Preview Nokia THR880 - jediný mobil pro správné chlapy

Pořádný chlap potřebuje pořádný mobil. Nokia THR 880 všechny tyto požadavky splňuje a k tomu přidává spoustu výtečných vlastností navrch. Víte, po jakém mobilu touží každý požárník v zemi?
Preview Nokia THR880 - jediný mobil pro správné chlapy

Bezpečnostní složky každého státu mají odlišné nároky na vzájemnou mobilní komunikaci. Požadavky bývají daleko náročnější, a tak se nemohou spokojit s běžným mobilem fungujícím v síti GSM. Pro tyto účely byla vytvořena speciální digitální síť Tetra (Terrestrial Trunked Radio), jejíž standarty definovalo ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Síť nepracuje na nám známých frekvencích 900 nebo 1800 Mhz, ale využívá frekvence blízké 400 Mhz. Signál na této frekvenci je méně náročný na přímou viditelnost a k pokrytí celého území tak stačí méně základnových stanic. Nejnovějším přírůstkem do rodiny přístrojů fungujících v síti Tetra je Nokia THR880, která se v prodeji objeví začátkem příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia THR880 bude pravděpodobně prvním zařízením s barevným displejem v této kategorii.  

První, co nás na Nokii THR880 upoutá, je její „obrněný“ vzhled. Musí totiž vydržet nestandardní podmínky v nejrůznějších prostředích. Složky, které budou telefon využívat (hasiči, záchranáři, policisté nebo i soukromé subjekty), se totiž často pohybují v prostředí, kde ostatní mobily končí. Nikoho proto nemůže překvapit, že u Nokie THR880 byl kladen velký důraz na zvýšenou odolnost proti vodě, prachu nebo nešetrnému zacházení. Vnější skořápku mobilu tvoří po boku speciálního plastu také guma - výborný pohlcovač nárazů. Jasný barevný displej kryje tvrzené sklíčko. Možná se někdo z vás pozastaví nad tím, proč musí mít čistě praktický mobil barevný displej. Není to zbytečnost. Pro lidské oko je příjemnější se dívat na barevnou předlohu než na černobílý displej. V konečném důsledku to také zjednodušuje ovládání přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce Nokie THR880 vychází z požadavků pro rychlou komunikaci. Z jedné strany slouží jako telefon, tzn. můžete telefonovat, posílat zprávy a máte přístup do menu přístroje. Pokud však Nokii THR880 otočíte na druhou stranu, máte přístup k vysílačce optimalizované pro skupinovou komunikaci. Pro snadné a rychlé spojení s definovanou skupinou bylo v THR880 uděláno maximum. Velké kolečko na zadní straně slouží k jednoduchému výběru skupiny. Těch můžete mít v přístroji uložených až 1 300 a to je co říct.  Tlačítko uvnitř kolečka slouží pro návrat k předcházející skupině nebo pro návrat do skupiny uložené jako výchozí. Výrazné červené tlačítko vedle antény je naprogramované pro nouzové hovory.  Na zadní straně je rovněž umístěn mikrofon a hlasitý odposlech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přínosnou novinkou přístroje je tzv. hlasová odezva. Slouží k snadné orientaci bez nutnosti sledovat očima přístroj nebo displej. Každá akce uživatele je hlasově potvrzena. V reálu to vypadá následovně - "one", "two", "three" nebo například "Direct mode on." Bohužel, přístroj česky nemluví. Telefon „nemluví“ neustále, ale pouze pokud bylo použito kolečko pro výběr skupin, tlačítko pro návrat nebo tlačítko rychlého menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z dalších novinek uveďme jen Active Wearable Holder, který slouží pro bezproblémové zaintegrování přístroje do výstroje. Přístroj je tak snadno přístupný a není zapotřebí přídavných mikrofonů nebo ampliónů.

Technické parametry

  • Nokia THR880
  • Síť: Tetra, 380 – 400MHz
  • Rozměry: 147 x 57 x 35mm
  • Váha: 245g
  • Pohotovostní doba: 25 – 40hod
  • Doba hovoru: 2 – 4,5 hod
  • Další funkce a vlastnosti: unikátní oboustranné provedení, zvýšená odolnost, hlasová odezva, WAP, Wearable Active Holder.
Diskuze (10) | 22.10.2002 13:00 Reklamní akce na letošní NG

Témata článku: Nokia, Tetra, Přídavný mikrofon, Mobil, Rychlé spojení, Digitální síť

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50