Pronto proti prachu pfirmy Philips

Firma Philips představila na veletrhu CES 2001 přístroj s názvem Pronto. Jeho vzhled nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o další přírůstek do rodiny PDA zařízení. Nebo je vše jinak?
Firma Philips představila na veletrhu CES 2001 přístroj s názvem Pronto. Jeho vzhled nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o další přírůstek do rodiny PDA zařízení. Nebo je vše jinak?

Samozřejmě, je všechno jinak. Pronto je univerzální dálkové ovládání s možností programování. Bez učení dokáže ovládat přístroje , používající kódy RC-5 a RC-6 (například výrobky firem Philips a Marantz). Každé makro může obsahovat až 255 kroků. Přístroj obsahuje čidlo osvětlení, které automaticky v případě nutnosti zapne podsvětlení. Vestavěný program je možno měnit pomocí sériového portu.

Philips Pronto

Technické parametry

název Philips Pronto
funkce multifunkční dálkové ovládání
displej LCD monochromatický dotykový
rozlišení 320 x 240
velikost bodu 0,24 x 0,24 mm
FLASH ROM paměť 1 MB
RAM paměť 0,5 MB
dosah infraportu 10 metrů
frekvence infraportu do 56 kHz
baterie 4x tužkové (typ AA)
možnost akumulátoru NiMH 4,8V
rozměry 138 x 92 x 38 mm

Dále jsou uvedeny dva příklady obrazovek, které lze na dálkovém ovládání vyvolat.

Philips Pronto

Živě komentuje: Dálkové ovládání na Živě, to tu ještě nebylo. Upřímně řečeno někdy je potřebné se trochu pobavit. Na druhé straně tento ovladač nutí k zamyšlení. Jaký je vlastně rozdíl mezi Prontem a klasickým PDA přístrojem? Oba mají dotykový monochrom displej rozlišení 320 x 240 s podsvětlením, oba mají přibližně stejné rozměry i hmotnost, oba obsahují procesor a paměť, oba mají infračervený port i základnu, dokonce oba umožňují programovat a oba obsahují konektor pro sériový port.

Philips Pronto

Že jsem zapomněl na ty rozdíly? Nebojte, existují, jsou však málo zřetelné. Pronto nemá operační systém a nad ním programy. Skoro detailní rozdíl je v infračerveném portu, který odpovídá u PDA protokolu IrDA, kdežto zde jsou použité kmitočty daleko nižší a končí na 56 kHz. Pokud by se k PDA připojila příslušná infračervená LED dioda a napsal příslušný program, nechalo by se stejně dobře použít PDA jako univerzální ovládání. Situaci však mohu stejně dobře otočit – pokud se do Pronta nahraje operační systém s nějakými aplikacemi, vytvoří se z něj PDA.

A proč o tom píšeme? Pronto!

Váš názor Další článek: Loni se prodalo 400 milionů mobilů

Témata článku: Philips, Software pro mobily, Software pro PC

Určitě si přečtěte