Překvapivé jméno pro čtvrtého českého operátora? Babiš se sešel se šéfem AT&T

Překvapivé jméno pro čtvrtého českého operátora? Babiš se sešel se šéfem AT&T

Premiér Andrej Babiš na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu představoval projekt Czech Republic: The country for The Future a absolvoval řadu schůzek s lídry významných technologických firem. Nejvíce se toho v Česku namluvilo o setkání s Timem Cookem a o příslibu pražského Apple Storu. Pro nedalekou budoucnost českých telekomunikací by však mohla být zajímavá i Babišova schůzka s Johnem Donovanem, šéfem AT&T Communications.

AT&T je jednou z největších telekomunikačních firem na světě a v česku už působí už cca 20 let. V Brně má servisní centrum a vývojovou sekci, úzce spolupracuje s univerzitou VUT.

Konkrétní obsah jednání Babiše s Donovanem neznáme, premiér na facebooku mimo jiné uvedl, že řešili i rozvoj telekomunikačních sítí a výstavbu sítě 5G v Česku. Komentátoři v zápětí přispěchali s tím, že by právě AT&T mohla být čtvrtým českým operátorem. A pokud ne sama, tak s partnerem.

Aukce frekvencí 700 MHz a 3,5 GHz má proběhnout ve druhé polovině roku, výsledky máme znát začátkem roku 2020 a první 5G sítě se rozeběhnou ještě do konce roku. Odborníci předpovídají, že šance na příchod čtvrtého plnohodnotného operátora jsou tentokrát větší, než tomu bylo u předchozích dvou aukcí. Za hlavního adepta je všeobecně považována skupina kolem Nordic Telecom, ale aukce je otevřená a po splnění podmínek do ní může prakticky kdokoliv. Ziskovost českých operátorů je značná, nicméně je jasné, že nový hráč by musel přijít s agresivní cenovou politikou (jako například nedávno v Itálii), což by marže snížilo.

Diskuze (35) Další článek: Google vyšperkoval mobilní Gmail. Podívejte se na největší změny

Témata článku: Operátoři, 5G, Čtvrtý operátor, Spekulace, Facebook, Apple Store, Aukce, Andrej Babiš, Frekvence, Tim Cook, Itálie, Czech republic, Operátor, Český operátor, Česká republika, Adept, Davos, Aukce frekvencí


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22