Příští rok proběhne důležitá aukce kmitočtů. Rýsuje se šance na čtvrtého operátora

Příští rok proběhne důležitá aukce kmitočtů. Rýsuje se šance na čtvrtého operátora

Příští rok bude pro české telekomunikace velmi důležitý. Proběhne další velká aukce kmitočtů, tentokrát uvolněných po pozemním televizním vysílání DVB-T (tzv. druhá digitální dividenda). Soutěžit se bude o pásmo 700 MHz, které je vhodné zejména k plošnému pokrývání území.

Od roku 2013 jde o další (a velmi pravděpodobně už definitivně poslední) možnost, kdy by Česko mohlo získat čtvrtého plnohodnotného síťového operátora s komplexní nabídkou služeb a celoplošným pokrytím. Čtvrtý hráč by přispěl k rozhýbání konkurenčního prostředí a efektem by mohlo být snížení cen za mobilní služby, které u nás zejména v oblasti dat, patří stále mezi vysoké.

Nebude dost pro všechny

Už loni v kmitočtové aukci o pásmo 3,7 GHz uspěly i dva jiné subjekty, než stávající velká operátorská trojka – konkrétně Nordic Telecom a Poda. V tomto pásmu se ovšem celoplošné pokrytí za rozumné prostředky vybudovat nedá, a tak se očekává, že některé z těchto subjektů by mohly mít zájem o lukrativní pásmo 700 MHz k vybudování komplexní sítě.

Podle portálu Lidovky.cz se do aukce příští rok opravdu hodlá zapojit Nordic Telecom, který má i jako dědic podnikání po Mobilkomu a jeho mobilní sítě U:fon asi největší ambice stát se plnohodnotným operátorem. Lidovky ale uvádějí, že aukce se chce zúčastnit i blíže nespecifikovaná zahraniční společnost.

Vzhledem k citlivé povaze většiny informací kolem připravované aukce zatím nikdo o svých záměrech nechce moc mluvit. Jisté je však to, že přídělů v pásmu 700 MHz nebude dost pro všechny a na část spektra si pro strategické využití brousí zuby i stát, resp. Ministerstvo vnitra. Proto bude velmi záležet, s jakými podmínkami ČTÚ aukci vypíše a zda budou zvýhodněny nové subjekty před stávajícími operátory. Pokud by pásmo obsadili pouze současní velcí hráči, moc by se toho pro koncového spotřebitele nejspíš nezměnilo.

Takto jsme loni komentovali výsledky aukce v pásmu 3,7 GHz:

Diskuze (9) Další článek: Samsung zřejmě uspíší Galaxy Note 9. Nový tabletofon má ukázat již v červenci

Témata článku: Operátoři, ČTÚ, Nordic Telecom, Telekomunikace, Frekvence, Čtvrtý operátor, 700 MHz, Aukce, Dražba, Pásmo, GHz, Příští rok, Připravovaná aukce, Ministerstvo vnitra, Nový subjekt, Subjekt, Podnikání, Mobilní služba, Lukrativní pásmo, Kmitočet, Mobilkomu, Operátor, Plnohodnotný operátor, Česká telekomunikace, MHz


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 61

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117