Provozovatelé tarifních kalkulaček: otázky a odpovědi

Po Tarifomatu jsme vyzpovídali také provozovatele dalších dvou kalkulaček mobilních tarifů: Srovnanitarifu.cz a dTest.cz.
Provozovatelé tarifních kalkulaček: otázky a odpovědi
Kapitoly článku

V minulém týdnu jsme vám přinesli stručný seznam kalkulaček mobilních tarifů, u kterých připadá v úvahu, že se budou ucházet o certifikát kvality Českého telekomunikačního úřadu. Součástí článku byl také rozhovor s provozovateli jedné z nich – Tarifomat.cz. Dnes vám přinášíme odpovědi od provozovatelů dalších dvou služeb: Srovnanitarifu.cz (ve druhé kapitole) a dTest.cz/tarify. Od zbývajících provozovatelů jsme zatím reakci nedostali. 

dTest.cz/tarify

Za dTest odpovídal Miloš Borovička.

  • Předně - chcete se o certifikát ČTÚ ucházet? Případně proč ne (ostatní otázky se ptají na to, proč ano).

Ano o certifikaci naší tarifové kalkulačky zřejmě v brzké době požádáme.

  • Jak hodnotíte změnu postoje CTU - prvně chtěli dělat vlastní kalkulačku, teď rozhodnutí přehodnotili a budou certifikovat kalkulačky "třetích stran". Předpokládám, že tuhle změnu vítáte.

Těžko říci, co přesně je za změnou postoje ČTU, ale asi zjistili, že nemá cenu vytvářet vlastní aplikaci, pokud již něco podobného funguje. Jak to bude vypadat v praxi, ukážou nejbližší měsíce.

  • Jak obtížné bude - konkrétně pro dTest - obstát v certifikačním řízení? Očekáváte nějaké problémy? Případně bude se muset vaše kalkulačka nějak změnit?

Podmínky certifikace jsou tak, jak je sdělil ČTÚ, velmi vágní. Bude záležet na samotné rozhodovací praxi, která je momentálně velkou neznámou. Problémy ale neočekáváme, protože naše kalkulačka by měla splňovat veškeré nároky, které na ni budou moci být kladeny, a je absolutně nezávislá na jakýchkoliv příjmech ze strany mobilních operátorů. Drobné úpravy provádíme prakticky neustále s ohledem na aktuální nabídky a požadavky uživatelů, kteří nám poskytují zpětnou vazbu.

  • Co si od certifikátu od ČTÚ slibujete? Větší propagaci? Důvěru uživatelů?

Pro spotřebitele je důležité, aby uměl rozlišit, který kalkulátor mu sdělí nabídku, na které ušetří a ne takovou, za kterou dostane zprostředkovatel největší provizi. Pokud dnes vložíte do 4 různých srovnávačů stejné údaje, vyjde vám několik různých výsledků. Certifikovaná kalkulačka by měla být zárukou aktuálních a nezávislých výsledků.

  • Jaký je reálný přínos kalkulačky mobilních tarifů?

Zásadním problémem trhu mobilních operátorů je jeho vysoká nepřehlednost. Z našich průzkumů vyplývá, že pro většinu spotřebitelů je obtížné získat potřebné informace k tomu, aby srovnání mohli provést sami a nabídkám a jejich podmínkám často nerozumí. V dTestu tuto problematiku interně nazýváme džunglí a spotřebitelům se snažíme pomoci v ní přežít jak kalkulátorem tarifů, tak příručkou, kde může spotřebitel zjistit na co si dávat pozor (ke stažení na www.dtest.cz/dzungle).

Kalkulačka je tedy střípkem do mozaiky, kterou se snažíme spotřebiteli problematiku zpřehlednit. Správná volba tarifu, způsobu účtovaní a samotné správné pochopení smluvních závazků může ušetřit i kolem 20-30% z cen, které měsíčně vydáváme za služby mobilních operátorů. Největší problém je ale omezená nabídka českého trhu.

  • V čem je právě vaše kalkulačka lepší než konkurence?

Naší největší předností je opravdová nezávislost na jakýchkoliv platbách od operátorů. Není v našem zájmu kohokoliv propagovat a mít zisk ze zprostředkovatelské činnosti. Můžeme si tedy dovolit zařadit i takové tarify, které se nedají přeprodat. Ke každému z tarifů máme zpracovaný kompletní přehled podmínek, s cenami za související služby počínaje, přes podmínky užití tarifů, možnostmi jeho zrušení či přechodu na jiný tarif, způsoby nakládání s poskytnutými osobními údaji, používaný typ tarifikace a smluvními pokutami konče. Upozorňujeme spotřebitele na pro ně na první pohled neviditelné zádrhele a kličky. Na našem webu může spotřebitel najít i další informace k problematice, takže pokud má zájem, získá kompletní přehled a snáze pochopí triky, kterými operátoři vysávají jeho peněženku.

Kapitoly článku

Témata článku: Operátoři, Velký efekt, Smluvní pokuta, Správná volba, Tarif, Reálný přínos, Správná cesta, Provoz, Omezená nabídka, Provozovatel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18