Proč Nokia 6600 nefunguje s předplacenými kartami Go?

Nokia 6600 nepodporuje technologii AoC a kvůli tomu ji nelze používat s předplacenými kartami Eurotel Go. Podobně na tom zřejmě budou i další nové mobily. Zeptali jsme se Nokie a Eurotelu, co s tím budou dělat.
Proč Nokia 6600 nefunguje s předplacenými kartami Go?

O víkendu jsme na MobilManii vydali článek, který radil při nastavování nové Nokie 6600 pro používání wapu a MMS. Krátce jsme zmínili také nefunkčnost telefonu s předplacenými kartami Eurotel Go a z reakcí víme, že tento problém zřejmě nebyl tak nepatrný, jak se mohlo zdát. I mezi potenciálními uživateli drahé Nokie 6600 jsou totiž předplacenkáři.

Stejná věc se bude týkat také levnějšího modelu 3200, který se již brzy začne prodávat, a možná i dalších telefonů, které Nokia v budoucnu uvede. Proto jsme se podívali, kam Nokia a Eurotel zakopali psa.

AoC řekne, kolik jste provolali

Vše se točí kolem termínu Advice of Charge a jeho zkratky AoC. Je to služba zahrnutá ve standardu GSM, která telefonu předává informace o provolané částce. S její pomocí lze zjistit, kolik stál hovor nebo třeba hovory za delší časové období.

Eurotel službu AoC používá při strhávání kreditu z předplacené karty Go a díky ní také přímo na displeji zobrazuje zbývající částku. Aby si uživatelé sami nenastavovali kredit (dobrý nápad!), od Eurotelu nedostanou kódy PIN2 a PUK2, které jsou pro nastavení potřebné. Tento způsob kontroly kreditu je ale poměrně ojedinělý, podle našich informací ho v Evropě používá jen pár operátorů. Kvůli němu měly předplacenky Go před časem také potíže s bezpečností. Objevily se tzv. věčné karty, které dokázaly odčítání kreditu obejít a volalo se s nimi zadarmo. Dnes je ale už tento problém vyřešen.

Ukázal se ale jiný a dostáváme se zpět do devadesátých let, kdy existovaly seznamy mobilních telefonů, které s Go fungovaly a které nebylo možné používat. Nové mobilní telefony Nokia 6600 a 3200 nepodporují funkci AoC a hovory s kartou Go jsou ihned po zahájení ukončeny. Zatím není jisté, jestli se stejně budou chovat i budoucí telefony Nokia, ale je to pravděpodobné.

Co s tím udělá Nokia?

Asi nic, protože podle slov jejího zástupce je funkce AoC už poměrně nepotřebná a způsob tarifikace, kterou Eurotel používá, zastaralý. Eurotelu prý stačí, když do své mobilní sítě nainstaluje drobný doplněk, a vše bude fungovat jako dřív.

Co s tím udělá Eurotel?

Obrátí se na Nokii; zde je vyjádření tiskové mluvčí Diany Dobálové:

V případě telefonů Nokia 6600 a Nokia 3200 bohužel došlo ke změně v základních parametrech softwarového vybavení ze strany výrobce bez toho, že by operátory předem informoval. Vzhledem k tomu, že funkce AoC je součástí GSM standardu, řešení problému bude věcí dalšího jednání s výrobcem, tedy se společností Nokia.

Eurotel bude oba typy prodávat; telefony ale budou viditelně označeny samolepkou s informací, že s nimi nelze využít předplacenou službu Eurotel Go.

Podle našich odhadů je ale míč spíše na straně Eurotelu. Nokia kvůli českému operátorovi asi telefony upravovat nebude.

Co s tím udělá uživatel?

Bohužel také nic. Musí počkat, jestli se výrobce a mobilní operátor dohodnou, případně si musí zvolit jiný přístroj, jinou službu nebo jiného operátora. Podle diskuse pod článkem, který tento problém poprvé zmínil, by mohlo být řešením také naklonování karty SIM - to je však nelegální operace a nedoporučujeme ji.

Témata článku: Nokia, Operátoři, O2, Předplacené karty, Nokia 3200, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide

189 komentářů

Nejnovější komentáře

 • NokiaMan 23. 12. 2003 1:40:05
  Takze Ti musim podekovat, protoze jsem se od Tebe nechal ukecat (tj....
 • @ndre 9. 12. 2003 22:23:18

  zdravim

  nemate nekdo nejake zkusenosti s timto telefonem? Vim, je...

 • Luke 3. 12. 2003 19:17:12
  jo a sorry ze tech radku bylo vic, napadlo me toho vic, ale nez jsem...
Určitě si přečtěte

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

25.  7.  2017 | E15.cz , Stingl Tomáš | 5

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

** Volat se SIM kartou českých operátorů se prostě nevyplatí ** Udělejte si výlet na Slovensko a pořiďte si za 2 eura O2 Voľnosť ** S kartou zaplatíte 0,1 eura (2,60 Kč) ne za minutu, ale za celý hovor

25.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 64


komerční sdělení

Komerční sdělení