Proč ještě nemáte banku v mobilu?

Už vás nebaví dlouhé fronty a omezená otevírací doba v bankách? Nechcete kvůli platbě za elektřinu jezdit přes půl města a pak se u přepážky dohadovat s nervózní čtyřicátnicí? Tohle všechno si můžete ušetřit.
Proč ještě nemáte banku v mobilu?
Už vás nebaví dlouhé fronty a omezená otevírací doba v bankách? Nechcete kvůli platbě za elektřinu jezdit přes půl města a pak se u přepážky dohadovat s nervózní čtyřicátnicí? Tohle všechno si můžete ušetřit.

Banky pochopily, že automatizace rutinních bankovních služeb je výhodná a pohodlná jak pro klienty, tak pro banku samotnou. A to nejen klasickým telefonováním, ale také pomocí textových zpráv.

Banka přes textovky

Právě o bankovní textové zprávy je v poslední době stále větší zájem. Způsoby komunikace jsou dva – můžete psát klasické zprávy SMS nebo budete využívat službu Paegas SIM Toolkit. Spravování účtu přes klasické textovky je však poměrně zdlouhavé a hlavně nepříliš bezpečné. Všechny operace zadáváte prostřednictvím složitých kódu do textovky. Ty pošlete na telefonní číslo banky, kde bude příkaz zpracován a vám dojde potvrzení či odpověď opět formou SMS. Tuto formu komunikace dnes v určité míře nabízí Expandia Banka, ČSOB, Česká Spořitelna, Komerční Banka, Živnostenská Banka, Union Banka.

Jak dostat bankovní jídelníček na SIMku?

Mnohem jednodušší, ale hlavně také bezpečnější, je technologie SIM Toolkit. Jde o speciální kartu SIM, která může obsahovat inteligentní aplikaci. Díky této aplikaci získáte v telefonu další menu, přes které svou banku velmi jednoduše ovládnete. V menu máte příkaz k úhradě, možnost zjištění zůstatku nebo založení termínovaného vkladu. Všechno je jednoduché a pohodlné.

Abyste mohli svoje finance přes menu v mobilu ovládat, musíte:

  • využívat služeb Paegasu. Pokud voláte přes Eurotel nebo Oskara, pak máte smůlu. Eurotel už sice SIM Toolkit slibuje několik let, ale zatím to nevypadá nijak růžově;
  • mít telefon, který podporuje technologii SIM Toolkit. To jsou dnes už prakticky všechny telefony ze stávající nabídky Paegasu. Výjimkou jsou Nokia 5110 a 9110 a 9110i;
  • mít účet u banky, která nabízí bankovní služby přes SIM Toolkit. Jako první byla Expandia Banka a postupně se přidaly IPB, ČSOB, Poštovní spořitelna, Union Banka a od 23.10. také GE Capital Bank.

Nyní už jen potřebujete kartu SIM, která podporuje služby GSM Banking. Při koupi nového telefonu za ni zaplatíte o 200 korun více než za obyčejnou. Pokud budete měnit stávající, nachystejte si rovnou čtyři stovky, resp. daná částka vám bude stržena při dalším měsíčním vyúčtování. Pokud již máte účet u Expandia Banky, Union Banky nebo GE Capital Banky, bude vám výměna v prodejnách Paeagsu provedena zdarma.

Stejné ceny platí i pro Twist karty avšak s tím rozdílem, že celé Twist sady se prodávají pouze s klasickou SIM kartou. Tu si tedy musíte nechat vyměnit za bankovní; zaplatíte rovněž 400 Kč. Při výměně SIM karty nemusíte mít strach, že přijdete o svůj telefonní seznam, protože na požádání vám ho v prodejnách nahrají i na novou SIM kartu. Kupujete-li si jen balíček s předplacenou kartou SIM, zaplatíte místo klasických 1 399 Kč o dvě stovky více, tedy 1 599 Kč.

Co musíte znát

Jelikož nová karta SIM obsahuje pouze aplikaci Paegas Info, je nutné s novou SIM kartou zajít na pobočku vaší banky, kde vám danou bankovní aplikaci teprve nahrají (vypálí). Vlastní aplikace je tedy banky, nikoliv Paegasu, proto se jednotlivé bankovní aplikace od sebe trochu odlišují.

V bance navíc obdržíte BPUK, což je speciální PIN, který chrání tuto aplikaci před zneužitím třetí osobou. Pro zaktivnění bankovní aplikace stačí tento BPUK zadat a zvolit si svůj vlastní BPIN, který budete běžně používat pro zabezpečení transakcí. V případě, že BPIN zapomenete, nebo si ho budete chtít změnit, stačí ho zadat třikrát po sobě chybně a budete vyzváni k opětovnému zadání kódu BPUK. Poté opět zadáte BPIN.

Poznámka: Aplikace Paegas Info v mobilu zůstane, můžete tedy jak využívat banku, tak i nasávat informace.

Banku mám. A co teď?

Teď už tedy máte svůj telefon vybaven službou GSM Banking. Co všechno můžete nyní dělat? Všechny banky nabízí tzv. pasivní operace, kdy můžete zjišťovat aktuální zůstatek na vašem účtu nebo aktuální úrokové sazby na termínovaných vkladech, popřípadě aktuální úrokové sazby. Aktivní operace umožňují zadávat jednorázové platební příkazy nebo zřizovat termínované vklady. Spektrum dalších poskytovaných služeb se u jednotlivých bank trochu liší. Jejich porovnání najdete v dalším pokračování článku, které vyjde příští týden.

U všech bank však veškeré příchozí informace nepřichází jako klasická textová zpráva, ale ukládají se v oblasti chráněné BPINem. Není tedy možné, aby se k nim dostal někdo nepovolaný.

A jak funguje např. zjištění zůstatku? V menu aplikace si nalistujete položku zůstatek (nebo podobně), poté jste vyzváni k zadání BPINu. Z telefonu odejde šifrovaná textová zpráva. Po několika sekundách, popř. minutách přijde odpověď. Pro přečtení zprávy je opět nutno zadat BPIN. Podobně funguje i zadávání aktivních operací. O provedení aktivní operaci vás opět informuje příchozí zpráva.

Jdete do toho?

Používání GSM Bankingu je velmi jednoduché, není potřeba si pamatovat či generovat zdlouhavé kódy, stačí znát BPIN a banku máte všude s sebou. Bezpečnost je na velmi vysoké úrovní, rozhodně větší než při klasickém styku s bankou na přepážce. Samotný telefon je chráněn PINem, aplikace BPINem a všechny zprávy chodí v zašifrované podobě. Pokud ještě banku ve svém telefonu nemáte a přemýšlíte, pro kterou se rozhodnout, počkejte si na pokračování našeho miniseriálu. V něm srovnámě ceny a služeb jednotlivých bank. Dozvíte se také, že banka v mobilu je levnější než její pobočka v centru města.
Diskuze (3) Další článek: I vy jste možná vyhráli Nokii 7110

Témata článku: Ostatní, Expandia banka, Mobil, Speciální pin


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11