Proč Eurotel pozastavil reklamu u SMS z webu?

Eurotel dočasně přestal přidávat reklamy do SMS posílaných z webové brány a na mobilní e-mailové adresy. Příčinou toho je nový antispamový zákon. Jak to bude se SMS z webu dále? A co vlastně říká nový zákon o rozesílání reklamy na mobilní telefony?
Proč Eurotel pozastavil reklamu u SMS z webu?

Zakopaný pes

Zákon 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti, který včera vstoupil v platnost, omezuje nevyžádanou reklamu v elektronické podobě. Reklama pojmenovaná ve zmiňovaném zákonu jako obchodní sdělení, musí při svém šíření mimo jiné splňovat to, co říká § 7:

1. Pokud fyzická nebo právnická osoba získá od svého zákazníka podrobnosti jeho elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu, může tato fyzická či právnická osoba využít tyto podrobnosti elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení pouze za předpokladu, že zákazník dal předem prokazatelný souhlas k takovémuto využití svého elektronického kontaktu a má jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem, zdarma nebo na účet této fyzické nebo právnické osoby, odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu i při zasílání každé jednotlivé zprávy.

2. Nejde-li o případ podle odstavce 1, je elektronické prostředky zakázáno použít pro šíření nevyžádaných obchodních sdělení; nevyžádané šíření obchodních sdělení není povoleno bez prokazatelného souhlasu adresáta.

3. Zaslání elektronické pošty za účelem šíření obchodního sdělení je zakázáno, pokud

  • tato není zřetelně a jasně označena jako obchodní sdělení,
  • skrývá nebo utajuje totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečňuje, nebo
  • je zaslána bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.

Kompletní znění zákona, z něhož citujeme, najdete na této adrese (dokument PDF)

Kdy lze posílat reklamní zprávy?

Pro možnost rozesílání reklamních SMS je nutné splnit dvě základní podmínky. První je získat souhlas majitele telefonního čísla s tím, že bude dostávat reklamní SMS. Potom je nutné splnit požadavek odst. 3 písmene e – přidat do každé SMS adresu (patrně postačí i telefonní číslo), kde lze reklamu odhlásit.

První podmínku lze splnit poměrně jednoduše a Eurotel tak již učinil ve Všeobecných podmínkách. Odstavec 7.6 říká:

Subjekt údajů souhlasí s tím, aby jej Eurotel informoval o svých nových službách a produktech, popř. o službách a produktech subjektů, které jsou s Eurotelem ve smluvním vztahu, a to využitím jeho poštovní adresy, emailové adresy, účastnického čísla, prostřednictvím automatických volacích zařízení, faxem či jiným obdobným způsobem.

Odvolání tohoto souhlasu pak řeší bod 7.8, který mimo jiné říká:

Subjekt údajů je oprávněn kdykoli odvolat svůj souhlas se zpracováním Dat dle čl. 7.2 až 7.6, a to formou doporučeného dopisu doručeného do sídla Eurotelu a obsahujícího srozumitelný a určitý projev vůle…

Druhou podmínku, informaci o tom, kde lze reklamu odhlásit, však Eurotel do SMS nepřidával. Žádný zákon mu to totiž dříve neukládal. Otázka zní, jak tuto povinnost vyřešit. Věta: „SMS z webové brány si můžete zrušit zasláním SMS ve tvaru … na číslo YYYYYY“ je přeci jen poměrně dlouhá a ze stovky znaků věnovaných na reklamní sdělení by ukousla pěknou část. Je tedy na Eurotelu, jak se s tímto problémem vyrovná.

Zůstanou SMS z webu zdarma?

Včera se v diskusi k bleskovce, která o zrušení reklamních sdělení v SMS informovala, objevily obavy některých čtenářů, zda se Eurotel nechystá zavést podobný model jako T-Mobile. Tedy zrušit SMS z webu zdarma pro každého a umožnit jejich odeslání pouze prostřednictvím portálu Live, a za cenu dle tarifu zákazníka. Eurotel ale podle všeho chce SMS bránu zanechat zdarma. Reklamní sdělení se brzo objeví znovu, ale v obměněné podobě kompatibilní s novým zákonem.

Tisková mluvčí společnosti Eurotel, Diana Dobálová, nám k tomu uvedla toto:

Dopady tzv. protispamového zákona nejsou pro Eurotel nijak zásadní, protože Eurotel vždy postupoval tak, aby zákazník nebyl nadmíru obtěžován reklamními sděleními. V otázce rozesílání reklamních zpráv na mobilní telefony dojde pouze k drobným úpravám reklamních sdělení v souladu se zákonem. Zákon předpokládá souhlas majitele telefonního čísla předem se zasíláním reklamních zpráv. Ten je již nyní upraven ve Všeobecných podmínkách pro poskytování základních a volitelných telekomunikačních služeb.

Diana Dobálová pak dále uvedla, že zrušení reklamních textů je pouze dočasná záležitost související s novým antispamovým zákonem. Je tedy zřejmé, že se zrušení SMS z webu u Eurotelu zatím není třeba obávat.

Diskuze (32) Další článek: Žebříčky: kdo prodává nejvíc mobilů GSM?

Témata článku: Operátoři, O2, SMS, EU, Právnická osoba, Web, Euro, Prokazatelný souhlas


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136