Proč jsou mobily hned vybité?

Také vás zajímá, co mobilnímu telefonu odebírá největší část energie? Rozhodli jsme se to změřit a o výsledky se s vámi teď podělíme!
Proč jsou mobily hned vybité?

Všichni by chtěli mobil, který vydrží na jedno nabití co nejdéle. V recenzích se ale údajům o výdrži záměrně vyhýbáme, jelikož výdrž závisí na tom, jaké funkce na telefonu používáte. Změřili jsme proto spotřebu několika telefonů v různých režimech, abychom odhalili největší žrouty energie.

Jak dlouho vydrží?

Spotřeba mobilního telefonu se měří v miliampérech (zkratka mA). Kapacita baterií se udává v miliampérhodinách (mAh). Přitom platí jednoduchý vztah: pokud telefon odebírá při natáčení videa 50 mA, pak by akumulátor s kapacitou 600 mAh vydržel (pouze při této činnosti) zhruba 12 hodin.

V pohotovostním režimu, bez podsvíceného displeje a klávesnice odebírá telefon zhruba 1 mA. V pravidelných intervalech odběr krátkodobě narůstá při komunikaci telefonu se sítí. Technologie bluetooth vyžaduje v pohotovosti dodatečný 1 mA, při přenosu dat narůstá aktuální spotřeba na sedminásobek. Neznamená to však, že by vám neustále aktivované bluetooth snížilo výdrž na polovinu. Ostatní (mnohem náročnější) využití klidový odběr této technologie hravě zastíní.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 1/2008, které vyjdou už tento čtvrtek 24. ledna. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Další článek: Nokia N95: stále nový mobil (zkušenosti)

Témata článku: Kapacita baterií, Mobil

Určitě si přečtěte