Proč mobil v zimě nefunguje, jak jsme zvyklí? 5 otázek a odpovědí

Nízké venkovní teploty špatně snáší nejen lidi, ale také elektronika. Mráz zpomaluje chemické procesy v bateriích, snižuje jejich výkon, způsobuje rychlejší vybíjení a může je i vážně poškodit.

1. Proč mráz škodí bateriím smartphonů?

Baterie ve smartphonech v zásadě sestávají z kovových destiček (elektrody) obklopených lázní z chemikálií – elektrolytem. Když se baterie nabíjí, uvolní se z pozitivní elektrody část iontů, které přes elektrolyt zamíří k negativní elektrodě. Jakmile se baterie nabije, pokoušejí se pozitivní ionty dostat zpátky ke své elektrodě, v tom jim však brání elektrolyt. Ionty tedy zkoušejí jinou cestu: přes elektrický systém smartphonu, čímž mu dodávají energii.

Tento proces potřebuje pro své spolehlivé fungování křehkou vnitřní rovnováhu. „Proces nabíjení  narušují extrémní teploty, ať už příliš vysoké, nebo příliš nízké. Mráz totiž snižuje množství pozitivních iontů, které se z elektrolytu dostanou do smartphonu, čímž v podstatě snižuje kapacitu baterie,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do notebooků, mobilů a dalších zařízení.

2. Proč mi smartphone v zimě nevydrží dlouho nabitý?

Ve většině současných smartphonů jsou Li-Ion baterie, u nichž se jako ideální teplota uvádí 15 až 20°C. Při nižších teplotách klesá celková kapacita a rychleji se vybíjejí. Při teplotě kolem nuly klesne kapacita předtím plně nabitého akumulátoru zhruba o pětinu, při −20°C o celých 40 %. Platí tedy, že čím nižší je teplota, tím rychleji se baterie vybíjí. Pokud mráz na smartphone působí jen chvíli, baterie není poškozena nevratně. Po zahřátí se opět vrátí její původní vlastnosti.

3. Může zima baterii úplně zničit?

Při dlouhodobém vystavení mrazu se akumulátor může poškodit i nevratně. Odborníci doporučují především zařízení vystavené mrazu bezprostředně nenabíjet. „Je-li podchlazená baterie opakovaně nabíjena, dojde k trvalému poškození anody a baterie se stane nepoužitelnou. Proto rozhodně neřešte problém s rychle klesajícím stavem baterie vlivem mrazu tím, že telefon prostě připojíte na powerbanku,“ zdůrazňuje Tlapák. Naopak vždy svůj smartphone nabíjejte až v prostředí s požadovanou provozní teplotou a až poté, co se zařízení dostatečně zahřeje.

4. Škodí mráz jen akumulátoru smartphonu?

Kromě baterie mohou mrazem trpět i další části telefonu, a to zejména skleněné plochy na těle zařízení. Ty mohou v nízkých teplotách zkřehnout a popraskat. Malfunkce v důsledku mrazu mohou postihnout i LCD displeje. Tyto obrazovky jsou totiž tvořeny tekutými krystaly, které v nízkých teplotách mohou zamrzat a nevysílat správné signály. Reakce chytrých telefonů tak mohou být pomalejší či chybové.

5. Jak mám přístroj v zimě chránit?

Pokud se všem zmíněným nepříjemnostem chcete vyhnout, při pobytu v mrazu je důležité udržovat přístroj v teple. Ideální je nosit telefon v kapse co nejblíže tělu, z něhož může čerpat tělesné teplo. Vnitřní kapsa bundy poslouží rozhodně lépe než zadní kapsa u džínů. Pomohou i různé kryty a obaly, které smartphonu poskytnou dodatečnou ochranu proti chladu. Samozřejmě myslete na to, že běžná pouzdra telefonu přidají jen pár stupňů tepla.

Pokud se se svým smartphonem chcete pohybovat na mrazu déle, případně běžně čelíte opravdu nízkým teplotám, zvažte nákup speciálních izolovaných obalů či si pořiďte smartphone pro extrémní podmínky s dodatečnou integrovanou ochranou před mrazem.

Diskuze (3) Další článek: Připravovaný Huawei P40 Pro uniká na dalších fotkách. Představit se má až za čtvrt roku

Témata článku: Výdrž, Nabíjení, Baterie, Akumulátor, Li-Ion, Jak, Teplota, Elektroda, Radim Tlapák, MOBI, Elektrolyt, Mráz, Nízká teplota, BatteryShop, Zima, Iont


Určitě si přečtěte