Připravte se na Linux, tučňáci míří do mobilů

Proč bude Linux v mobilech úspěšnější, než v dospělých počítačích? Kdo je tahounem a jak zní předpovědi odborníků?
Připravte se na Linux, tučňáci míří do mobilů

Prozatím se Symbian a Windows Mobile nemusí bát, že by Linux nějakým výraznějším způsobem ohrozil jejich pozice. V brzké budoucnosti ale může být vše jinak. V roce 2013 už by totiž přibližně 20 % telefonů nejvyšší kategorie mělo fungovat na bázi operačního systému Linux. Dá se očekávat, že další roky by pak svůj podíl nadále navyšoval.

Za rozvojem Linuxu v mobilních telefonech stojí nadace Linux Mobile, kterou založily společnosti Motorola, Samsung a Vodafone před přibližně rokem. Pomohly tak rozčeřit stojaté vody v oblasti operačních systémů, podobně jako to učinil Google se svým Androidem nebo Apple se svým iPhonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 770: Linux má i Nokia
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zřejmě nejvíce modelů s Linuxem má už dnes Motorola. Zde je však otázkou budoucnost celé mobilní divize značky...

Cena až na prvním místě

Čím by si Linux mohl zákazníky získat? Jedním z důvodů by mohla být nižší pořizovací cena telefonu, protože se ušetří na licencích za operační systém. Dále by měl přinést výrazně bohatší multimediální obsah a větší možnost přizpůsobení, než jaké mají současné operační systémy. Situace se trochu blíží té, která nastala v oblasti stolních počítačů. Velcí hráči na trhu se bojí, aby časem nevznikl monopol Microsoftu na operační systém určený pro mobilní zařízení. Utekly by jim tak velké zisky a navíc by v budoucnu byl Microsoft ten, kdo by si diktoval podmínky. V oblasti mobilních telefonů to ale Linux bude mít výrazně snadnější, než v oblasti PC. Bude-li dostatečný výběr telefonů s Linuxem a dostatek aplikací pro něj určených, uživatelé nijak nepocítí, že jejich telefon funguje na jiném operačním systému. Na druhou stranu je třeba uznat, že o Linuxu v mobilních telefonech se hovoří již delší dobu, ale zatím stále není na trhu dostatek přístrojů s tímto OS (respektive prakticky žádné).

Co si myslím já? Že Linux má docela velkou šanci uspět. Ale cesta rozhodně nebude jednoduchá, bude třeba přinést kvalitní operační systém, ale také zajistit, aby se objevoval ve větším množství telefonů a aby nebyl ignorován ze strany výrobců. Nepochybně bude důležité, jak se k Linuxu v mobilních telefonech postaví vývojáři aplikací, jelikož bez nich žádný operační systém nemůže být úspěšný. O Linuxu v mobilních telefonech se hovoří již delší dobu, ale zatím jsme se žádného výrazného rozšíření nedočkali, rozhodně bude zajímavé sledovat, co přinese budoucnost.

Nokia má svůj Symbian S60, který dokázala skvěle naservírovat i běžným uživatelů, spousta nových komunikátorů běží na systému Windows Mobile, nechybí komunikátory BlackBerry a Palm, Sony Ericsson má Symbian UIQ, Google vyvíjí svůj Android a Apple si do iPhonu implementoval vlastní operační systém. Co z toho všeho plyne pro běžné uživatele? V budoucnu se pravděpodobně dočkáme nejen souboje jednotlivých výrobců mobilních telefonů, ale také souboje jednotlivých operačních systémů. Troufnete si tipnout vítěze? Já ano, vítězem budou zákazníci.

Zdroj: yahoo.com

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Mobil, Nejvyšší kategorie, Výrazné rozšíření

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

** Během roku vyletěl Bitcoin z 1 000 na 6 000 dolarů. ** Chcete se také ponořit do víru kryptoměn? ** Poradíme, jak na věc a které aplikace instalovat.

27.  10.  2017 | Miksa Martin | 41