Proč je vodotěsný mobil drahý

Proč už dávno nejsou všechny smartphony vodotěsné? Technologii máme a je to tak užitečná vlastnost…

Odpověď je jednoduchá – je to hodně drahé.

Konstrukce, výroba a hlavně...

Vodotěsný mobil je drahé zkonstruovat. Budu zjednodušovat, ale vzít základní desku a obalit ji kusem barevného plastu není až tak složité. Ale zkonstruovat smartphone tak, aby do něj nenatekla voda, přitom fungovaly reproduktory, mikrofony, konektory a tlačítka, to už je „vyšší inženýrská“. A u rýsovacího prkna to ani zdaleka nekončí.

Prototyp prochází testováním, když jej konečně vyladíte, přichází další nelehký úkol – nastavit výrobní proces tak, aby byl stejně spolehlivý každý jeden vyrobený kus. Platí zde jiné nároky na přesnost, jiné požadavky na opracování materiálů. Oproti výrobě neodolného mobilu je zde navíc testovací proces a ani ten není zadarmo.

Ok, zkonstruovat vodotěsný mobil je drahé, ale když jich dokážete prodat hodně, náklady se rozloží a nemusí to být až takový problém. O nastavení výrobního procesu se dá říct něco podobného, ale to pravé nákladové rodeo teprve přichází – servis.

Dokonale utěsněný mobil prostě nemůže servisovat kdejaký šikula s torx šroubovákem z DealExtremu. Nebo může, ale těžko po opětovném uzavření pouzdra zaručí vodotěsnost. Značkový servis s proškoleným personálem je drahý, oprava utěsněného mobilu je složitější, delší a znovu ji zakončuje test vodotěsnosti.

To všechno jsou peníze. Peníze navíc. Peníze, které výrobce nevodotěsného mobilu nemusí vydat. Tedy vodotěsnost je paradoxně konkurenční nevýhodou. Abyste ji vyvážili, musíte vodotěsnost propagovat jako konkurenční výhodu. A třeba Sony to tak v minulosti dělalo, vodotěsnost byla jedním z pilířů marketingu někdejších Xperií.

Jenže lidé si pak mobil pletou s podvodní kamerou a častější namáčení dává mobilům zabrat, takže se častěji objevují v servisu (= další náklady). Výsledek? Podvodní hrátky vymizely z reklam na Xperie, firma instruovala své zákazníky, jak mobil lépe chránit před slanou vodou a ještě za to schytala negativní publicitu. Ano, částečně i od nás:

Sony, Samsung a teď Apple

Další problém je, že si zákazník vyšší cenu nespojí přímo s vodotěsností, vidí jen drahý mobil. A i když je vodotěsnost „fajn“, naprosto zásadním parametrem je právě cena.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stavět propagaci vodotěsného mobilu na vodotěsnosti možná nebyl ten nejlepší nápad.

Divili jste se v minulosti, že špičkové vodotěsné smartphony značky Sony přehánějí s cenou? Nebylo to chamtivostí japonského výrobce. Xperií se neprodávalo tolik, aby se daly fixní náklady rozmělnit k nepoznání. Náklady jsou pravděpodobně i jedním z důvodů, proč už nový Compact není vodotěsný. Jak jinak si to vysvětlit u firmy, která má technologii zvládnutou a tolik let ji prodává? Vodotěsný je i Galaxy S7, ale Samsung jich prodá o dva řády více a drahé byly už předchozí modely, takže se přechod na vodotěsnost neprojevil cenovým skokem.

Klepněte pro větší obrázek
Všimli jste si? Samsung je v propagaci vodotěsnosti své S7 daleko opatrnější, voda je jen na dvou z desítek tiskových fotek. 

Teď je na řadě iPhone 7, první voděodolný mobil od Applu. Jak si firma poradí s novou vlastností a náklady, které přinese? Demontáž nebyla jednoduchá ani u předchozích modelů a síť kvalitních servisů je dostatečně propracovaná, tedy pravděpodobně nenastane žádná výrazná změna.

Klepněte pro větší obrázek
Také Apple jde na propagaci voděodolnosti opatrně. Kromě toho, iPhone 7 má nižší stupeň krytí, než Sony Xperie nebo Samsungy Galaxy.

Témata článku: Samsung, Sony, Smartphony, Technologie, Hospodaření a finance, Voděodolnost, Xperia, Vodotěsnost, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone 7 128GB, Apple iPhone 7 256GB, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, Mobil, Značkový servis, Vodotěsný mobil, Nový Compact

46 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Patrik Chrz 1. 10. 2016 10:41:39
    Pracoval jsem ve velkoobchodě s hodinkami (taková ta střední třída,...
  • Beaumont 29. 9. 2016 10:34:32
    U mě byla vodotěsnost jedním z důležitých důvodů ke koupi Xperie Z1...
  • Fre ddy 28. 9. 2016 13:57:50
    Nedivím se, se se výrobci brání. Když vidím některé, jak zachází s...
Určitě si přečtěte

Asus už podruhé představil Zenfony 4. Byli jsme u toho

Asus už podruhé představil Zenfony 4. Byli jsme u toho

** Zenfone 4 a jeho varianty známe už od srpna ** Evropské verze se liší pouze v detailech. Známe ceny a dostupnost ** Překvapení se nekoná, další model jsme nedostali

21.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 17

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 5


komerční sdělení

Komerční sdělení