Proč chce Paegas přestat prodávat dotované mobily?

Velmi zajímavou tiskovou zprávu včera poslal do naší redakce Paegas. Podle něj budou mít nižší propojovací poplatky za následek nejen konec prodeje dotovaných mobilů, ale také jejich velké zdražení a navíc zpomalení rozvoje mobilních služeb. Co se nám Paegas vlastně snaží namluvit?
Proč chce Paegas přestat prodávat dotované mobily?

Stále se to mele

Pokud MobilManii pečlivě sledujete, víte, že se o propojovacích poplatcích mezi operátory vedou neustálé spory. Jde zejména o propojení mezi Českým Telecom a mobilními operátory. Zatímco mezi Oskarem a ČT už dohoda existuje a Telecom platí za ukončení hovoru v Oskarovi okolo třech korun, dohoda mezi Paegasem a ČT a Eurotel a ČT stále není podepsána. Telecom tak platí oběma operátorům cenu obvyklou trhu, tedy stejnou jako Oskarovi.

Eurotel a Paegas však požadují více než dvonásobek. Zatímco Eurotel bojuje potichu, Paegas okolo sebe způsobuje daleko více rozruchu. Podal stížnost k ČTÚ a chtěl, aby rozhodl v jeho prospěch a Telecom mu musel doplatit rozdíl mezi propojovacími poplatky zaplacenými (tj. minuta za tři koruny) a požadovanými (tj. minuta za zhruba 6,50 Kč). ČTÚ však udělal něco, s čím Paegas vůbec nepočítal a co mu hodně pokazilo plány. Požaduje totiž, alespoň podle včerejší stručné tiskové zprávy, aby Paegas z poplatků za ukončení hovorů ve své síti odstranil náklady na dotaci mobilních telefonů pro nové zákazníky. Tím by se propojovací poplatky konečně snížily na snesitelnou úroveň (ovšem nikoliv pro Paegas) a uživatelé by z pevných linek do Paegasu (a mobilních operátorů) mohli volat levněji.

Paegas chce víc a chce zrušit doťáky

Paegas se nyní snaží lobovat u odborné veřejnosti, aby ho podpořila v jeho požadavcích - chce ponechat propojovací poplatky na stejné úrovni, jakou požaduje už od počátku roku, tedy nějakých 6,50 Kč. Nutnost ukončení prodeje dotovaných mobilů je pak jen záminkou, jak dosáhnout podpory veřejnosti. Ve skutečnosti si v redakci nemyslíme, že ukončení nabídky doťáků by uživatelům nějak výrazně vadilo. Vždyť cena dotovaného mobilu a aktivace je v mnoha případech větší než cena běžná, za jakou seženete neblokovaný mobil v obchodě nebo u Oskara (viz náš článek). Navíc se nemusíte operátorovi uvazovat na dva roky.

Ve skutečnosti je tedy všechno jinak. Snížení propojovacích poplatků je pro zákazníky velmi přínosné. Z pevné linky budeme volat levněji a Paegas začne prodávat mobily stejně jako Oskar za běžné ceny. A ty, aby byly mobily vůbec prodejné, nemohou být nijak zvlášť vyšší než obvyklé ceny na trhu. Paegasovo lobování za vyšší propojovací poplatky tedy logicky nemůže být úspěšné, protože normálně uvažující uživatel bude raději levněji volat, než kupovat drahé dotované mobily a vázat se k operátorovi na dva roky. 

Co se vlastně stane?

Určitě tedy nedojde ke zdražení mobilů v ČR a tím pádem ke zpomalení rozvoje mobilních služeb, jak Paegas uvádí ve své zprávě. Pokud totiž budou mobily u Paegasu drahé, jednoduše si je uživatelé koupí jinde, kde budou levnější. Jak prosté.

 

Diskuze (50) Další článek: Chcete být stále milionářem? Pak sledujte...

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Dot, Paegas, Mobil

Určitě si přečtěte