Project Ara: doba skládacích mobilů začíná

Chybí vám Android s QWERTY? Za rok si jej sami postavíte. Google zveřejnil podrobnosti projektu Ara, chystá tři kostry, známe jejich rozměry.

Google zveřejnil Project Ara Module Developers Kit (PDF, 81 stran), čímž se modulární smartphone posouvá od interního experimentu do fáze vzniku nového ekosystému. MDK je sada instrukcí, podle kterých je možné vyrobit modul tak, aby si je majitel šasi zvaného Endo (zkrácenina pro Endoskeleton) jednoduše koupil, zasunul a nový díl jednoduše fungoval v dokonalé souhře s celým telefonem.

Klepněte pro větší obrázek
Z MDK vyplývá několik zajímavých skutečností.
Třeba to, že Endo bude mít na začátku tři velikosti: Mini 2×5, Medium 3×6 a Large 4×7.
Klepněte pro větší obrázek 
U Endoskeletonu nejde jen o velikost, ale i konfiguraci žeber. Ta jsou pevná, nedají se přemístit a určují možnosti osazení moduly. Google zatím nemá jasno v tom, jestli vyrobí všechny varianty, nebo jen některé vybrané.
 Klepněte pro větší obrázek
Do Enda bude možné skládat moduly o velikosti 1×1, 2×1 a 2×2. Z obrázku vyčtete i jejich přesné rozměry.

Celkové rozměry šasi Google neuvádí, ale podle schémat a velikosti modulů je můžeme spočítat. Co se tloušťky týče, standardní modul je 4 mm tlustý, celý telefon by tedy mohl mít centimetr, možná něco málo přes.

  • Ara Large: asi 88×159 mm
  • Ara Medium: asi 66×137 mm
  • Ara Mini: asi 43×114 mm
Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana telefonu. Doplňme si základní pojmy. Modul a Endo (Endoskeleton) jsou jasné. Svislá přepážka se jmenuje Spine (=páteř), horizontální jsou Ribs (=žebra), konektorům se říká Interface Block.
Klepněte pro větší obrázek
Na přední straně není povolena páteř a jen dvě žebra. Všimněte si, že konstruktéři myslí i na moduly s klávesnicí.

Přesně jsou stanovené i dostupné plochy základní desky s tištěnými spoji, čipy a dalšími prvky, na setiny milimetrů jsou definované mezery mezi vnitřnostmi a pláštěm. Moduly mají daný profil, aby zapadly do „kolejnic“ Enda. Ke všem částem jsou dostupné soubory pro vytištění modelů na 3D tiskárně.

Klepněte pro větší obrázek
Základní deska každého modulu má bezpečnostní štít, až pak následuje okrasný kryt.
Klepněte pro větší obrázek 
Moduly v Endu drží pomocí pružících kulových západek.

Zajímavá je také stať o bateriích. V šasi můžete mít vsazenou jednu, nebo více, výměna je možná za chodu, aniž by se telefon vypnul (základní modul obsahuje záložní baterii). Nabíjet můžete všechny instalované baterie jedním kabelem, pro urychlení procesu můžete připojit kabelů více.

Google netrvá na tom, aby všechny moduly držely striktně stanovené rozměry a tvary. Mohou vyčnívat ze spodní hrany a ze zad. Jako příklad je uveden senzor pro měření pulsu. Zajímavé by bylo, kdyby Nokia vyrobila PureView fotoaparát (v reálu zřejmě nemožné), kde by z modulu vyčuhovala masivní optika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Moduly smí vyčnívat z dolní a zadní strany.

Kromě zajímavého hardwarového řešení by mělo jít o úplně normální smartphone s docela normálním Androidem, kompatibilita aplikací by neměla být ohrožena.

A jedna smutná zpráva závěrem. S prvním MDK se nový ekosystém začíná roztáčet, obrátky nabere na developerské konferenci 15. dubna, první hotový telefon bychom si mohli koupit a poskládat na jaře 2015. Moduly pro Project Ara se budou nakupovat na online storu, zřejmě půjde o zvláštní sekci na Google Play. To automaticky znamená, že z České republiky zatím nenakoupíme. Ostatně, Google už dříve oznámil, že se Ara rozeběhne prvně v USA. Tak či tak, nám nezbývá než čekat…

Diskuze (47) Další článek: PPF dál mění manažery Telefóniky. Firmu by mohl vést exšéf U:fonu

Témata článku: Google, Koncepty, AR, SPIN, Doba, Doba skládací, Mobil, Tištěný spoj, Skládací mobil, Google Ara, Modulární smartphone

Určitě si přečtěte