Proč Oskar nemá předplacené sady?

Oskarova obchodní politika se zdála zpočátku ne zrovna nejšťastnější a mnozí ekonomové říkali, že český trh není ještě zdaleka připravený na metodu přímého prodeje. Oskar však dokázal pravý opak. Nemá předplacené sady a vůbec mu to nevadí.
Proč Oskar nemá předplacené sady?
O tom, že náš třetí mobilní operátor se v mnohém odlišuje od svých předchůdců, toho bylo napsáno již mnoho. Oskarova obchodní politika se zdála zpočátku ne zrovna nejšťastnější a mnozí ekonomové říkali, že český trh není ještě zdaleka připravený na metodu přímého prodeje. Oskar však dokázal pravý opak. Když přišla Oskarta, tak mnoho lidí toužebně očekávalo předplacené sady jako u ostatních dvou operátorů. Oskar se však opět rozhodl pro svou cestu a předplacené sady nezavedl a zavádět je také nebude.

K čemu jsou předplacené sady?

Předplacená sada je vlastně kompletní balíček služeb, je to takové řešení „na klíč.“ Koupíte si Twist nebo Go sadu a tam máte telefon, kartu SIM i kredit. Rozbalíte a můžete telefonovat. U Oskara si musíte objednat zvlášť Oskartu a zvlášť mobilní telefon. Obojí vám pak přijde poštou v jednom balíku, který ovšem nevypadá tak úhledně jako balení předplacené sady. Jiný rozdíl zde není.

Další výhodou, která se uvádí u předplacených sad, je možnost levně získat mobilní telefon – v předplacených sadách je totiž jejich cena částečně dotována. Právě zde se dostáváme k prvnímu důležitému bodu – z čeho se vlastně skládá cena předplacených sad. Jak jsme vás již informovali v článku Jaká je skutečná cena všech sad Twist, tak operátoři zde „čarují“ s daní z přidané hodnoty.

A Oskar? Oskar dotované telefony neprodává. Jedinou možnost, jak získat u Oskara telefon za nižší cenu než, za kterou jej běžně prodává, je získat zvláštní nabídku. Takové zvláštní nabídky jsou buď rozesílány k nějakým zvláštním příležitostem (např. svátek Sv. Valentýna) a nebo je získávají firemní zákazníci s alespoň pěti kartami SIM s tarifními programy (kromě Slyším Vás).

Čáry, máry, zatím nám to je fuk

V ČR existují dvě sazby daně z přidané hodnoty – 5 % na služby, apod. a 22 % na výrobky, atd. Díky těmto dvěma sazbám DPH získávají operátoři (ale nejen ti) možnost, jak případně nejrůznějšími kouzly snížit cenu svých koncových výrobků, apod. V takové Twist sadě tak můžete za 1 Kč pořídit relativně dobrý telefon, ale musíte k němu zaplatit kolem 3000 Kč za aktivaci a 400 Kč za kredit. Vzhledem k tomu, že za služby je DPH jen 5 %, tak se cena pro koncového zákazníka lákavě sníží (mohou však být problémy s reklamací)

Jednoduché, chytré a v souladu se zákonem. Jenže se vstupem ČR do Evropské unie se bude muset sazba DPH sjednotit (a můžete si tipnout, na kterou z výše uvedených sazeb se jednotná sazba DPH sjednotí). V případě, že by cenové rozložení Twist sad zůstalo stejné a nesnížila by se cena za telefon, tak by taková Twist sada s Nokií 3310, která v současné době stojí 7999 Kč včetně DPH, přišla na neuvěřitelných 8659 Kč včetně jednotné 22% DPH.

U Oskara by však situace byla o poznání optimističtější. Samotná Nokia 3310 stojí u Oskara v současné době 6599 Kč včetně 22 % DPH. Za Oskartu platíte pouze 400 Kč včetně 5 % DPH za kredit (aktivace je zdarma). Pokud by se tedy sjednotila sazba DPH na 22 %, tak by vás Nokie 3310 i s Oskartou vyšla na 7063,76 Kč namísto současných 6999 Kč.

Co z toho vyplývá? Se vstupem ČR do EU se bude muset asi mnohé v oblasti předplacených sad změnit. Pravděpodobně se buď sníží cena aktivace a zvýši cena telefonu tak, aby ve svém důsledku cena s DPH zůstala stejná nebo se předplacené sady příslušně zdraží. Každopádně na vyřešení tohoto problému si pravděpodobně ještě několik let počkáme.

Diskuze (24) Další článek: Mobil Nokia 3310: zaslouží si být nejlepší?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Předplacené karty, Nokia 3310, Oskar, Sad


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39