Proč Eurotel pozastavil reklamu u SMS z webu?

Eurotel dočasně přestal přidávat reklamy do SMS posílaných z webové brány a na mobilní e-mailové adresy. Příčinou toho je nový antispamový zákon. Jak to bude se SMS z webu dále? A co vlastně říká nový zákon o rozesílání reklamy na mobilní telefony?
Proč Eurotel pozastavil reklamu u SMS z webu?

Zakopaný pes

Zákon 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti, který včera vstoupil v platnost, omezuje nevyžádanou reklamu v elektronické podobě. Reklama pojmenovaná ve zmiňovaném zákonu jako obchodní sdělení, musí při svém šíření mimo jiné splňovat to, co říká § 7:

1. Pokud fyzická nebo právnická osoba získá od svého zákazníka podrobnosti jeho elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu, může tato fyzická či právnická osoba využít tyto podrobnosti elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení pouze za předpokladu, že zákazník dal předem prokazatelný souhlas k takovémuto využití svého elektronického kontaktu a má jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem, zdarma nebo na účet této fyzické nebo právnické osoby, odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu i při zasílání každé jednotlivé zprávy.

2. Nejde-li o případ podle odstavce 1, je elektronické prostředky zakázáno použít pro šíření nevyžádaných obchodních sdělení; nevyžádané šíření obchodních sdělení není povoleno bez prokazatelného souhlasu adresáta.

3. Zaslání elektronické pošty za účelem šíření obchodního sdělení je zakázáno, pokud

 • tato není zřetelně a jasně označena jako obchodní sdělení,
 • skrývá nebo utajuje totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečňuje, nebo
 • je zaslána bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.

Kompletní znění zákona, z něhož citujeme, najdete na této adrese (dokument PDF)

Kdy lze posílat reklamní zprávy?

Pro možnost rozesílání reklamních SMS je nutné splnit dvě základní podmínky. První je získat souhlas majitele telefonního čísla s tím, že bude dostávat reklamní SMS. Potom je nutné splnit požadavek odst. 3 písmene e – přidat do každé SMS adresu (patrně postačí i telefonní číslo), kde lze reklamu odhlásit.

První podmínku lze splnit poměrně jednoduše a Eurotel tak již učinil ve Všeobecných podmínkách. Odstavec 7.6 říká:

Subjekt údajů souhlasí s tím, aby jej Eurotel informoval o svých nových službách a produktech, popř. o službách a produktech subjektů, které jsou s Eurotelem ve smluvním vztahu, a to využitím jeho poštovní adresy, emailové adresy, účastnického čísla, prostřednictvím automatických volacích zařízení, faxem či jiným obdobným způsobem.

Odvolání tohoto souhlasu pak řeší bod 7.8, který mimo jiné říká:

Subjekt údajů je oprávněn kdykoli odvolat svůj souhlas se zpracováním Dat dle čl. 7.2 až 7.6, a to formou doporučeného dopisu doručeného do sídla Eurotelu a obsahujícího srozumitelný a určitý projev vůle…

Druhou podmínku, informaci o tom, kde lze reklamu odhlásit, však Eurotel do SMS nepřidával. Žádný zákon mu to totiž dříve neukládal. Otázka zní, jak tuto povinnost vyřešit. Věta: „SMS z webové brány si můžete zrušit zasláním SMS ve tvaru … na číslo YYYYYY“ je přeci jen poměrně dlouhá a ze stovky znaků věnovaných na reklamní sdělení by ukousla pěknou část. Je tedy na Eurotelu, jak se s tímto problémem vyrovná.

Zůstanou SMS z webu zdarma?

Včera se v diskusi k bleskovce, která o zrušení reklamních sdělení v SMS informovala, objevily obavy některých čtenářů, zda se Eurotel nechystá zavést podobný model jako T-Mobile. Tedy zrušit SMS z webu zdarma pro každého a umožnit jejich odeslání pouze prostřednictvím portálu Live, a za cenu dle tarifu zákazníka. Eurotel ale podle všeho chce SMS bránu zanechat zdarma. Reklamní sdělení se brzo objeví znovu, ale v obměněné podobě kompatibilní s novým zákonem.

Tisková mluvčí společnosti Eurotel, Diana Dobálová, nám k tomu uvedla toto:

Dopady tzv. protispamového zákona nejsou pro Eurotel nijak zásadní, protože Eurotel vždy postupoval tak, aby zákazník nebyl nadmíru obtěžován reklamními sděleními. V otázce rozesílání reklamních zpráv na mobilní telefony dojde pouze k drobným úpravám reklamních sdělení v souladu se zákonem. Zákon předpokládá souhlas majitele telefonního čísla předem se zasíláním reklamních zpráv. Ten je již nyní upraven ve Všeobecných podmínkách pro poskytování základních a volitelných telekomunikačních služeb.

Diana Dobálová pak dále uvedla, že zrušení reklamních textů je pouze dočasná záležitost související s novým antispamovým zákonem. Je tedy zřejmé, že se zrušení SMS z webu u Eurotelu zatím není třeba obávat.

Témata článku: Operátoři, O2, SMS, EU

32 komentářů

Nejnovější komentáře

 • UhranutaOvce 16. 3. 2010 17:13:31
  Spatenka...
 • ldx 2. 10. 2004 18:30:13
  Muze mi prosím nekdo vysvetlit, proc se mi tento clánek objevil v menu...
 • ldx 2. 10. 2004 18:17:46
  Jo a tem co mají toho rudého krabicovitého antiinovativního krypla Oskara,...
Určitě si přečtěte

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

** Pokud vám ještě nebylo 27 let, máte dveře otevřené ** 10 GB s „občanským“ tarifem stojí přes tisícovku, pro mladé 499 Kč ** O2 připravilo akci na telefony, za úpis sleví až 3 000 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš | 1

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení