Proč se nevyrábějí mobily pro důchodce?

Výrobci chrlí jeden chytřejší mobil za druhým, z funkcí dominují megapixelové fotoaparáty, hudební přehrávače a další složitosti. Výsledkem je pouze nepřehledné ovládání. Kdo ale myslí na naše nejstarší spoluobčany? Jaký mobil byste vybrali vaší babičce?
Proč se nevyrábějí mobily pro důchodce?

V dnešní době prodává hlavně design a image, přiznejme si to, trh je zaplaven stylovými telefony, které jsou maličké a některé z nich obsahují i několik zařízení v jednom - například fotoaparát, MP3 přehrávač, rádio, hlasový zápisník atd. Tohle všechno nám ovšem znesnadňuje jejich ovládání, ne všichni ovšem vyžadují extravagantní a zároveň multifunkční mobil. Myslí někdo z výrobců na uživatele starší generace? Bohužel asi těžko, operátoři dnes tlačí zejména tyto mobily, chtějí svým zákazníkům nabídnout služby s přidanou hodnotu - zejména datové služby jako GPRS a MMS.

Hlavně volat a psát

Uživatel starší generace chce hlavně uskutečňovat a přijímat hovory, maximálně psát textové zprávy. Jak si takového člověka představujete? V redakci jsme původně hovořili o lidech starších padesáti let, postupem času jsem si uvědomil, že znám spoustu padesátiletých manažeřů, kteří jezdí v moderních vozech, používají notebooky a s tím i moderní telefony. U mužů lze tuto hranici klidně posunout, i když asi záleží na konkrétním případu. Každopádně bychom měli mluvit o lidech, kteří se nevyznají v moderních technologiích, špatně slyší a hůře vidí.

Jaké přednosti by takový mobil měl mít? Podle nás tyto:

 • velký a kontrastní displej
 • velká písmena
 • jednoduché ovládání
 • velká tlačítka
 • hlasitý mikrofon
 • hlasité vyzvánění
 • jednoduchý adresář
 • alarm
 • zvýšená odolnost
 • velká výdrž
 • nízká cena

Právě poslední položka je z obchodního hlediska problémem. Na extrémně levném telefonu výrobce nevydělá tolik jako na nejnovějším "top" modelu, starší lidé navíc neobměňují mobily tak často jako mladí, kteří jsou tlačeni hlavně neustále novými módními trendy. Přitom i spousta mladších a produktivních uživatelů by uvítala opravdu jednoduchý mobil, který je rychlý a intuitivní hlavně v základních funkcích jako je volání a SMS.

Znáte Mobi-Click?

Klepněte pro větší obrázekVraťme se ale zpět k těm "nejnáročnějším" z řad penzistů, právě pro ně vytvořila švýcarská společnost Mobi-Click vskutku jedinečný produkt, který se objeví v nabídce německého operátora Vodafone. Jde o mobil s pouhými třemi tlačítky. Jedno tlačítko je určeno pro spojení s operátorem, který může volajícího zkontaktovat s příbuzným, lékařem nebo poskytnout informace například o nejbližší lékárně. Další dvě tlačítka jsou určena pro volání blízkým z řad rodiny nebo sousedů, předvolbu lze samozřejmě u operátora změnit.

Tento mobil má rozměry 114 x 42 x 21 mm a nízkou hmotnost 78 gramů, výrobce slibuje pohotovostní výdrž 380 hodin a při hovoru 160 minut. Přístroj má být prodáván v sadě se speciálním tarifem za 129 euro. Telefon je skutečně maximálně zjednodušen a dovoluje být v kontaktu i těm nejstarším, jež by nedokázali běžný mobil zvládnout. Z dalších funkcí bychom mohli zmínit hlasitý odposlech a zvonění s optickou signalizací. Škoda, že se zatím prodává pouze na německém trhu, jeho "možnosti" by určitě využili i zástupci starších generací v jiných zemích.

Diskuse: Který ze současných mobilů prodávaných na českém trhu byste doporučili vašim prarodičům? Do příštího článku bychom rádi zahrnuli telefony splňující tyto podmínky a vzájemně je porovnali.

Diskuze (76) Další článek: Můj mobil: Sony Ericsson Z600

Témata článku: Ostatní, Mobil, Švýcarská společnost, Poslední položka


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9