Presence: nová služba s novými Nokiemi

Nokia s uvedením modelu 6220 přináší také novou technologii Presence. Mobilní telefony obohatí o funkce, na které jsme zvyklí z programů typu ICQ nebo MSN Messenger. Tato platforma však slibuje ještě mnohem více.
Presence: nová služba s novými Nokiemi

Technologie Presence se začala utvářet v dubnu 2001 ve spolupráci tří nevětších světových výrobců mobilních zařízení – firem Motorola, Nokia a Ericsson. Výsledkem jejich spolupráce bylo uznání této platformy za nový standard v rámci Open Mobile Alliance (OMA). Vznikla světová skupina nazvaná OMA Instant Messaging and Presence Services Work Group (OMA IMPS WG).

Nerušte mě, prosím

Nokia Presence Solution spojuje funkce programů pro tzv. instant messaging (posílání rychlých zpráv) s funkcemi mobilní sítě. Podstatná je především možnost nastavit si v telefonu tzv. status, kterým ostatním uživatelům napovíte, zda vám smějí zavolat či ne. Tato funkce by měla být v telefonu spojena s vyzváněcími profily, takže pokud například nastavíte profil „Schůzka“, automaticky se tím změní i váš status na „Nerušit“. Uživatelé mobilních telefonů tak mohou ještě před vytočením jednoduše zjistit, jak a kdy vás nejlépe kontaktovat.

Klepněte pro větší obrázek

V telefonním seznamu se u osob, které používají službu Presence, objeví ikona jejich stavu. Podle stupně otevření dveří zjistíte, jestli čekají, že jim někdo zavolá, jestli jsou běžně dostupní, nebo zdali jim nemá smysl telefonovat. Můžete si nechat zobrazit i detailní informace (zleva): Bob čte e-maily, můžete mu zavolat; Claire kohosi zahlédla a chce se podělit o nejnovější drby; Janet Johnson váš hovor nezvedne.

Jsem smutný

Presence představuje také novou formu personalizace. Přináší možnost, jak o daném uživateli zjistit užitečné informace díky bohatým formám vyjádření pomocí obrázků a textů. Pokud používáte například ICQ, není nutné vám to zdlouhavě popisovat. Pomocí dynamického profilu viditelného jiným osobám sdělujete o sobě různé informace. Je-li vám smutno, nastavíte si tuto skutečnost ve svém mobilním telefonu, popřípadě ji doplníte korespondujícím obrázkem. Je možné také například napsat, kde se právě nacházíte. Spojením všech těchto informací získávají ostatní uživatelé dokonalý přehled o tom, jak se k vám mají zachovat. 

A co soukromí?

Sdílení takových údajů však může v některých případech znamenat i nepříjemný problém. Proto bude v telefonu k dispozici mnoho nástrojů pro přesný přehled sdílených dat. Sami si nadefinujete, kdo si o vás dané informace může zjistit. V případě Nokie 6220 je tento problém vyřešen pomocí dvou seznamů: seznamu zakázaných uživatelů (black list) a seznamu uživatelů povolených (white list).

V seznamu povolených uživatelů můžete navíc definovat jednotlivé skupiny a přiřadit jim ty informace, které chcete, aby se dané skupině zobrazovaly (private publishing). Pokud chcete vědět, kdo o vás jeví zájem, stačí se podívat do seznamu uživatelů, kteří si váš profil právě pročítají (watch list).

Klepněte pro větší obrázek

Skupiny mohou vypadat podobně jako na tomto obrázku.  Ke všem informacím se dostane pouze rodina nebo další osoby
z intimní oblasti, trochu méně informací mají k dispozici přátelé z osobní oblasti, ostatní osoby se dostanou pouze k informacím z veřejné oblasti.

Jak Presence funguje?

Služba je založena na datových přenosech typu CSD, HSCSD, GPRS či nejnovější technologii EDGE, kterou právě Nokia 6220 podporuje. Je však otázkou, kdy bude EDGE u nás spuštěna, nejefektivnější tedy zatím stále zůstává GPRS.

Pokud chcete získat informace o konkrétním uživateli, vyšlete jednorázový požadavek na server presence. Z toho je už zřejmé, že je nutná podpora ze strany mobilních operátorů. Pokud vás daný uživatel nemá v black listu, vidíte o něm okamžitě vše potřebné na displeji svého telefonu. Poté se údaj automaticky aktualizuje na pozadí. Kdykoli tak můžete zjistit, jak a kdy lze danou osobu kontaktovat, jakou má náladu či kde se právě nachází.


Presence prakticky

Klepněte pro větší obrázek

Nejdřív nastavíte svůj telefon: zadáte text, který se bude zobrazovat druhé straně, vyberete obrázek a zvolíte, jestli jste dostupní.

Klepněte pro větší obrázek

Volající na svém telefonu zjistí, v jakém stavu se zrovna nacházíte: Tina se nudí a bude ráda, když jí zavoláte, Ursula právě jezdí na koni, má vypnuté zvonění, takže jí asi nemá smysl telefonovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Camilla je na cestě domů a má zapnutý telefon. John má jednání a jestli mu něco chcete, máte poslat SMS. Mike má úplně vypnutý telefon, protože letí do Tokia.


Ach, ti operátoři

Jak jsem se již zmínil výše, služba vyžaduje podporu ze strany operátorů v podobě presence serveru (klient server). Technologii Presence však zatím žádný z českých operátorů nepodporuje a můžeme jen tiše doufat, že se k ní navždy neobrátí zády.

Podle mého osobního názoru je tato služba užitečná nejen koncovým zákazníkům, ale také mobilním operátorům v podobě zvýšení datových přenosů. Presence je optimalizována tak, aby našla co nejširší využití a sloužila i jako náhrada informačních kanálů typu SMS info. Nejlukrativnější využití této technologie vidím ve firemní klientele, jelikož Presence umožňuje propojení firemních serverů a pomocí nich možnost neustále aktualizovat firemní kontakty či schůzky.

Co dodat?

Na dobu, kdy bude tato služba plně využívána, si budeme muset ještě chvíli počkat. První vlaštovkou s plnou podporou služeb Presence je právě Nokia 6220, kterou budou brzy následovat další novinky, například včera představené véčko 7200. Otázkou také je, kdy a jestli vůbec se připojí jiní výrobci.

Pokud máte starší telefon a nová technologie vás zaujala, nemusíte si hned pořizovat Nokii 6220 nebo 7200. Služba Presence bude s omezenými možnostmi dostupná i přes wap. Do budoucna se počítá s mnohem širším využitím, a to především v podobě skutečného posílání zpráv, jaké známe například z ICQ, a chatu.


Internetové odkazy

Diskuze (24) Další článek: Šuškanda: copak pro nás Oskar připraví na Vánoce?

Témata článku: Nokia, Ostatní, Služba, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nov, Vypnuté zvonění, Zapnutý telefon, Nová služba, Claire


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 32