Proč je Ericsson největší chrlič novinek mezi výrobci mobilů?

Ericsson má prapodivnou obchodní strategii. Chrlí jeden mobil za druhým, prodává je za nízké ceny a přestává je vyrábět pár měsíců poté, co jsou uvedeny na trh. Navíc je v pekelné ztrátě. Jaká bude budoucnost mobilů Ericsson a proč se Ericsson chová tak, jak se chová?
Proč je Ericsson největší chrlič novinek mezi výrobci mobilů?

Asi jste si všimli, že Ericsson od začátku roku uvedl na trh enormní počet nových mobilů. Když je začneme počítat, zjistíme, že letos jen u nás uvede celkem dvanáct modelů (mobily pro asijské a jiné trhy nepočítám).

Klepněte pro větší obrázek

T20s: malinký a tlusťoučký

Všechno začalo modelem T20s, který se začal prodávat letos v lednu. Počáteční cena tehdy činila okolo jedenácti tisíc, což bylo vzhledem k možnostem mobilu a také vzhledem k cílové skupině, pro kterou je určen, příliš mnoho. Není tedy divu, že neznamenal žádný výraznější úspěch. Vždyť v té době se prodával funkčně podobný model A2618s za třetinu ceny!

Krátce nato se objevily zprávy, že Ericsson hodlá ukončit vývoj připravovaného modelu T36 a hodlá jej nahradit modelem T39. V zásadě šlo ale o pouhé přejmenování, protože nový mobil byl s tím původním identický. Nové označení pravděpodobně lépe sedlo švédskému výrobci do jeho marketingových plánů. Pár dnů ale panoval strach, že se tolik očekávaná T36 vůbec nebude prodávat.

A2628s: nový pouze WAP

V zápětí se objevily informace o modelu A2628s, který měl oproti stejnému modelu A2618s jedinou výhodu: WAP. Funkci, po které uživatelé v té době zatím nijak neprahli. Ti, co měli starší kousek, si asi nový jen kvůli tomu nekoupili a ti, co koupi A2618s plánovali, pořídili už raději novější model. A2618s se tedy na trhu příliš neohřál; začal se prodávat někdy loni v říjnu.

V březnu se měl začít prodávat dlouho očekávaný model R520m, o kterém se vědělo už od loňského léta. Mobil měl mít všechny funkce, které jste si v té době mohli přát, není tedy divu, že na něj uživatelé čekali s velkým nadšením. Měl to být také první mobil Ericssonu s rychlými datovými přenosy GPRS a HSCSD a tudíž jediná alternativa k Nokii 6210. Jak už to ale bývá, uvedení se neustále zpožďovalo, a tak i na CeBITu byly prezentovány zatím pouze betaverze.

CeBIT 2001: další snůška novinek

Kromě R520m jsme si na CeBITu mohli prohlédnout také připravovaný model T39m a další dvě novinky: T29s a T20e. Funkčně jde o identické mobily, které se liší jen designem. Ericsson T20e je vzhledově stejný jako T20s a T29s je hodně podobný již letitému stařečkovi T28s. Zatímco model T29s byl logickým vylepšením dosluhujícího důchodce, T20e nahrazoval mobil uvedený před několika měsíci. Na trhu se objevil před prázdninami a model T20s kvůli němu už nikdo nekoupí. Ovšem ani T20e nezaznamenal většího úspěchu, stejně jako souběžně uvedený model T29s.

Klepněte pro větší obrázek

Na CeBITu se také objevily první zprávy o modelu T68, což je první mobil Ericssonu bez antény určený pro Evropu. Měl mít stejné vybavení jako R520m, jen v podstatně menším provedení a hlavně s barevným displejem. Tento mobil okamžitě vyvolal velkou vlnu nadšení, která trvá až dodnes. Datum prodeje bylo plánováno na konec letošního roku.

R520m: má všechno, ale trošku přerostl

V květnu se konečně na trhu objevuje hit sezóny: R520m. K velkému zklamání uživatelů však neměl e-mailový klient, jak Ericsson sliboval, našlo se v něm několik nedostatků a nefungovalo příliš dobře GPRS. Výborná ale byla cena: 13 tisíc korun i s daní (vzhledem k funkcím mohla být cena klidně o deset tisíc vyšší). Záhy se objevila verze R2, která měla téměř všechny zmíněné neduhy vyléčeny.

To už ale Ericsson vypustil model T39m a světe div se, za téměř stejnou cenu jako stál R520m. Dnes se T39m někde prodává dokonce levněji, což je opravdu nepochopitelné. Kromě absence hlasitého handsfree má tento mobil všechno jako R520m, je ale navíc příjemně malý, lehký a má stylový vzhled. Proč si kupovat velký mobil, když můžete mít hezkou zmenšeninu za stejné peníze?

Ostatní výrobci mají úplně odlišnou strategii: malé stylové telefonky prodávají minimálně o tři tisíce dráže než jejich velké manažerské kolegy, aby tím stvrdili výlučnost hezkých prcků. Kvůli modelu T39m se stal prakticky neprodejným také model T29s, který má stejný vzhled a rozměry, ovšem jen polovinu funkcí a menší displej.

V zásadě tak Ericsson hned na začátku prodeje pohřbil tři skvělé mobily: T20s, T29s a R520m. Místo T20s dnes už koupíte T20e, místo T29s jen mírně dražší T39m a R520m už Ericsson přestal pro jistotu vyrábět půl roku po uvedení na trh.

Bez antény!

Na konci prázdnin se objevil další nový mobil, T65. Vzhledem trošku vychází z modelu T68, má však místo joysticku všesměrovou kurzorovou klávesu a chybí mu některé funkce, např. Bluetooth, infračervený port a další drobnosti. Protože se ale T65 bude prodávat za stejnou cenu jako T39m, není žádný důvod koupit funkčně hůře vybavený mobil. Proč kupovat T65, když je tady mnohem lepší T39?

Klepněte pro větší obrázek

Posledním přírůstek do rodiny mobilů Ericssonu, které se prodávají v ČR, je T68. Jde o nejlépe vybavený mobil současnosti, který má navíc jednu specialitku: barevný displej. T68 je zároveň nejdražší mobil Ericssonu – stojí dvakrát více než T65 nebo T39m. Za ty peníze ale rozhodně stojí, alespoň podle reakcí prvních uživatelů.

Mezi novinky, které Ericsson uveden ještě do konce roku, patří také T66, R600 a R380e. Zatímco R380e je pouze drobným vylepšením již rok prodávaného komunikátoru, T66 a R600 jsou úplně nové mobily. Zatím ale nejsou známy ani ceny, ani všechny funkce, takže nemůžeme ani hodnotit jejich zařazení do současné nabídky Ericssonu.

A co tu máme dnes?

Dnes Ericsson prodává celkem osm mobilů: stále seženete A2628s, T20e, T29s, T39m, R520m, R380, T65 a T68. Někde můžete koupit ještě A2618 a T20s, ale kdo by je kupoval, když jsou v prodeji jejich vylepšení bráškové.

Prodejní strategie Ericssonu je zvláštní: velký Švéd prodává mobily, jejichž funkce a zaměření na cílovou skupiny se kryjí, případně mobily pro různé skupiny uživatelů za podobné, ne-li stejné ceny. Příkladem budiž T65, T39m a R520m. Za stejnou cenu je zde T65 pro mlaďochy, T39m -malý stylový mobil a R520m - typický manažer. Jediné modely, které nestojí uprostřed tohoto pole, jsou T68 (je příliš drahý) a A2628s (příliš levný). 

Co si o mobilech značky Ericsson myslíte vy? Jaké modely by v nabídce Ericssonu stačily a jaké by mohl hodit „do kytek“? Zkuste poskládat ideální portfolio mobilů Ericsson pro zbytek tohoto roku.

 

Diskuze (67) Další článek: Nokia ohlašuje pokles příjmů aneb ani Fin se nemá dobře

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Poslední přírůstek, Mez, Jediná alternativa, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40