Přijde Palm o své Graffiti?

Již čtyři roky trvající spor mezi Xeroxem a Palmem o to, zda Palm neporušil patenty Xeroxu implementací rozpoznávání znaků - Graffiti, má další důležitý mezník, odvolací soud dal za pravdu Xeroxu.
O tom, co se všechno vyvinulo v laboratořích Xeroxu by jistě mohli dobře vyprávět Steve Jobs a Bill Gates dohromady. Xerox Labs stojí za vynálezy takových věcí, jako je grafické uživatelské rozhraní s okny či počítačová myš. Xerox má na svém kontě celou řadu patentů a spoustu z nich nikdy ve vlastních produktech nerealizoval. To bude nejspíše i případ jeho technologie Unistrokes, která slouží k jednoduchému zápisu znaků pomocí tahu pera.

Graffiti, které používá Palm od svých začátků mohlo klidně vzniknout zcela bez znalosti patentem chráněné technologie Unistrokes, je prostě docela možné, že postupným zjednodušování abecedy dospěl tvůrci prvního Palmu k postupu, který velmi připomíná řešení Xeroxu.

Xerox v roce 1997, tedy krátce po uvedení Palmů na trh, inicioval soud proti Palmu právě ve věci patentový práv na rozpoznávání psaného textu. Dřívější soudy dávaly více za pravdu Palmu, Xerox se ale odvolal a nyní odvolací soud rozhodl, že předchozí soud nejednal korektně a Palm zatím nic nevyhrál. Aktuální výsledek tedy neznamená, že by Xerox vyhrál a Palm by musel platit, Stav je jednoduše takový, že Xerox má nyní na své straně celkem slušné šance na výhru. A to přitom Palm nic ukrást ani nemusel.

Váš názor Další článek: 10.10.2001 21:22 Jak může (a nemusí) vypadat letošní hlavní ceny - telefony Nokia?

Témata článku: Palm, Počítačová myš, Graf

Určitě si přečtěte