Příští rok zaplatíte kreditkou/mobilem v MHD v dalších pěti městech. Ostrava zruší papírové jízdenky

Možnost platit v městských hromadných prostředcích bankovní kartou zpřístupňuje stále více krajských měst. Na konci roku si tuto možnost smluvně zajistil i pardubický dopravní podnik, který chce technologii za 25 milionů korun spustit co nejdříve v příštím roce. Zakázku na desetiletý provoz získalo konsorcium technologických firem BUSE Blansko a Telmax.

„Samotné přístroje a k ním příslušný software budeme nasazovat po etapách, přičemž montáž odbavovacích terminálů chceme provést v polovině příštího roku. Jednotlivé aplikace pak spustíme tak, aby jejich podstatná část fungovala už v příštím roce,“ sdělil webu E15 šéf dopravního podniku Pardubice Tomáš Pelikán. 

Nejpozději do 18 měsíců by měl systém podle něho akceptovat nejen bankovní karty, ale i In Kartu Českých drah, IREDO kartu pro regionální dopravu či mobilní aplikace. Dopravní podnik přitom musí spěchat, převážnou část projektu je totiž kvůli dotačnímu programu třeba dokončit do konce roku 2020. V případě zpoždění by podnik mohl přijít o celou 25milionovou dotaci.

Pardubický dopravní podnik chtěl s novým odbavovacím systémem přijít již loni v říjnu. Výsledek výběrového řízení však napadl neúspěšný soutěžící, podle něhož byla cena nabízená vítězem nereálně nízká. V listopadu antimonopolní úřad rozhodl, že tendr proběhl v pořádku.

Pozadu zůstává jediné krajské město

Spolu s Pardubicemi chtějí v příštím roce umožnit platby bankovní kartou ve všech svých vozech i České Budějovice, Hradec Králové, Brno, Olomouc nebo Jihlava. V některých krajských městech, jako například v Praze nebo Liberci, lze kreditkou platit zatím jen jen v určitých typech vozů. Jediným krajským městem, které zájem o tuto technologii zatím ani neohlásilo, zůstává Zlín.

Nejdále je v modernizaci odbavovacího systému Ostrava, která se dokonce chystá zcela zrušit papírové jízdenky. Od začátku roku už nebude možné původní formát jízdenek koupit, přičemž od dubna přestanou být platné. Tamní dopravní podnik tím ušetří ročně až deset milionů korun, které by jinak musel investovat do obnovy původního odbavovacího systému na papírové jízdenky.

Diskuze (15) Další článek: Samsung přiveze na CES divoké nápady ze svých laboratoří. Nejzajímavější je selfie klávesnice

Témata článku: Platba mobilem, Android Pay, Bezkontaktní platby, MHD, Kreditní karta, Liberec, Jízdenka, Zlín, Jihlava, Olomouc, Podnik, Dopravní podnik, Brno, Praha, Bankovní karta, Ostrava, Kreditka, Krajské město, Pardubice, České Budějovice, Antimonopolní úřad, Příští rok, Hradec Králové, Odbavovací systém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Note 10. První pokus o 108 MPx v mobilu vyšel na výbornou

RECENZE: Xiaomi Mi Note 10. První pokus o 108 MPx v mobilu vyšel na výbornou

** Telefon přináší unikátní zoomovací schopnosti a rekordní rozlišení ** Radost udělá i dlouhá výdrž baterie a bleskové dobíjení ** Škoda jen staršího Androidu a vyšší cenovky

Martin Miksa | 42

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 35