Proč má Oskar nejlepší WAP

Oskar spustil WAP před více než dvěma týdny. Kromě samotné služby přišel s portálem, který je možné personalizovat. A právě to jeden z důvodů, proč se nám Oskarův WAP líbí nejvíce.
Oskar spustil WAP před více než dvěma týdny. Kromě samotné služby přišel s portálem, který je možné personalizovat. A právě to jeden z důvodů, proč se nám Oskarův WAP líbí nejvíce. WAP si nejprve musíte nastavit, v tom vám pomůže náš článek. Jakmile je telefon dobře nakonfigurován, můžete se připojit k domácí stránce http://wap.

Co se dnes děje?

První položkou hlavní stránky je Dnešek. Zde se dozvíte jaké je datum, kdo má dnes a zítra svátek, dále zde naleznete Link dne, Horoskop a pod odkazem Dnešek v historii se skrývají zajímavé informace, např. která osobnost se v daný den narodil nebo či co zajímavého se v minulosti tento den stalo.

Mnohem užitečnější je druhá položka – E-mail. Autorem Oskarova portálu je stejná firma jako portálu Juice Eurotelu. Pokud tedy máte zkušenosti e-mailem u Juice, nebudete zde ničím překvapeni. Jednoduchý klient umožňuje čtení pošty z existující e-mailové schránky podporující přístup přes protokol POP3. Už nastavení parametrů je velmi zdlouhavé a při cenách, které Oskar za WAP nasadil, může leckomu brzy dojít trpělivost.

  

Samotná aplikace zvládá základní operace jako čtení, odesílání, mazání a přeposílání zpráv či odpovídání na ně. Nejdůležitější z těchto funkcí – čtení – má však k dokonalosti daleko. Přijde-li vám zpráva delší než cca 600 znaků, bude vaše čtení nemilosrdně zastaveno nápisem „Text byl zkrácen…“. Česká diakritika je často nahrazována různými paznaky, které čtení značně znepříjemňují a zprávy odeslané ve formátu HTML jsou v podstatě nečitelné. Sečteno a podtrženo: e-mail je nejslabším místem Oskarova WAPu. Pokud si chcete užít bezproblémové čtení pošty přes WAP, porozhlédněte se jinde. Např. v časopisu Mobility 12 se chystá srovnání všech dostupných wapových „čteček“ e-mailů.

Velké plus – vlastní obsah

Další položkou je Zpravodajství a info. Nejpřínosnější jsou Zprávy, Počasí a Dopravní info. Zprávy jsou roztříděny do několika rubrik a v době mého testování byly vcelku aktuální. Ve zprávách o počasí jsou kromě standardní předpovědi na další dva dny také zajímavé indexy – od indexu žízně přes sledování televize až po mytí oken. Dále zde naleznete výsledky losování Sazky, přehled inzerátů různých inzertních časopisů a konvertor měn.

Jednou z nejlepších rubrik je Zábava. První položkou jsou TV programy. Při problémech, jaké provází fungování TV programů portálu Atlasu, lze říci, že jde o jediný opravdu funkční wapový televizní program u nás. Je přehledný, můžete se podívat co dávají na všech českých celoplošných stanicích právě teď a nebo si prohlédnout celý dnešní a zítřejší program.

Rubrika dále obsahuje odkaz na službu Do kina, kulturní přehled, několik her – mimo jiné třeba přistání na měsíci a tankový souboj známé z Juice a odkaz na wapovou verzi chatu Mageo. Nakonec si můžete zjistit svůj biorytmus na vybraný den, a docela odvážná aplikace – Shoda partnerů – vám pomůže zjistit, zda se k sobě se svým partnerem vůbec hodíte.

  

Kolik máte promile v krvi

Rubrika Praktické obsahuje mnoho využitelných informací. Když pominu odkazy na stránky Expandia Banky a jízdní řády vlaků a autobusů, tak z Oskarových vlastních aplikací bych vyzdvihl ceny benzínu na českých dálnicích, počítadlo promile alkoholu v krvi – stačí zadat typ, množství a čas požití vybraného nápoje, a Světový čas, který vám prozradí aktuální čas ve vámi zadaném místě světa i časový rozdíl.

V další rubrice s trochu zvláštně zvoleným názvem – Encyklopedie naleznete především překladové slovníky a hledání svátků podle data či jména. Při nedostatku inspirace vám mohou posloužit také recepty jídel a nápojů a až se budete hodně nudit tak určitě navštivte rubriku Osudy slavných – shoduje se položkou Dnešek v historii, místo dneška si však můžete vybrat kterýkoli den v roce.

Zde musím poznamenat, že až na čtyři odkazy vedoucí mimo Oskarův portál jsou všechny výše zmíněné aplikace přímo jeho součástí. Pokud by obsah Oskarových stránek přesto nesplňoval všechny vaše wapové sny, tak pod položkou Portály najdete odkazy na některé české i zahraniční WAP vyhledávače se záplavou dalších stránek.

Konečně poslední rubrikou jsou Oskarovy stránky. Kromě informací o službách zde můžete dobíjet svou předplacenou kartu nebo přistupovat k historii hovorů a dobíjení. Nutno podotknout, že zobrazované údaje nebyly vždy zcela korektní. O využitelnosti této aplikace si navíc, při ceně WAPu na Oskartách, dovolím vážně zapochybovat.

Největší bomba – personalizace

Jestliže se všechny výše uvedené možnosti dají označit za více či méně standardní, tak v jednom je Oskarův WAP u nás naprosto unikátní – portál si můžete plně personalizovat. Tím si ve WAPu výrazně usnadníte orientaci. Na webu Oskara si na jednoduché stránce můžete nastavit, které kategorie či odkazy z Oskarova WAPu chcete na své stránce mít, a případně si přidat i vlastní. Jediné, co vám Oskar na hlavní stránce neodpustí, je položka Dnešek a odkaz na Oskarovy stránky.

Oskarův WAP si v porovnání s ostatními portály stojí velmi dobře a z portálů operátorů je podle našeho názoru nejlepší. Juice Eurotelu je svou strukturou velmi podobný, ovšem nenabízí tolik vlastních aplikací, většinou odkazuje na jiné stránky. O ClickWAPu Paegasu by se dalo s úspěchem tvrdit totéž, navíc může být pro mnoho uživatelů těžko stravitelný – proč se z rubrik jako Odkazy nebo Zábava staly ClickLinks a ClickFun mi uniká. Na druhou stranu přináší vlastní e-mailovu schránku s výrazně lepším wapovým rozhraním.

Oskarův WAP se prostě povedl a za poslední dva týdny se technikům podařilo vychytat některé dětské nemoci jako nefunkční počasí či zastaralé zprávy. Pokud Oskar v budoucnu přijde také s lepším řešením e-mailu, bude jeho portál mnoha uživatelům k úspěšnému používání WAPu plně dostačovat.

Diskuze (8) Další článek: Klub Nokia se konečně probudil k životu

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Odkaz vedoucí, Oskar, WAP


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21