání a pohyb v nabídce a pro nastavení všech funkcí, v klidovém stavu s ním můžete měnit například hlasitost sluchátek.

Vpravo od joysticku vidíte modře podsvětlený informativní displej, který je detailní a velmi dobře kontrastní. Dozvíte se z něj vše potřebné o právě využívaných funkcích, text se zobrazuje na čtyřech řádcích. Na čelní straně je také otvor snímače mikrofonu a důležité tlačítko pro aktivaci režimu Bluetooth, v němž můžete přijímat hovory a přenášet soubory mezi dalšími spárovanými zařízeními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To je ale tlačítek

Na boku jsou dvě tlačítka: Memory a Play/Stop. Pomocí Memory lze například přepínat režimy, ukládat i mazat radiové stanice nebo soubory z paměti, při poslechu hudebních souborů MP3 nebo WMA lze pomocí něj volit druh ekvalizéru. Druhé tlačítko slouží k zapnutí/vypnutí přístroje, můžete pomocí něj volit kvalitu zvuku mono/stereo a spustit či zastavit přehrávání hudebního souboru.

Na druhém boku je umístěna další dvojice tlačítek. Pomocí A-B/Rec lze opakovat části skladby, nahrávat zvukové poznámky, pohybovat se mezi nahranými zvukovými soubory nebo volit režimy přehrávání. Druhá klávesa Hold slouží k deaktivaci tlačítek, aby nedošlo k náhodnému stisku. Vpravo od tlačítka Hold objevíte ještě nenápadný otvůrek – ten slouží k resetování přístroje a obnovení továrního nastavení.

Všechny vstupy, které potřebujete

O komunikaci s počítačem a zároveň nabíjení vestavěné lithium-polymerové baterie se stará port USB typu 1.1, kabel dostanete v balení. Pochopitelně nemůže chybět konektor pro připojení sluchátek, třetí do party je pak vstup Line-In pro připojení jiného audio přístroje a přímé nahrávání skladeb z něj. Ani audio kabel v balení nechybí. Sluchátka krásně zapadnou do uší a na kabelu jsou i magnetky, k nimž lze sluchátka připevnit, pokud je právě nemáte v uších, takže vám nikde nic neplandá.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Komunikujte bezdrátově

Konečně se dostáváme k možnostem využití přístroje, začněme funkcemi pro telefonování. Xlive podporuje technologii Bluetooth verze 1.1 s dosahem až deset metrů, na tuto vzdálenost je tedy identifikovatelný jiným bluetoothovým zařízením. Spárujete-li Xlive s mobilem, udrží s ním kontakt až do vzdálenosti kolem devíti metrů, jsou-li v cestě stěny, pak do vzdálenosti sedmi metrů. Spárování je velmi jednoduché: na Xlive dlouze stisknete tlačítko pro aktivaci Bluetooth, v nabídce vyberete položku Call a dále Headset a pomocí kódu 0000 jej připojíte k mobilu. Kód lze v nabídce změnit na libovolné, až šestimístné číslo. Všechny telefony pozná Xlive automaticky, pouze majitelé Sony Ericssonů P900 musí aktivovat v nabídce speciální položku.

Po úspěšném spárování se na displeji objeví písmeno B a od té doby je Xlive v pohotovosti. Při poslechu rádia nebo hudby ihned ztiší přehrávání, když vám někdo zavolá, do sluchátek pustí melodii, kterou si zvolíte, na displeji zobrazí hlášku o příchozím hovoru a rozbliká klávesu Bluetooth. Jejím stiskem, případně pomocí tlačítka na kabelu sluchátek, můžete přijmout i ukončit hovor. Po ukončení hovoru uvidíte na displeji informaci o délce telefonátu, pak se Xlive vrátí k přehrávání původní hudby tam, kde před přijetím hovoru skončil. Přes Xlive lze i odmítat příchozí hovory, vytáčet poslední volané telefonní číslo, přepnout hovor zpět do mobilu nebo telefonát nahrávat.

Zvuk v nejvyšší kvalitě

Přístroj má velmi kvalitní zvuk. Pokud jej budete používat jako handsfree, volajícího uslyšíte v obou sluchátkách čistě, jasně a dostatečně hlasitě – díky čtyřiceti stupňům hlasitosti. Horší to bude mít volající, protože ve větším hluku bude slyšet špatně on vás. Xlive má naštěstí dva mikrofony – jeden přímo na těle, druhý na kabelu se sluchátky – takže si můžete vždy zvolit, který bude v dané situaci výhodnější použít. Volbu ale nelze provádět během telefonátu, nastavuje se v nabídce, když je přístroj v klidu. Mikrofon bohužel není vybaven korekcí šumů, proto se nesoustředí pouze na váš hlas, ale snímá všechny zvuky z okolí.

Přes Bluetooth můžete Xlive připojit k dalšímu libovolnému zařízení a bezdrátové spojení využít například pro přenos souborů. To se hodí třeba při spojení s počítačem – pro nahrávání nových souborů nebudete muset pokaždé zapojovat kabel. Zcela bez kabelu se ale stejně neobejdete, protože jej budete používat minimálně k nabíjení přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudebníci, do práce!

Dalším lákadlem zařízení Xlive je práce s hudebními soubory MP3 a WMA. Tuto funkci lze stejně jako další, ke kterým se postupně dostaneme, využívat i bez spárovaného mobilu. S přehráváním hudby ve stereo kvalitě nemá přístroj žádný problém, hudbu do něj stačí pouze nahrát a rázem se vám otevřou nečekané možnosti. Opakované přehrávání, pozastavování či rychlý posun ve skladbě jsou samozřejmostí. Díky výborným sluchátkům, vyváženému zvuku a nečekaně silné hlasitosti neuslyšíte kromě hudby žádné další rušivé zvuky z okolí.

Díky podpoře ID3 popisků uvidíte během přehrávání hudby na displeji název skladby, její pořadové číslo a název adresáře, ve kterém se nachází. Dále se zobrazuje typ souboru, režim přehrávání, odehraný i celkový čas, vzorkování a Bit rate (číslo udávající kvalitu souboru pomocí datového toku v kb/s). Xlive nabízí šest přednastavených a jednu uživatelskou zvukovou korekci ekvalizéru, k dispozici je i několik dalších voleb, jak si přizpůsobit zvuk ve sluchátkách vlastním představám.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Příslušenství, Bluetooth, Důležité tlačítko, Druhé tlačítko, Libovolné zařízení, BLU, Přehrávač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 69

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18