Proč byste si měli nebo neměli koupit chytrý telefon

Až donedávna si lidé pořizovali mobilní telefony pro volání a kapesní počítače pro práci. S příchodem takzvaných chytrých mobilních telefonů se ale vše změnilo – jedno zařízení teď zvládne telefonovat, ale také organizovat čas, kontrolovat elektronickou poštu, často s ním můžete i poslouchat hudbu nebo spouštět nejrůznější aplikace.
Proč byste si měli nebo neměli koupit chytrý telefon
Kapitoly článku

Autor: Tomáš Doseděl, Mobility 11/2004

Běžné mobilní telefony toho mnoho neumějí – kromě telefonování a psaní zpráv zvládají občas ještě kalkulačku, budík nebo jednoduchý kalendář. Většině lidí tyto funkce stačí a cokoli pokročilejšího by je zbytečně mátlo. Trochu náročnější skupina zákazníků vyžaduje například vestavěný fotoaparát, infraport nebo Bluetooth pro spojení s počítačem. Najdou se ale i takoví, kteří od svého mobilu očekávají ještě víc.

Smartphony a komunikátory

Mobilní telefony, které jsou vybaveny některými funkcemi kapesního počítače, označujeme jako chytré mobilní telefony. Někdy se můžete setkat s pojmenováním smartphone, které sice znamená totéž, ale zní světověji. Výstižný jednoslovný český název se nám zatím nepodařilo najít. Chytrý mobil je stále určen především k telefonování, ale výrobce počítá s tím, že jeho majitel bude chtít občas nainstalovat nějaký program, přečíst si poštu nebo prohlédnout textový soubor.

Druhou skupinu těchto zařízení tvoří kapesní počítače, které jsou vybaveny některými funkcemi mobilního telefonu. Plní především funkci kapesních počítačů, mívají velký dotykový displej, často také plnohodnotnou klávesnici a podobně. Tu a tam si s nimi můžete i zavolat, ale připravte se na to, že s placatým zařízením u ucha nebudete vypadat nejlépe. Taková zařízení se označují jako komunikátory a patří sem například T-Mobile MDA, Handspring Treo 600 a typickým příkladem je i starší Nokia 9210i Communicator.

Základem je operační systém

Základním rozpoznávacím znakem chytrých telefonů je standardní operační systém. V našich zemích soupeří o pozici dva největší: Symbian vyvíjený sdružením výrobců mobilních telefonů a Windows Mobile od Microsoftu. U komunikátorů se pak výjimečně můžete setkat i s operačním systémem PalmOS.

Podobně jako u osobních počítačů i u mobilů je operační systém základním programovým vybavením. Právě on určuje způsob ovládání mobilu, do něj se instalují doplňkové programy. Ať už koupíte nebo najdete na internetu jakoukoli aplikaci, měla by fungovat na všech chytrých telefonech se stejnou verzí operačního systému.

Operační systém navíc dává programům mnohem větší volnost než firmware běžného telefonu. Program totiž může přistupovat prakticky ke všem funkcím, které mu zařízení nabízí – od seznamu kontaktů, přes přímý přístup k síťovému rozhraní GPRS, až po souborový systém pro ukládání dat na paměťovou kartu.

Čím je vlastně chytrý?

Většině lidí je úplně jedno, že má jejich telefon nějaký systém, natož pak operační – to je technická drobnost vyvolávající bouřlivé debaty jen mezi odborníky. Koncového uživatele jednoduše zajímá, jaké výhody mu operační systém přinese.

Grafická prostředí telefonů se stejným operačním systémem vypadají na první pohled podobně, stejné je i uspořádání nabídek, přiřazení funkcí jednotlivým klávesám a tak dále. Ať vezmete do ruky kterýkoli telefon se Symbianem, budete se v jeho nabídce pohybovat s jistotou zkušeného mobilního odborníka. Podobnou jednotnost ovládání jsme dosud pozorovali jen u telefonů stejné značky, s příchodem operačních systémů se rozšiřuje i mezi výrobky různých značek – třeba Motorola MPx220 se ovládá stejně jako Sagem myS-7.

Druhou výhodou je možnost instalace nových programů, které mohou využívat překvapivě mnoho funkcí telefonů. Nevyhovuje vám způsob práce s adresářem? Najděte si program, který s ním pracuje lépe, nainstalujte a je to. Stejně tak můžete vyměnit e-mailový či internetový prohlížeč, doinstalovat aplikace pro čtení elektronických knih, vedení domácího účetnictví, přehrávač hudebních souborů, prohlížeč dokumentů určených pro Word či Excel a podobně. Aplikace jsou navzájem kompatibilní, můžete je téměř bez omezení přenášet mezi telefony různých značek, pokud mají stejný operační systém.

Chytré telefony jsou určeny především pro práci, proto v nich některé aplikace najdete už po vybalení z krabice. Typickým příkladem je e-mailový klient, bez kterého si snad chytrý telefon ani neumím představit. Často jsou k dispozici třeba také přehrávače hudebních souborů a videoklipů.

proč koupit chytrý telefon proč nekoupit chytrý telefon
1. Můžete instalovat programy 1. Nové programy k ničemu nepotřebujete
2. Má kvalitní e-mailový prohlížeč 2. E-mailový prohlížeč můžete stáhnout v Javě
3. Synchronizuje se s počítačem 3. Synchronizaci zvládají i některé běžné telefony
4. Má jednotné ovládání 4. Cena je vyšší než u běžných telefonů
5. Má velkou paměť, můžete v něm mít i tisíce kontaktů 5. Běžný telefon je většinou menší a lehčí


V druhé kapitole se dozvíte více o možnostech synchronizace, povíme si, pro koho jsou chytré telefony určeny a jaký bude jejich další vývoj. Na závěr uvedeme malý výběr nejužitečnějších programů a také pohled skeptika

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia N-Gage, Siemens S65, Siemens SX1, Malý výběr, Chytrý, Špičkový přístroj, Český název, Telefon, Příští připojení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40