Připraví nás Evropská unie o mobilní telefony?

Česká republika se snaží o vstup do Evropské unie. Podle našich informací však tento vstup příliš veselý nebude, protože téměř všechny současné mobilní telefony do Unie nesmějí a skončí zřejmě na smetišti. Těšíte se na dobu, kdy si budete muset koupit nový, EU kompatibilní mobil?
Připraví nás Evropská unie o mobilní telefony?
Mohutný strašák blízkého vstupu naší republiky do Evropské unie nad námi visí jako pověstný Damoklův meč. Běžný řadový občan však ani neví, jestli do té Unie vlastně vůbec chceme – vždyť naši politikové se s vysvětlením možných výhod tohoto spojení vůbec neobtěžují a z hromadných sdělovacích prostředků slýcháme jen samé nevýhody a ústupky, které musíme přinést. Dozvěděli jsme se další zápor vstupu do EU. A protože se týká přímo mobilních telefonů, musíme vás s ním seznámit.

Ke kořenům

Problém vyzařování mobilních telefonů byl na stránkách (nejen) našeho magazínu mnohokrát probírán. Přestože vyzařování současných mobilních telefonů je téměř zanedbatelné, chytří pánové v Unii (přesněji Evropská komise pro elektrotechnickou standardizaci – CENELEC) připravili všem pěkné překvapení: vyzařování se bude snižovat.

Až doposud se vyzařování elektromagnetického záření řídilo všeobecně platnou normou 1995/5/EC. Nově přijatý standard EN 50360, který je závazný pro všechny zařízení, které využívají frekvenčních pásem v rozsahu od 300 MHz až do 3000 Mhz povoluje maximální limity vyzařování, které jsou o 50 % nižší než u stávajících telefonů.

Morová rána

Největší problém přináší zavedení této normy samozřejmě výrobcům mobilních telefonů, protože  Podle vyjádření Kurta Ogelsona z vývojového centra Ericssonu to prakticky znamená, že je tímto standardem v zemích EU odzvoněno mobilům s integrovanou anténou.

Problémy zřejmě nastanou i mobilním operátorům, kteří zřejmě (pokud chtějí zachovat současnou kvalitu pokrytí signálem) investovat další prostředky do výstavby nových základnových stanic.

Jak s námi

Stále však není vyřešen fakt, co se bude dít se stávajícími přístroji, kterých je v celém světě obrovské množství. Podle ustanovení této normy bude používání všech zařízeních nesplňujících limity zřejmě zakázáno – půjdou tedy miliony přístrojů do šrotu? Jednou jistě ano, protože pro výrobce mobilů je tato norma závazná a staré telefony tak postupem času zmizí úplně. Podobně nemožný by se stal i roaming v zemích EU: váš mobil nebudete moci za hranicemi legálně používat, a tudíž nebudete smět ani roamovat.

Na závěr si neodpustím malou poznámku: přijetí tohoto standardu je již hotovou záležitostí. Nabízí se jen otázka, zda toto snížení množství (prý) škodlivého záření je opravdu nutné s ohledem na naše zdraví, nebo se jedná jen o dohodu výrobců s EU, aby tak všichni uživatelé byli přinuceni zakoupit nové, vyhovující mobilní telefony?

 

Témata článku: Ostatní, Telefony, Evropská unie

128 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zdenek Vesely 11. 9. 2001 16:07:25
    Asi mate pravdu, ze se budou Nemci branit prilivu levnych pracovnich sil,...
  • našrot 5. 9. 2001 20:41:36

    Ačkoli u nás sice někdy kolem roku 1923 vznikl úřad...

  • Neel 5. 9. 2001 19:38:34
    Větší blbost nemohli vymyslet !!!...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

Dnes | Miksa Martin | 9

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4


komerční sdělení

Komerční sdělení