Proč Nokia 6600 nefunguje s předplacenými kartami Go?

Nokia 6600 nepodporuje technologii AoC a kvůli tomu ji nelze používat s předplacenými kartami Eurotel Go. Podobně na tom zřejmě budou i další nové mobily. Zeptali jsme se Nokie a Eurotelu, co s tím budou dělat.
Proč Nokia 6600 nefunguje s předplacenými kartami Go?

O víkendu jsme na MobilManii vydali článek, který radil při nastavování nové Nokie 6600 pro používání wapu a MMS. Krátce jsme zmínili také nefunkčnost telefonu s předplacenými kartami Eurotel Go a z reakcí víme, že tento problém zřejmě nebyl tak nepatrný, jak se mohlo zdát. I mezi potenciálními uživateli drahé Nokie 6600 jsou totiž předplacenkáři.

Stejná věc se bude týkat také levnějšího modelu 3200, který se již brzy začne prodávat, a možná i dalších telefonů, které Nokia v budoucnu uvede. Proto jsme se podívali, kam Nokia a Eurotel zakopali psa.

AoC řekne, kolik jste provolali

Vše se točí kolem termínu Advice of Charge a jeho zkratky AoC. Je to služba zahrnutá ve standardu GSM, která telefonu předává informace o provolané částce. S její pomocí lze zjistit, kolik stál hovor nebo třeba hovory za delší časové období.

Eurotel službu AoC používá při strhávání kreditu z předplacené karty Go a díky ní také přímo na displeji zobrazuje zbývající částku. Aby si uživatelé sami nenastavovali kredit (dobrý nápad!), od Eurotelu nedostanou kódy PIN2 a PUK2, které jsou pro nastavení potřebné. Tento způsob kontroly kreditu je ale poměrně ojedinělý, podle našich informací ho v Evropě používá jen pár operátorů. Kvůli němu měly předplacenky Go před časem také potíže s bezpečností. Objevily se tzv. věčné karty, které dokázaly odčítání kreditu obejít a volalo se s nimi zadarmo. Dnes je ale už tento problém vyřešen.

Ukázal se ale jiný a dostáváme se zpět do devadesátých let, kdy existovaly seznamy mobilních telefonů, které s Go fungovaly a které nebylo možné používat. Nové mobilní telefony Nokia 6600 a 3200 nepodporují funkci AoC a hovory s kartou Go jsou ihned po zahájení ukončeny. Zatím není jisté, jestli se stejně budou chovat i budoucí telefony Nokia, ale je to pravděpodobné.

Co s tím udělá Nokia?

Asi nic, protože podle slov jejího zástupce je funkce AoC už poměrně nepotřebná a způsob tarifikace, kterou Eurotel používá, zastaralý. Eurotelu prý stačí, když do své mobilní sítě nainstaluje drobný doplněk, a vše bude fungovat jako dřív.

Co s tím udělá Eurotel?

Obrátí se na Nokii; zde je vyjádření tiskové mluvčí Diany Dobálové:

V případě telefonů Nokia 6600 a Nokia 3200 bohužel došlo ke změně v základních parametrech softwarového vybavení ze strany výrobce bez toho, že by operátory předem informoval. Vzhledem k tomu, že funkce AoC je součástí GSM standardu, řešení problému bude věcí dalšího jednání s výrobcem, tedy se společností Nokia.

Eurotel bude oba typy prodávat; telefony ale budou viditelně označeny samolepkou s informací, že s nimi nelze využít předplacenou službu Eurotel Go.

Podle našich odhadů je ale míč spíše na straně Eurotelu. Nokia kvůli českému operátorovi asi telefony upravovat nebude.

Co s tím udělá uživatel?

Bohužel také nic. Musí počkat, jestli se výrobce a mobilní operátor dohodnou, případně si musí zvolit jiný přístroj, jinou službu nebo jiného operátora. Podle diskuse pod článkem, který tento problém poprvé zmínil, by mohlo být řešením také naklonování karty SIM - to je však nelegální operace a nedoporučujeme ji.

Témata článku: Nokia, Operátoři, O2, Předplacené karty, Nokia 3200, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Karta

Určitě si přečtěte

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

** Kvalitu za rozumnou cenu nabídne Xiaomi Mi A1 za 6 496 Kč ** Štědrý Ježíšek může pod stromeček naložit Nokii 8 ** Chcete-li ušetřit na HW, je tu vánoční akce, ale musíte uzavřít smlouvu

6.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14