Programy, které by ve vašem Pocket PC neměly chybět (1.část)

Pro kapesní počítače na platformě Pocket PC existuje nepřeberné množství programů. Ty se liší svým zaměřením, cenou a mimo jiné i užitečností a praktičností. V článku si představíme několik programů, které jsem za dobu používání PDA vyhodnotil jako nejužitečnější.
Programy, které by ve vašem Pocket PC neměly chybět (1.část)

Krása kapesních počítačů spočívá v jejich snadné softwarové rozšiřitelnosti. Pro platformu Pocket PC existují tisíce programů nejrůznějšího zaměření a dnes a denně přibývají desítky dalších. Ne všechny programy jsou však užitečné, praktické, uživatelsky přívětivé či odpovídající své ceně. Na následujících řádcích si blíže představíme několik aplikací, které mají v mém PDA dlouhodobě rezervován kousek paměti. Snažil jsem se vybrat programy nabízené zdarma, možná zde naleznete alternativu k programu, za který musíte platit. Jsem si samozřejmě vědom, že má každý uživatel jiné priority využití svého PDA.

WIS Bar

zdarma
www.walkers.ne.jp

WIS Bar považuji za vůbec nejdůležitější a nejužitečnější aplikaci ve svém kapesním počítači. Proč? WIS Bar je jakýsi správce běžících aplikací, který okupuje horní systémovou lištu. Velmi se mi líbí možnost skrýt zbytečný název Start (menu se otevře klepnutím na vlaječku) a ušetřené místo věnovat drobným ikonkám symbolizujícím spuštěné programy. Ať jste kdekoli v menu či v programu, díky horní liště se můžete jednoduše přepnout do programu druhého. Přesně jako u stolních Windows, multitasking tedy využijete naplno. Wis BAR nabízí mnoho nastavení vzhledu a obsahu horní lišty: datum, kapacita baterie a paměti, ikonu pro návrat do Today obrazovky (velmi návykové), křížek, jehož delším podržením dojde k úplnému zavření aplikace, a konečně šipku. Pod tou se skrývá výčet spuštěných programů s možností jejich rychlého ukončení. Vzhled horního pruhu si můžete změnit, včetně ikonek. Program je zdarma, takže pokud WIS Bar ještě nemáte, doporučuji užít výše zmíněný odkaz.

Klepněte pro větší obrázek

Na WIS Bar jsme se podrobně podívali v tomto článku.

Acrobat Reader for Pocket PC

zdarma
www.adobe.com

Acrobat Reader zná jistě každý uživatel stolního PC. Čteme v něm manuály, ale i časopisy v elektronické podobě. Právě díky aplikaci Acrobat Reader for Pocket PC si můžete přečíst elektronickou podobu svého oblíbeného časopisu kdekoli. Máte-li obavu ze svižnosti práce (ano, časopisy v PDF jsou vcelku komplikované), mohu vás uklidnit. Díky silnému procesoru je práce opravdu svižná. Velkou výhodou je cena, Adobe nám Reader poskytne zdarma. Nevýhodou je snad jen paměť, kterou si Acrobat Reader v PDA ukousne: 4MB je dost.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Podrobnou recenzi na Acrobat Reader for Pocket PC hledejte zde.

Pocket DivX

zdarma
projectmayo.com

Mnoho uživatelů považuje schopnost kapesních počítačů přehrávat video za zbytečnou. Já se k nim nepřidám. Spojení digitální kamera či počítačový TV tuner – DivX – PDA nabízí nespočet možností. Svůj oblíbený seriál, který nestíháte, si můžete přehrát o polední pauze, záběry svých blízkých z kamery vás potěší kdekoli. Můžete bavit sebe i své kamarády a kolegy humornými videíčky, kterých se ve vlnách internetu topí tisíce. Program Pocket DivX je kvalitním přehrávačem.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorbou videa pro kapesním počítače jsme se již na Mobilmánii zabývali.

Engineering Calculator

zdarma 
www.aidem.com.tw

Jistě mi dáte za pravdu, že nám toho standardní kalkulačka Pocket PC moc nevypočítá. Chcete-li rozšířené funkce, vyzkoušejte Engineering Calculator. Nabízí příjemné prostředí, snadné ovládání a samozřejmě mnoho funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Where Is My RAM?

zdarma
www.mypaq.net

Název programu vypovídá o všem. Došlo vám místo v PDA? Ptáte se, kam že se ta paměť vytratila? Pozvěte si detektiva – program Where Is My RAM?. Spustíte aplikaci a než řeknete známé slůvko „švec“, WIMR vyšpehuje, co že se vám v paměti tak rozpíná. Výpis adresářů je seřazen od největšího po nejmenší, vnořením do daného adresáře můžete zjistit velikost konkrétních podadresářů či souborů. Samozřejmostí je zjištění zaplnění paměti ROM či paměťové karty. WIMR je jednoduchý, užitečný a je zdarma. Určitě jej vyzkoušejte.

Klepněte pro větší obrázek

MobiPocket Reader

zdarma
www.mobipocket.com

Program MobiPocket Reader slouží ke čtení elektronických knih. Ptáte se k čemu, když máme Microsoft Reader? Zřejmě nejpádnějším důvodem je existence serveru Palmknihy (www.palmknihy.cz), který nabízí opravdu nepřeberné množství elektronických knih a dokumentů nejrůznějších žánrů a zaměření. Všechna díla jsou nabízena zdarma, jelikož nepodléhají autorskému zákonu. Jestliže rádi čtete, stáhněte si Mobipocket Reader a navštivte server Palmknihy.cz.

Klepněte pro větší obrázek

I o MobiPocket Readeru jsme na MobilManii již psali.

Příště pokračujeme

V příští části se podíváme na programy jako Word Offline Client, ICQ for Pocket PC či PQ View. Jestliže máte i vy své oblíbené programy, bez kterých si své PDA nedokážete představit, podělte se s námi v diskusním fóru.

Diskuze (36) Další článek: Co je lepší: Nokia 3310 nebo 2100?

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Ušetřené místo, Walker, Program, Pocket


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21