Proč ještě nemáte banku v mobilu? II.

Pokud jste se ještě nerozhodli, pro kterou z mobilních bank se rozhodnout, nabízíme vám podrobný přehled cen, služeb a výhod.
Proč ještě nemáte banku v mobilu? II.
GSM Banking nabízí v současné době pět českých bank, jejichž výčet najdete v tabulce. Porovnat jejich nabídku je velmi složité, neboť každá banka má postaven ceník za poskytované služby naprosto odlišným způsobem.

Kdo je nejlevnější?

Jak si tedy mezi s sebou stojí? Pokud bychom brali v potaz pouze poplatky za jednotlivé služby, vyšly by z porovnání všechny banky zhruba stejně. I když IPB a Union Banka poskytují vedení GSM Bankingu zdarma, je to pouze dočasná situace. Od 1. ledna .2001 si budou i tyto dvě banky účtovat měsíční paušální poplatek. Takže pokud si to chcete vyzkoušet zdarma, máte nejvyšší čas. Po novém roce zůstane jednoznačně nejlevnější bankou v této oblasti ČSOB, kde zaplatíte pouze Radiomobilu za výměnu vaší SIM karty. Poplatek za tuto výměnu zaplatí i klienti IPB.

Šedesát kaček za měsíc

Všechny banky si téměř shodně za GSM Banking účtují měsíční poplatek 60 Kč. Výjimkou je již zmíněná ČSOB. Díky nové cenové politice a novému cenovému programu Základ se pod hranici 60 Kč dostává i Expandia Banka. Naopak o něco dražší je GE Capital, kde se při podpisu smlouvy o službě GSM Banka, zavazujete, že budete platit nejen měsíční poplatek 30Kč za službu samotnou a dalších 30Kč za vedení běžného účtu, ale navíc si musíte nechat každý týden posílat informaci o zůstatku na tomto účtu. Taková zpráva stojí 2 koruny, takže celkový měsíční poplatek je několik korun vyšší.

Textovky se platí

Všechny banky nabízí jak pasivní, tak aktivní operace. Za pasivní operace se neplatí a aktivní operace stojí většinou 2 Kč. Tady ale pozor. Za zjištění zůstatku sice nic neplatíte, platíte však za textovku, kterou pošlete do banky svůj požadavek, a to podle vašeho tarifu. Ale koneckonců, i po přičtení poplatku za esemesku je mobilní bankovnictví velmi levnou záležitostí a stoprocentně se vyplatí už od dvou tří operací za měsíc. Platí, že čím aktivněji banku v mobilu používáte, tím víc ušetříte.

Ne každý to myslí zcela vážně

Tolik ke srovnání cenovému. Diametrálně odlišná je situace při porovnávání poskytovaných služeb. Každá banka má totiž SIM Toolkitovou operaci stavěnu na míru a tak jsou mezi nimi podstatné rozdíly. Už při prvním kontaktu s bankou poznáte, kde to myslí s GSM bankovnictvím vážně a kde je to jen výkřik moderní technologie. Dám příklad. V Union Bance jsem se ptal mimo jiné na poplatek za zřízení trvalého platebního příkazu. Na celé pobočce mi i s pomocí několika telefonátu na ústředí nebyly schopni odpovědět, neboť tuto službu v Brně zatím nikdo nevyužil. Tématem na rozsáhlý článek jsou i služby na infolinkách, kde operátorky mnohdy přesvědčujete o poskytovaných službách. Např. v Expandia Bance mi operátorka tvrdila, že přes SIM Toolkit nelze zřídit termínovaný vklad.

Každá umí něco jiného

A jak je to tedy s nabízenými službami? Asi nejzajímavější služby nabízí v současné době Expandia Banka, která je v této oblasti na našem trhu lídrem. Je také jedinou bankou, kde je mobilní banka standardní službou poskytovanou automaticky všem klientům ihned po založení účtu. U ostatních bank je GSM bankovnictví doplňkovou a nadstandardní službou. Od začátku října nabízí Expandia Banka speciální cenové programy, které jsou založeny právě na používání mobilního elektronického klíče. Klienti už tak s sebou nemusí všude vláčet malou modrou krabičku, protože se veškeré bezpečnostní kódy k operacím s účtem vygenerují přes mobilní telefon. Navíc máte automaticky k dispozici přístup přes Internet, kde je Expandia zatím nepřekonaná.

Jedině Expandia Banka také nabízí možnost zasílání tzv. podmíněných informací, které vás mohou informovat o každé změně na vašem účtu, kterou potřebujete znát. V šíři služeb bude brzo na paty Expandia Bance šlapat nový hráč v GSM Bankovnictví a to GE Capital, kde plánují do 2–3 měsíců poskytnout i nabíjení Twist karet přímo z mobilu a další zajímavé služby. Poměrně zajímavou službu nabízí IPB, která nabízí možnost přeposílání každé informace na zvolenou e-mailovou adresu.

Banka ČSOB Expandia Banka GE Capital Bank IPB Union Banka
Zelená linka 0800/110808 0800/124100 0800/103060 0800/100001 -
Web www.csob.cz www.ebanka.cz www.gecb.cz www.ipb.cz www.union.cz
Měsíční poplatky 2) 3) 3)
Vedení účtu

0 Kč

55 Kč 30 Kč 0 Kč 10 Kč
Služba GSM Banking 0 Kč 0 Kč 30 Kč 60 Kč 50 Kč
Zřizovací poplatky
Založení účtu 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Aktivace GSM Banking 0 Kč 0 Kč 0 Kč 100 Kč 0 Kč
Výměna SIM karty (Paegas) 400 Kč 0 Kč 0 Kč 400 Kč 0 Kč
Operace
Pasivní operace Zjištění zůstatku na účtu, úrokové sazby, kurzy měn Zjištění zůstatku na účtu, zjištění posledních 5 příjmových a výdajových položek, úrokové sazby, kurzy měn Zjištění zůstatku na účtu, zjištění posledních 3 příjmových a výdajových položek, informace o operací podle zadaných kritérií, úrokové sazby, kurzy měn Zjištění zůstatku na účtu, zjištění posledních 5 příjmových a výdajových položek Zjištění zůstatku na účtu, zjištění posledních 5 příjmových a výdajových položek, kurzy měn
Aktivní operace Jednorázový příkaz k úhradě, trvalý příkaz k úhradě 1) Jednorázový příkaz k úhradě, termínovaný vklad Jednorázový příkaz k úhradě, trvalý příkaz k úhradě 1), nabíjení Twist karty1) Jednorázový příkaz k úhradě, zřízení spořícího účtu a termínovaného vkladu Jednorázový příkaz k úhradě, trvalý příkaz k úhradě, nastavení převodního limitu, výpověď U-konta
Další - Náhrada elektronického klíče - generování autentizačního a certifikačního kódu Každý týden chodí SMS se zůstatkem - 2 Kč za zprávu Možnost zasílání informací na e-mailovou adresu -
Cena služby
Platební příkaz uvnitř banky 4 Kč 5 Kč 2 Kč 2 Kč 2 Kč
Platební příkaz do jiné banky 6 Kč 8 Kč 2 Kč 2 Kč 2 Kč
Zřízení trvalého platebního příkazu - - - - 0 Kč
Zřízení termínovaného vkladu - 0 Kč - Nezjištěna -
Zjištění zůstatku 0 Kč 0 Kč 0 Kč Nezjištěna 0 Kč

1) Služba bude zprovozněna v nejbližší době

2) Cenový program Základ
3) Do 31.12.2000 je služba GSM banking poskytována zdarma

Kam jít?

Na tuto otázku neexistuje a ani nemůže existovat odpověď. Každému vyhovuje něco jiného, jeden dá přednost láci a pár službám, druhý si rád připlatí za veškerý luxus. Pokud tedy vaše stávající banka mobilní bankovnictví umí, zůstaňte jí věrní. Přechod se určitě nevyplatí. Pokud musíte zvolit jinou banku, nejlevnější je ČSOB, ale nejlepší služby má rozhodně Expandia Banka. Pokud navíc chcete nový mobil, zkuste GE Capital. A pokud vás ani tento článek o výhodách mobilního bankovnictví nepřesvědčil, pak utíkejte do fronty v bance. Už na vás čekají.

Témata článku: Ostatní, Expandia banka, Mobil