Proč Oskar nemá předplacené sady?

Oskarova obchodní politika se zdála zpočátku ne zrovna nejšťastnější a mnozí ekonomové říkali, že český trh není ještě zdaleka připravený na metodu přímého prodeje. Oskar však dokázal pravý opak. Nemá předplacené sady a vůbec mu to nevadí.
Proč Oskar nemá předplacené sady?
O tom, že náš třetí mobilní operátor se v mnohém odlišuje od svých předchůdců, toho bylo napsáno již mnoho. Oskarova obchodní politika se zdála zpočátku ne zrovna nejšťastnější a mnozí ekonomové říkali, že český trh není ještě zdaleka připravený na metodu přímého prodeje. Oskar však dokázal pravý opak. Když přišla Oskarta, tak mnoho lidí toužebně očekávalo předplacené sady jako u ostatních dvou operátorů. Oskar se však opět rozhodl pro svou cestu a předplacené sady nezavedl a zavádět je také nebude.

K čemu jsou předplacené sady?

Předplacená sada je vlastně kompletní balíček služeb, je to takové řešení „na klíč.“ Koupíte si Twist nebo Go sadu a tam máte telefon, kartu SIM i kredit. Rozbalíte a můžete telefonovat. U Oskara si musíte objednat zvlášť Oskartu a zvlášť mobilní telefon. Obojí vám pak přijde poštou v jednom balíku, který ovšem nevypadá tak úhledně jako balení předplacené sady. Jiný rozdíl zde není.

Další výhodou, která se uvádí u předplacených sad, je možnost levně získat mobilní telefon – v předplacených sadách je totiž jejich cena částečně dotována. Právě zde se dostáváme k prvnímu důležitému bodu – z čeho se vlastně skládá cena předplacených sad. Jak jsme vás již informovali v článku Jaká je skutečná cena všech sad Twist, tak operátoři zde „čarují“ s daní z přidané hodnoty.

A Oskar? Oskar dotované telefony neprodává. Jedinou možnost, jak získat u Oskara telefon za nižší cenu než, za kterou jej běžně prodává, je získat zvláštní nabídku. Takové zvláštní nabídky jsou buď rozesílány k nějakým zvláštním příležitostem (např. svátek Sv. Valentýna) a nebo je získávají firemní zákazníci s alespoň pěti kartami SIM s tarifními programy (kromě Slyším Vás).

Čáry, máry, zatím nám to je fuk

V ČR existují dvě sazby daně z přidané hodnoty – 5 % na služby, apod. a 22 % na výrobky, atd. Díky těmto dvěma sazbám DPH získávají operátoři (ale nejen ti) možnost, jak případně nejrůznějšími kouzly snížit cenu svých koncových výrobků, apod. V takové Twist sadě tak můžete za 1 Kč pořídit relativně dobrý telefon, ale musíte k němu zaplatit kolem 3000 Kč za aktivaci a 400 Kč za kredit. Vzhledem k tomu, že za služby je DPH jen 5 %, tak se cena pro koncového zákazníka lákavě sníží (mohou však být problémy s reklamací)

Jednoduché, chytré a v souladu se zákonem. Jenže se vstupem ČR do Evropské unie se bude muset sazba DPH sjednotit (a můžete si tipnout, na kterou z výše uvedených sazeb se jednotná sazba DPH sjednotí). V případě, že by cenové rozložení Twist sad zůstalo stejné a nesnížila by se cena za telefon, tak by taková Twist sada s Nokií 3310, která v současné době stojí 7999 Kč včetně DPH, přišla na neuvěřitelných 8659 Kč včetně jednotné 22% DPH.

U Oskara by však situace byla o poznání optimističtější. Samotná Nokia 3310 stojí u Oskara v současné době 6599 Kč včetně 22 % DPH. Za Oskartu platíte pouze 400 Kč včetně 5 % DPH za kredit (aktivace je zdarma). Pokud by se tedy sjednotila sazba DPH na 22 %, tak by vás Nokie 3310 i s Oskartou vyšla na 7063,76 Kč namísto současných 6999 Kč.

Co z toho vyplývá? Se vstupem ČR do EU se bude muset asi mnohé v oblasti předplacených sad změnit. Pravděpodobně se buď sníží cena aktivace a zvýši cena telefonu tak, aby ve svém důsledku cena s DPH zůstala stejná nebo se předplacené sady příslušně zdraží. Každopádně na vyřešení tohoto problému si pravděpodobně ještě několik let počkáme.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Předplacené karty, Nokia 3310

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Ježek 17. 7. 2001 19:19:09
    Na nesmysl v článku, který tvrdí, že se vstupem ČR do EU se sazba DPH...
  • RedBaron 17. 7. 2001 19:19:09
    Naši milí státní představitelé nejsou schopni představit úspěšnou...
  • Petr Broža 17. 7. 2001 19:19:09
    Úplně nejlepší by bylo, kdyby se DPH sjednotila na nule. A ještě by mohli...
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

** Volat se SIM kartou českých operátorů se prostě nevyplatí ** Udělejte si výlet na Slovensko a pořiďte si za 2 eura O2 Voľnosť ** S kartou zaplatíte 0,1 eura (2,60 Kč) ne za minutu, ale za celý hovor

25.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 63

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení