ProfiMail: pro lepší práci s e-maily v mobilu (velký test)

ProfiMail je nový e-mailový prohlížeč pro chytré mobilní telefony se Symbianem Series 60: tedy hlavně pro Nokie a Siemens SX1. Mezi jeho největší přednosti patří podpora češtiny, nebývalá rychlost a zejména pohodlí při práci.
ProfiMail: pro lepší práci s e-maily v mobilu (velký test)
Kapitoly článku

Možná si o něčem tak nudném jako je e-mailový klient nechcete číst celý velký článek, proto hned na začátku nabízím jeho shrnutí. Pokud budete chtít víc, čtěte dál.

ProfiMail je samostatný e-mailový klient pro chytré telefony se Symbianem Series 60. Mobily, ve kterých ho můžete využít, jsou na následujících obrázcích. Je to komerční aplikace, která stojí 25 dolarů, zkušební časově omezenou verzi si ale můžete stáhnout zdarma na stránkách výrobce Lonely Cat Games.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony se Symbianem Series 60, které se prodávají v České republice

Hlavním důvodem, proč používat ProfiMail místo vestavěného prohlížeče, je rychlost a pohodlí práce. Program se rychle spouští, rychle se v něm dá pohybovat, rychle pracuje se vzdálenou e-mailovou schránkou. Jeho používání je velmi přirozené. Tyto vlastnosti kladu nad všechny ostatní.

Základní údaje ProfiMail standardní
klient
typ prohlížeče pro Symbian Series 60 vestavěný
cena $24,99 zdarma
velikost 329 kB
výrobce Lonely Cat Games
web www.lonelycatgames.com

Mezi další výhody patří dobrá práce s českými e-maily a se zprávami formátu HTML. Můžete se připojovat k více schránkám, pro zrychlení a zlevnění práce stahovat jen hlavičky a až u vybrných zpráv celá těla. Klient pracuje s mnoha typy příloh, do zpráv lze přidat jakýkoli soubor z paměti – dostanete k němu také zdarma správce souborů ProfiExplorer.

Jsou zde ale i nevýhody. ProfiMail neumožňuje psát prostřednictvím slovníku T9 a nepodporuje vestavěnou Schránku telefonů Series 60. Nepochopitelně si také vede vlastní adresář a není propojen se seznamem v mobilu.

Přes to všechno jde ale o výborně použitelný program, se kterým je radost pracovat. Kromě zvýšeného pohodlí ale zase nenabízí tolik novinek vůči vestavěným e-mailovým klientům. Je proto na zvážení každého, jestli se investice pětadvaceti dolarů vyplatí.


Co je to ProfiMail?

Lonely Cat Games je česká firma, která se do podvědomí uživatelů symbianových telefonů zapsala už svými produkty SmartMovie (přehrávač videa) a UltraMP3 (přehrávač hudebních souborů). ProfiMail patří mezi další „zásadní“ projekty.

 
Ikony programů v nabídce • stránka O ProfiMailu

Nejzajímavější je, že program nevyužívá grafické prostředí Series 60. Je to myslím výhoda, protože standardní layout je hodně neúsporný, kvůli velkému písmu a zbytečné grafice se na displej nevejde mnoho informací. Vzhled ProfiMailu je velice střídmý a s malým fontem se na displej vejde 12 nebo dokonce 15 řádků textu plus stavové řádky. To ale na druhou stranu může být i nevýhoda, proto by se některým uživatelům určitě hodila i možnost volby většího písma.

  
Takhle opravdu nevypadají běžné programy pro Series 60 • dvě různé velikosti písma

   
Nastavení barevnosti prostředí

Přestože sejmuté obrázky jsou v angličtině, ProfiMail už nyní existuje i v české verzi.

Možnosti nastavení

Čekáte naprosto podrobné nastavení? Chyba. ProfiMail totiž nabídne pouze základní položky: volbu typu serveru (POP3/IMAP4), adresy serverů, přihlašovací údaje. Kromě toho si můžete vybrat, jestli chcete pracovat s hlavičkami nebo rovnou stahovat celé zprávy. V nastavení celého programu lze potom ještě zvolit přístupový bod, přes který se telefon připojí k internetu, nebo vybrat, jestli se nové zprávy pošlou hned či až během následujícího připojení.

   
Tři stránky parametrů e-mailového účtu • celkové nastavení programu

Vedle nemožnosti nastavit porty pro jednotlivé poštovní servery, případně vybrat ověření SMTP, je u ProfiMailu nepříjemné, že heslo ke schránce nelze zadat manuálně až těsně před připojením. Je třeba ho zadat do nastavení účtu.

Přehled parametrů prohlížeče jsme připravili do tabulek. Ve druhém sloupci jsou vždy pro srovnání vlastnosti standardního prohlížeče telefonů Series 60. Hodnotíme nejlepší variantu klienta v modelech Nokia 6600 nebo 7610.

Nastavení ProfiMail standardní
klient
počet schránek 8 6
schránka POP3 ano ano
port POP3 ne ne
schránka IMAP4 ano ano
port IMAP4 ne ne
protokol SMTP ano ano
port SMTP ne ne
ověření SMTP ne ne
práce prostřednictvím GPRS ano ano
práce prostřednictvím CSD ano ano
práce prostřednictvím HSCSD ano ano
adresa pro odpověď ne ne
automatické posílání v kopii na vlastní adresu ne ano
jméno odesílatele ano ne
e-mail odesílatele ano ano
manuální zadání hesla před připojením ne ano

Stahování zpráv

Stahovat zprávy můžete buď z každé nastavené schránky jednotlivě, nebo vybrat možnost Update a v takovém případě se prohlížeč připojí ke všem schránkám, kterým tuto možnost povolíte, najednou. Připojení ke schránce je svižné, přesně navíc vidíte, co prohlížeč zrovna dělá. Při nastavené práci s hlavičkami je stáhnutí novinek velmi rychlé, u stahování celých zpráv rychlost závisí na jejich velikosti.

ProfiMail ukazuje počet nových zpráv ve schráce, stav stahování, přidává i přenesená data. Uživatel má tak kontrolu a dá se potom odpustit nemožnost nastavit hraniční velikost zprávy nebo nejvyšší počet e-mailů, které se stáhnou. Pro tuto možnost lze navíc využít Pravidla, o kterých budu psát na konci článku.

  
Pro stáhnutí pošty stačí stisknout tlačítko se zeleným sluchátkem, nebo lze
vybrat položku v kontextové nabídce • tři fáze stahování zpráv, v okénku vlevo dole jsou přenesená data

Práci s ProfiMailem lze označit slovem synchronizace. Udržuje zkrátka v mobilu aktuální obraz vzdálené e-mailové schránky. Když něco smažete například na počítači v Outlooku, při příští aktualizaci se to projeví i v ProfiMailu. A podobně když e-mail smažete v mobilu, změna se projeví i ve vzdálené schránce. ProfiMail navíc nabízí možnost zprávy pouze skrýt, kdy se nesmažou – tato volba ale nemá klávesovou zkratku a dostávat se k ní prostřednictvím kontextové nabídky není pohodlné.

 
V samostatném okně si můžete prohlédnout, kolik dat jste s ProfiMailem přenesli

E-mailový klient stahuje pouze nové zprávy (stav schránky porovnává s předchozím stahováním), ale bohužel od nejstarších e-mailů k nejnovějším. Pokud tedy máte ve schránce nepořádek a chtěli byste stáhnout jen nejnovější e-maily, nepůjde to. U pokročilého prohlížeče bych také očekával možnost pravidelné kontroly vzdálené schránky v nastavených intervalech, ale ani tuto možnost ProfiMail nenabízí.

Stahování zpráv ProfiMail standardní
klient
napřed hlavičky ano ano
rovnou celé zprávy ano ano
nastavení limitu velikosti zprávy ne ne
nastavení počtu stáhnutých zpráv ne ne
pouze nové zprávy ano ano
postup stahování zpráv od nejstarších od nejnovějších
lze změnit řazení zpráv? ano ne
ukazuje počet zpráv na serveru ano ne
ukazuje průběh stahování ano ano
ukazuje přenesená data ano ne
zprávy se ukládají v paměti telefonu ano ano
zprávy zůstávají na serveru ano ano
lze nastavit opačné chování? ne ne
pravidelná kontrola schránky ne ne
přednastavené intervaly ne ne
vlastní intervaly ne ne
min. interval ne ne
max. interval ne ne

Čtení zpráv

V základním přehledu stáhnutých e-mailů je vidět jméno odesílatele, předmět zprávy a její velikost v kilobajtech. Vedle je ikonka, podle které poznáte, jestli je stáhnuté i tělo zprávy, zdali e-mail obsahuje přílohu, jestli jste ho přečetli, odpověděli na něj apod. Tento přehled zabírá asi dvě třetiny výšky displeje, pod ním je prostor pro náhled, kde můžete zprávu rovnou přečíst (listujte šipkami doleva a doprava). Jestliže náhled nepotřebujete, dá se vypnout. E-maily v přehledu se mohou různými způsoby řadit: podle data, předmětu nebo odesílatele; ve všech případech jedním i opačným směrem.

 

Po označení se zpráva otevře na samostatném displeji. O dvanácti, případně patnácti řádcích, na kterých se zobrazí, jsem už psal. Mám zde tip pro rychlé posouvání textu po stránkách: použijte tlačítka křížek a hvězdička.

Běžný text bez háčků a čárek přečte každý prohlížeč, ProfiMail si ale hravě poradil i s českými háčky a čárkami (v těle i předmětu zprávy), zvládne dokonce i zformátované e-maily ve formátu HTML. Zde odliší řezy písma, barvu, do textu vloží i obrázky.

  
E-maily: bez háčků a čárek • s diakritikou• ve formátu HTML


Článek pokračuje v druhé kapitole. Dokončím zde část o čtení zpráv, budu se také věnovat jejich posílání (a tady má ProfiMail největší mezery). Proberu ostatní funkce a dočkáte se i hodnocení
Kapitoly článku

Témata článku: Smartphony, Ostatní, Software pro mobily, Symbian, E-mail, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Siemens SX1, Pravidelná kontrola, Příští připojení, Test, Velký test, Rozepsaný e-mail, Mobil, Lep, Profi, Tučné písmo, Mail


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10