Projektor v mobilu aneb když displej nestačí

Displeje jsou malé, spojte mobil s televizí, promítejte obraz na stěnu, připojte miniaturní projektory. Dostanou se i do našich mobilů.
Projektor v mobilu aneb když displej nestačí
Kapitoly článku

Tradiční displej mobilního telefonu k sobě váže dva hlavní a zcela protichůdné požadavky. Na jednu stranu chceme, aby byla zobrazovací plocha co největší, abychom si mohli co nejlépe vychutnat multimediální aplikace a internet. Na druhou stranu od svého telefonu chceme, aby byl malý, lehký a tudíž snadno přenosný.

Cestu, která vede z tohoto začarovaného kruhu nám možná již v blízké budoucnosti ukáží projektory. Jejich velikost zatím přesahuje únosné meze, cena je vysoká, dostupnost naopak nízká. Jak jsme si ale v minulosti ověřili, miniaturizace a technický pokrok kráčí mílovými kroky. Možná už za několik málo let nebude nutné zvyšovat rozlišení a rozměry displejů. Na běžné aplikace postačí zobrazovače, které máme dnes, pro náročnější použití budeme mít projektory.

Začíná to podobně, jako kdysi s fotoaparáty. Ještě před pár lety jste si mohli vybrat, jestli koupíte mobil s integrovaným fotoaparátem, nebo bez a modul s čočkou dokoupíte samostatně. Podobně se začnou šířit i různé technologie pro kvalitní reprodukci obrazu na větší plochu.

Jak jsme na tom s projekcí dnes

Jedna z nejjednodušších cest vlastně funguje už dnes. Jsou to nejrůznější multimediální centra, která dokáží displej nahradit televizí, případně počítačovým monitorem. Už před rokem jsme si pohráli s univerzálním prostředníkem širokých možností: Sony Ericsson MMV-200 je však pro každodenní využití za pohybu poněkud velký.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti jsou široké, rozměry velké, využití malé, cena vysoká

Další a asi nejjednodušší možností je, když zobrazení na televizi podporuje samotný telefon. Možná to i vy znáte ze svého digitálního fotoaparátu: stačí přístroje spojit správným kabelem. Takových telefonů je několik. Televizní výstup mají vybrané modely Samsung, LG, má jej očekávaná Nokia N95, dostane jej iPhone i jeho čínský plagiát se značkou Meizu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 a televize v akci

Řádek „TV-out“ figuruje i ve výpisu parametrů některých Windows Mobile komunikátorů. Ty, které jej nemají si mohou pomoci třeba vcelku běžným SDIO slotem. Spectec SDV-840 dokáže propojit komunikátor s klasickým projektorem , třeba nebo velkým LCD monitorem vašeho počítače. Jistě nebude dlouho trvat a dočkáme se podobných transmiterů bez drátů (např. na bázi Wi-Fi).

Klepněte pro větší obrázek
I „redukce“ může stát 100 dolarů
Kapitoly článku

Témata článku: Příslušenství, Acer Liquid, Apple iPhone 4GB, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Displej, Britská firma, Technický pokrok, Kinosál, Projektor, Mobil, Projekt, NEST, Laserový projektor

Určitě si přečtěte

Dáte si elektroniku do matrace? Nokia Sleep vám pomůže lépe spát

Dáte si elektroniku do matrace? Nokia Sleep vám pomůže lépe spát

** Nokia na veletrhu CES představila nové zdravotní produkty ** Prvním je chytrý senzor spánkové aktivity ** Druhým chytré hodinky měřící tep, aktivitu a s dlouhou výdrží

10.  1.  2018 | Miksa Martin | 3

BeatsX: Jak si Apple sám udělal konkurenci pro AirPods [vyzkoušeno]

BeatsX: Jak si Apple sám udělal konkurenci pro AirPods [vyzkoušeno]

** Nemají futuristický design ani spoustu senzorů ** Přesto je vyrábí Apple a mají k AirPods velmi blízko ** Hrají skvěle, dlouho vydrží a cena je stále snesitelná

6.  1.  2018 | Miksa Martin | 38