Prodej mobilů 2003 - rekordní čísla

Víte, kolik mobilů se minulý rok ve světě prodalo? Více než půl miliardy. Největší podíl na tom má Nokia, Motorola, Samsung, Siemens a LG. Přesně takové je pořadí pěti největších výrobců.
Prodej mobilů 2003 - rekordní čísla

Rekordní půl miliardy

Rok 2003 byl na celosvětovém trhu mobilů nadmíru dobrý, alespoň dle tvrzení největších analytických společností (Gartner, IDC, Strategy Analytics). Poprvé se počet prodaných kusů přehoupnul přes hranici půl miliardy. Jak to tak bývá, nejsilnějším obdobím bylo poslední čtvtletí roku, kdy se prodalo celkem 168 mil. mobilů. Tato cifra znamená zhruba třicetiprocentní nárůst oproti minulému roku. Celkem se prodalo 533 mil. telefonů, což je zhruba o 23 procent víc, než tomu bylo v roce 2002 (433 milionů).

Výrobci nezaháleli a prodávali také na vznikajících trzích v Asii a východní Evropě. Za vyšší tržby mohou firmy děkovat začínajícím uživatelům, kteří místo levného a nenáročného kousku mnohdy volili telefon dražší a vybavený. V Americe a západní Evropě lidé často kupovali jeden z modelů pro sítě 2,5G a 3G. Největším tahounem roku 2003 ovšem byla chuť vyměnit svůj mobil za starý, jako největší lákadlo se ukázalo spojení barevného displeje a integrovaného fotoaparátu.

Pořadí

Výrobce

Prodej v roce 2003

Podíl v roce 2003

1.

Nokia

179 339 210

33,6 %

2.

Motorola

75 439 176

14,1 %

3.

Samsung

53 004 233

9,9 %

4.

Siemens

45 344 920

8,5 %

5.

LG Electronics

27 496 720

5,2 %

 

Other

152 732 263

28,6 %

 

Total

533 356 522

100,0 %

1. Nokia

Jak lze vyčíst z tabulky, Nokia se může pochlubit podílem necelých 34 procent. Nejenže ustála pozici na zavedených GSM a CDMA trzích, ale svou sílu dokázala také na místech jako je Indie, Brazílie nebo Rusko, kde je počet mobilů u obyvatelstva obecně nižší. Ačkoli se prodej i tržby zvětšují, finskému výrobci klesl meziročně podíl z 35 procent na 33,6 procenta. Konkurence je čím dál dravější.

2. Motorola

Motorole se moc nedařilo. Poslední kvartál byl dokonce slabší než ten předposlední, ve kterém bylo uvedeno zhruba dvacet zařízení. Motorola plánuje větší nárůst až v prvním čtvrtletí tohoto roku. Snad se jí to podaří.

3. Samsung

Zato jihokorejskému Samsungu se daří lépe. V poslední části roku vytvořil prodejní rekord, když zaznamenal nárůst 26 procent oproti minulému roku. V rámci celého roku to dělá 22,7 procent. Největší důraz byl kladen na high-end zařízení s fotoaparáty.

4. Siemens

Siemens prodal ve světě přes 45 milionů telefonů a drží si čtvrtou příčku s podílem 8,5 %. Jeho úspěšnost je měřena hlavně v Evropě.

5. LG

LG se dělí o pátou příčku se Sony Ericssonem. Podle dřívějších zpráv už je ale z velké pětky venku, páté místo (s podílem 5,2 %) si drží právě jihokorejský výrobce. LG Electronics profituje zejména na CDMA a GSM trzích v zámoří, k nám jejich zajímavé telefony teprve přichází.

Ostatní výrobci mají podíl 28,6 % a necelých 153 milionů mobilů.

Chytré telefony a komunikátory

Rok 2003 byl také nástupem chytrých telefonů (smartphones) a komunikátorů. Důkazem je cca 9,6 mil. prodaných kusů, což znamená meziroční nárůst o 182 procent. První tři místa jsou v této kategorii jasná. S podílem 57 procent vede Nokia, následuje Sony Ericsson (8,5 %) a Motorola (8 %).

Diskuze (9) Další článek: Aktuálně: Motorola představila tři nové mobily

Témata článku: Ostatní, Mobil, Největší lákadlo, Prodej, Rekord


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14