Příručka pro začátečníka: co dělat, když je mobil blokovaný

Co dělat, když je mobil blokovaný? Jaká je dnes průměrná cena za odblokování? Kde hledat odblokovávače? Pokud na tyto otázky neznáte odpověď, je náš článek určen právě vám.
Příručka pro začátečníka: co dělat, když je mobil blokovaný
Určitě se vám stalo, že jste si do svého mobilu chtěli dát kartu SIM jiného operátora, než s jakým jste mobil koupili, a ejhle – mobil nefunguje a chce po vás nějaký kód nebo kartu SIM odmítá. Proč to? Váš mobil je totiž blokován na jednoho operátora a karta SIM operátora jiného v něm fungovat nebude.

Proč se mobily blokují?

Naši dva nejstarší operátoři, EuroTel a Paegas, prodávají dotované mobily a mobily v předplacených sadách. Dotovaný mobil je mobil, který si za určitých podmínek koupíte k tarifnímu programu. Ty určité podmínky jsou následující:
  • zaplatíte vysoký aktivační poplatek, u EuroTelu to dělá 3680 Kč a u Paegasu 3675 Kč, obě částky jsou s daní,
  • upíšete se operátorovi smluvně na dva roky.
Co znamená ten úpis? Zavážete se, že budete služeb daného operátora využívat minimálně dva roky, tj. budete platit alespoň paušální poplatek (ten musíte platit, i když vůbec nevoláte). Za toto znevýhodnění dostanete velmi levně nějaký mobilní telefon podle vašeho výběru – tento mobil se označuje jako dotovaný, operátor jakoby doplatí zbytek jeho ceny. Nicméně si to vynahradí jak aktivačním poplatkem, tak jistotou, že mu budete dva roky pěkně sypat penízky.

A abyste mu mobil náhodou nepoužívali s jiným operátorem, když už vám ho prodal tak levně, tak vám ho pro jistotu zablokuje jen pro svoje vlastní karty SIM. Co z toho plyne? Že většina dotovaných mobilů je blokována.

Pokud si koupíte dotovaný mobil k tarifu, zavážete sen dva roky používat služeb daného operátora. Operátor ale má jistotu, že jste na dva roky jeho, takže už mu může být v zásadě jedno, zda používáte jeho kartu SIM s původním, nebo jiným mobilem.

Poznámka: jediný operátor, který u nás mobily vůbec neblokuje, je Oskar. U něho máte jistotu, že si koupíte jen neblokovaný mobil. I když jsou některé mobily částečně dotované, vždy zaplatíte téměř plnou cenu – to je daň za pohodlí, které neblokovaný mobil přináší.

Co ale předplacené sady? Zde máte mobil také za nižší cenu, ale nijak se neupisujete. Operátor tedy nemá žádnou jistotu, že si nekoupíte mobil v jeho sadě, kartu pak nevyhodíte či neprodáte a dáte do mobilu kartu jinou. Proto se blokují i mobily v předplacených sadách.

Mobil se tedy blokuje proto, abyste ho nemohli používat s jiným operátorem, a původní operátor, který jej vám prodal, měl částečnou jistotu, že mu hned tak nefrnknete ke konkurenci. Blokování je tedy způsob, jak si udržet zákazníky.

Blokuje se i v zahraničí

Blokované mobily neprodávají jen naši operátoři. Podobně se přelivu zákazníků brání i v zahraničí, kde se mobily prodávají blokované zejména v předplacených sadách. Operátoři se tím také brání vývozu takto levně koupených mobilů. Pokud totiž zahraniční operátor dotuje mobil v předplacené sadě ze své kapsy a pak mu sním někdo ujede za hranice, jsou to pro něj vyhozené peníze. V Německu dokonce už není možné koupit předplacenou sadu, aniž byste byli tamním občanem; další způsob, jak se operátoři brání.

Co s blokovaným mobilem

Máte-li tedy blokovaný mobil a chcete do něj dát kartu SIM jiného operátora, či mobil neblokovaný prodat (blokované mobily mají vždy nižší cenu než mobily neblokované, to je jasné), musíte mobil odblokovat. Tato procedura ale vyžaduje určité know-how a jistou dávku umu. Proto není příliš dobré, abyste si mobil odblokovali sami, na koleně.

Kam pro odblokování?

Určitě zapomeňte na to, že vám mobil odblokuje přímo operátor (to v určitých případech jde, ale o tom až dále), nebo autorizovaný servis. Odblokování provádí specializované firmy či jednotlivci, kteří se odblokováním živí, případně to mají jako vedlejší činnost. Tyto firmy kromě vlastního odblokování, které není nijak náročné, pokud už je člověk zručný a ví jak na to, provádí rozlousknutí blokovacích mechanismů. Když přijde na trh nový mobil, musí odblokovávač sám přijít na to, jak je mobil blokován a vymyslet způsob, jak jej odemknout. Odblokovávači také úzce spolupracují, aby mobil rozlouskli co nejdříve. To všechno samozřejmě stojí čas a peníze, proto je odblokování docela drahé. Ale o tom až dále.

Jaké mobily jsou blokované

Jak už jsem napsal na začátku kapitoly, jde především o mobily koupené v předplacených sadách a mobily koupené ke dvouleté smlouvě, tedy mobily dotované. Neblokované jsou mobily, které nekupujete jako dotované (tj. se smlouvou na dva roky) a které nekoupíte v předplacené sadě.

I zde však existuje výjimka – problém totiž může být s některými mobily Paegasu. I když je koupíte za plnou cenu, budou blokované. Paegas vám jej však na požádání zdarma odblokuje, ovšem dává si u toho pěkně na čas – trvá mu to zhruba tři týdny. Pravdou je, že mobil za plnou cenu koupený u Paegasu je o něco levnější, než tentýž mobil koupený u EuroTelu. EuroTel však nedotované mobily neblokuje vůbec.

Jak poznáte, že je mobil neblokovaný?

To je celkem prosté – že přijme alespoň dvě karty kartu od různých operátorů. Ovšem pozor – některé mobily mají zapnutou ochranu proti vložení cizí karty SIM, mají zapnutý bezpečnostní kód. Tato ochrana zajistí, aby to mobilu nebylo možné dát jinou kartu než tu, se kterou byl tento kód nastaven; je to ochrana proti krádeži. Pokud zadáte bezpečnostní kód, mobil příště povolí tuto kartu používat i bez nového zadání tohoto kódu. Takový mobil není zablokován pro určitého operátora, ale pro danou kartu SIM, a to je rozdíl.

Jak se mobil odblokuje

Vlastní odblokování mobilu lze provádět třemi základními způsoby. Někdy stačí zadat na klávesnici odblokovávací kód, jindy musíte připojit mobil přes kabel k počítači a odblkovat mobil pomocí speciálního programu (zejména ke starším Nokiím jich je na Internetu bezpočet) a pokud mobil neumožňuje ani jedno, je nutné provést zásah přímo v mobilu. Pokud lze mobil odblokovat kódem nebo kabelem a programem, klidně si jej můžete odblokovat sami. Bohužel, většinu mobilů lze odblokovat pouze třetím způsobem a na to je nejlepší profík.

Jak na tom jednotlivé značky jsou, vidíte v tabulce:

Značka mobilu Způsob odblokování
zásah do mobilu přes kabel z počítače kódem z klávesnice
Alcatel ano ano ano
Bosch ano ano ne
Dancall ano ano ne
Ericsson ano ano ne
Mitshubishi ano ano ne
Motorola ne ano ne
Nokia ano ano ne
Panasonic ne ano ne
Philips ano ano ne
Sony ne ano ne
Sagem ano ano ano
Siemens ano ano starší modely
Samsung ano ano ne

Jak dlouho trvá, než se mobil rozlouskne

Jakmile přijde na trh nový mobil, je nejprve nutné přijít na to, jakým způsobem je blokován. To stojí nejen čas mnoha lidí, ale také peníze, které je nutné věnovat na nákup kabelu, patřičného programu a případně získání know-how. Cena takového Nokia Boxu, kterým lze odblokovat mobily Nokia, nahrát do nich nový firmware, češtinu apod., se pohybuje v tisících dolarů. Navíc získání takové „mašinky“ není bez rizika, často je nutné jet i do zahraničí (např. Rusko), kde se může stát cokoliv. A právě s těmito náklady souvisí cena odblokování, která musí náklady vynaložené na rozlousknutí a nákup zařízení vyvážit. Navíc odblokovávač musí být ziskový, jinak se neuživí.

Kolik stojí odblokování

Ceny za odblokování se různí mobil do mobilu, podle toho, jaké úsilí bylo vynaloženo na rozlousknutí vynaloženo. Za některé mobily zaplatíte třeba jen tři stovky, za jiný tisícovku. Na cenu má samozřejmě vliv poptávka a nabídka. Odblokování běžných mobilů je levnější než odblokování exotů; exoti jsou drazí, takže majitelovi je jedno, že za odblokování mobilu za dvacet tisíc zaplatí tisícovku. Naopak, tisícovku nikdo nezaplatí za odblokování mobilu za tři tisíce.

Kde hledat odblokovávače

Úplně nejlepší je mít přístup k Internetu, kde odblokovávači inzerují ve webových bazarech, např. bazar.mobilmania.cz, www.xmobil.cz, www.bazar.cz nebo www.jarmark.cz. Stačí najít patřičný inzerát, zavolat dotyčnému a domluvit se – můžete mobil poslat i poštou, lepší a rychlejší je však za odblokovávačem zajít osobně. Pokud je z jiného města, hledejte raději lokálního v místě vašeho bydliště.

Odblokovávači mají také svoje vlastní stránky, např. www.sf2.cz, www.060x.cz nebo www.volny.cz/gsmnokia. Můžete se také podívat na stránku Mobilit, kde najdete přehled firem, které mobily odblokovávají, podle místa působiště.

Po odblokování přijdete o záruku

Protože je odblokování zásah do mobilu, který je v rozporu s manuálem, přicházíte po odblokování o záruku. Pokud ovšem v servisu poznají, že byl mobil odblokován – v případě zadání kódu nebo odblokování po kabelu bez zásahu do mobilu to nikdo vůbec poznat nemusí. Je to podobné jako s přetaktováním procesoru – když přetaktujete a všechno je v pořádku, jste v pohodě. Pokud ale procesor zničíte, těžko někomu vysvětlíte, že se tak stalo normálním provozem. Stejně je tomu u mobilu – když se mobil po odblokování porouchá v době záruky a servis na odblokování přijde, máte holt smůlu. Je lepší jít s pravdou ven, než zapírat.

Poznámka: Pokud se mobil poškodí při odblokování, slušná firma by vám měla hodnotu mobil nahradit. Zde se vyplatí vsadit na renomované a známé odblokovávače.

Odblokovat či neodblokovat?

I když při odblokování hrozí určité riziko poškození mobilu a určitě přijdete o záruku (pokud ji ještě máte), určitě se odblokování vyplatí. Když ho provede někdo, kdo umí a je zručný, není se čeho bát. Pokud opravdu potřebujete v mobilu používat kartu jiného operátora, není důvod, proč kupovat jiný, neblokovaný mobil.
Diskuze (36) Další článek: USA: drama na palubě letadla

Témata článku: Blokovaný mobil, Blok, Mobil, Odblokovávací kód

Určitě si přečtěte