Připravte se: Bluetooth vám vypne mobil

Norská společnost ICE International vyvíjí zařízení, které znemožní s pomocí Bluetooth používání mobilních telefonů na nevhodných místech.
Připravte se: Bluetooth vám vypne mobil

Mobilní telefon je bez větších debat velmi užitečné zařízení. Jsou však místa, kde může být používání mobilních telefonů nevhodné či dokonce nebezpečné. Jako příklad uveďme letiště či samotná letadla, nemocnice a věznice. I když ještě nebylo přesně zjištěno působení mobilních telefonů, objevují se stále častěji zvěsti o tom, že tu či onu leteckou katastrofu způsobil právě mobil svým vyzařováním. Nejsou-li uživatelé ochotni své mobilní telefony na těchto místech vypnout, musí na řadu přijít rušičky.

Poznámka: Otázkou mobilních telefonů ve věznicích jsme se již zabývali.  

Mrtvý mobil-bezpečný mobil

Proti použití mobilních telefonů na nevhodných místech se můžeme bránit instalací rušiček, které znemožní komunikaci mezi telefonem a vysílačem. Pří použití tohoto zařízení však nikdo nezaručí, že rušička nebude vyzařovat i za zdi letiště, věznice či nemocnice, nemluvě o  otázce, zda má někdo právo mi bránit ve využívání služby, kterou si platím. ICE International pracuje na zařízení, které má stejný cíl – znemožnit použití mobilního telefonu. Jde na to sice s oklikou avšak nepříliš promyšleně.

Zařízení nebude klasicky „rušit signál“, ale pomocí Bluetooth vyšle telefonu či telefonům v dané oblasti příkaz, který mobily přijmou a svorně se jeden vedle druhého vypnou. Jak vás jistě napadlo, celá technologie má zatím drobnou vadu na kráse a tou je onen modrý zub, kterýžto zatím najdeme jen u tří telefonů. Rozšíření Bluetooth je však jen otázkou času, na stranu druhou, nevíme, zda-li budou „modrozuba“ podporovat i nejlevnější telefony. Napadá mne paradoxní situace: Manažeři a podnikatelé s drahými telefony budou s mrtvým mobilem, zatímco malý Jarda s telefonem za kačku si bude vesele textovat.

Ale mobil není jen na volání!

Další velká nevýhoda tohoto řešení vás jistě již napadla. V předchozím odstavci jsem se zmínil, že zařízení bude mobilní telefony vypínat. Vezmeme-li v potaz, že mobilní telefon je dnes stále více organizérem, adresářem či gameboyem, je jeho nefunkčnost pro většinu uživatelů nepříjemné. Jak tedy dosáhnout konsensu? Věřím, že když umí zařízení mobilní telefon vypnout, jistě by nebyl problém vyslat příkaz, který by zakázal jen komunikaci mezi mobilem a vysílačem. Tzn. mobilní telefon by bylo možno používat, ovšem ne s ním komunikovat, posílat textovky a podobně. S tímto by však museli počítat jak operátoři, tak i výrobci mobilních telefonů.

Uvidíme

Je zřejmé, že existují místa, na kterých je mobilní telefon nevhodný, či dokonce nebezpečný. Rušiček, či dalších zařízení znemožňujících použití mobilního telefonu bude v budoucnu zapotřebí. Doufejme, že se najde ještě jiné elegantnější řešení, než to od ICE International, které nám umožní, když už ne volat, tak alespoň užívat druhých funkcí mobilních telefonů.

 

Diskuze (21) Další článek: 5.11.2001 21:20 Archivujeme pro vás všechny herní stránky Nokia Game 2001

Témata článku: Ostatní, Bluetooth, BLU, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10