Projekt Ara: skládanka od Motoroly se blíží realitě

Sestavte si mobil na míru. Dáte přednost větší paměti, nebo raději věnujete místo kapacitnější baterii? Pojďte si s Motorolou složit mobilní Lego.

Před nějakým časem jsme na MobilManii psali o konceptu telefonu, který si uživatel může poskládat doslova podle své fantazie. Funkčně se jednalo o symbiózu uživatelsky výměnných elektronických bloků na předem dané kovové kostře. Koncept směřoval k tomu, že sám uživatel si dle svého rozhodne o tom, co vše v telefonu chce. Upřednostní obrovskou hardwarovou výbavu? Pak bude telefon doslova praskat ve švech. Upřednostní váhu přístroje a rozměry? Pak zase některé funkční bloky vynechá úplně. Něco jako mobilní Lego.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Původní koncept PhoneBlocks vzbudil mezi veřejností velký ohlas

Pokud jste mysleli, že se jedná o nerealizovatelný koncept, pak jste neměli tak úplně pravdu. Motorola totiž do mobilního kolbiště hodlá během následujících měsíců vypustit svou modulární záležitost, tzv. Project Ara.

Klepněte pro větší obrázek
Tak takhle nějak by to mělo vypadat, mobilní kutilové si přijdou na své

Od původního konceptu se telefon samozřejmě mírně liší. Funkční bloky nelze na záda telefonu vkládat libovolně, nýbrž do předem připravených šachet v hliníkovém šasi a o možnosti výměny kupříkladu CPU lze směle pochybovat. I tak ale Ara reprezentuje velmi zajímavou technologickou novinku, jejíž prototyp je dle slov ředitele mobilní divize Motoroly takřka hotov.

Klepněte pro větší obrázek
Ara se reálnému telefonu blíží daleko více než původní koncept, bloky mají předem definované rozměry a padnou přímo do šachet v hliníkovém šasi telefonu

Bližší informace firma samozřejmě drží pod pokličkou, vyzrazeny byly pouze indície o tom, že vývojářský kit bude dostupný ještě během prosince a na 100 nejaktivnějších kodérů čeká telefon zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Telefon nezapře svou mírně futuristickou příslušnost, nicméně z funkčního hlediska se jedná o skvělý nápad

Pokud vám angličtina na komunikační úrovni nedělá potíže, pak můžete celý záznam rozhovoru o tomto projektu s ředitelem Motoroly, Dennis Woodsidem, zhlédnout na následujícím videu.

Témata článku: Motorola, Android, Smartphony, Technologie, Koncepty, AR, Vývojářský kit, Skvělý nápad, Google Ara, Motor

Určitě si přečtěte

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan | 1

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

Včera | Měchura Milan | 1