Proč Oskar nemá předplacené sady?

Oskarova obchodní politika se zdála zpočátku ne zrovna nejšťastnější a mnozí ekonomové říkali, že český trh není ještě zdaleka připravený na metodu přímého prodeje. Oskar však dokázal pravý opak. Nemá předplacené sady a vůbec mu to nevadí.
Proč Oskar nemá předplacené sady?
O tom, že náš třetí mobilní operátor se v mnohém odlišuje od svých předchůdců, toho bylo napsáno již mnoho. Oskarova obchodní politika se zdála zpočátku ne zrovna nejšťastnější a mnozí ekonomové říkali, že český trh není ještě zdaleka připravený na metodu přímého prodeje. Oskar však dokázal pravý opak. Když přišla Oskarta, tak mnoho lidí toužebně očekávalo předplacené sady jako u ostatních dvou operátorů. Oskar se však opět rozhodl pro svou cestu a předplacené sady nezavedl a zavádět je také nebude.

K čemu jsou předplacené sady?

Předplacená sada je vlastně kompletní balíček služeb, je to takové řešení „na klíč.“ Koupíte si Twist nebo Go sadu a tam máte telefon, kartu SIM i kredit. Rozbalíte a můžete telefonovat. U Oskara si musíte objednat zvlášť Oskartu a zvlášť mobilní telefon. Obojí vám pak přijde poštou v jednom balíku, který ovšem nevypadá tak úhledně jako balení předplacené sady. Jiný rozdíl zde není.

Další výhodou, která se uvádí u předplacených sad, je možnost levně získat mobilní telefon – v předplacených sadách je totiž jejich cena částečně dotována. Právě zde se dostáváme k prvnímu důležitému bodu – z čeho se vlastně skládá cena předplacených sad. Jak jsme vás již informovali v článku Jaká je skutečná cena všech sad Twist, tak operátoři zde „čarují“ s daní z přidané hodnoty.

A Oskar? Oskar dotované telefony neprodává. Jedinou možnost, jak získat u Oskara telefon za nižší cenu než, za kterou jej běžně prodává, je získat zvláštní nabídku. Takové zvláštní nabídky jsou buď rozesílány k nějakým zvláštním příležitostem (např. svátek Sv. Valentýna) a nebo je získávají firemní zákazníci s alespoň pěti kartami SIM s tarifními programy (kromě Slyším Vás).

Čáry, máry, zatím nám to je fuk

V ČR existují dvě sazby daně z přidané hodnoty – 5 % na služby, apod. a 22 % na výrobky, atd. Díky těmto dvěma sazbám DPH získávají operátoři (ale nejen ti) možnost, jak případně nejrůznějšími kouzly snížit cenu svých koncových výrobků, apod. V takové Twist sadě tak můžete za 1 Kč pořídit relativně dobrý telefon, ale musíte k němu zaplatit kolem 3000 Kč za aktivaci a 400 Kč za kredit. Vzhledem k tomu, že za služby je DPH jen 5 %, tak se cena pro koncového zákazníka lákavě sníží (mohou však být problémy s reklamací)

Jednoduché, chytré a v souladu se zákonem. Jenže se vstupem ČR do Evropské unie se bude muset sazba DPH sjednotit (a můžete si tipnout, na kterou z výše uvedených sazeb se jednotná sazba DPH sjednotí). V případě, že by cenové rozložení Twist sad zůstalo stejné a nesnížila by se cena za telefon, tak by taková Twist sada s Nokií 3310, která v současné době stojí 7999 Kč včetně DPH, přišla na neuvěřitelných 8659 Kč včetně jednotné 22% DPH.

U Oskara by však situace byla o poznání optimističtější. Samotná Nokia 3310 stojí u Oskara v současné době 6599 Kč včetně 22 % DPH. Za Oskartu platíte pouze 400 Kč včetně 5 % DPH za kredit (aktivace je zdarma). Pokud by se tedy sjednotila sazba DPH na 22 %, tak by vás Nokie 3310 i s Oskartou vyšla na 7063,76 Kč namísto současných 6999 Kč.

Co z toho vyplývá? Se vstupem ČR do EU se bude muset asi mnohé v oblasti předplacených sad změnit. Pravděpodobně se buď sníží cena aktivace a zvýši cena telefonu tak, aby ve svém důsledku cena s DPH zůstala stejná nebo se předplacené sady příslušně zdraží. Každopádně na vyřešení tohoto problému si pravděpodobně ještě několik let počkáme.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Předplacené karty, Nokia 3310, Oskar, Sad

Určitě si přečtěte

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27

Jak dobít kredit někomu jinému

Jak dobít kredit někomu jinému

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 4