Prozváněči znovu v akci. Pokud máte zmeškaný hovor z neznámého zahraničního čísla, nevolejte zpátky

Prozváněči znovu v akci. Pokud máte zmeškaný hovor z neznámého zahraničního čísla, nevolejte zpátky

Máte zmeškaný hovor od už na pohled podivně vypadajícího čísla? Pak na něj určitě nevolejte zpátky. Nic se nedozvíte a zbytečně utratíte. Jedná se o známý podvod s prozváněním zvaný „wangiri“, který se v Česku už v minulosti vyskytl. Aktuálně na něj upozorňuje Vodafone.

Podle operátora jsou tuzemští zákazníci opět pod palbou prozváněcích telefonátů, tentokrát hlavně z předvoleb +225 (Pobřeží slonoviny), +247 (Ascension), +678 (Vanuatu) a dalších. To asi nebudou místa, odkud člověk obvykle očekává nějaký hovor. Pro připomenutí – česká mobilní předvolba, kterou máme od pohledu zažitou, je +420, slovenská potom +421. Většina předvoleb evropských zemí začíná trojkou nebo čtyřkou, a tato čísla obvykle podvodníci pro svoje nekalé praktiky nepoužívají.

Úskalí podvodu wangiri, který má za úkol co jiného, než dostat z vás opět nějaké ty peníze, spočívá v tom, že mezinárodní hovory nejsou u většiny operátorských tarifů součástí paušálu a jsou tudíž zpoplatněny zvláštní sazbou. Navíc nejsou ani úplně levné (zhruba 10-15 Kč za minutu). Do mimoevropských zemí se obvykle hned po sestavení spojení naúčtuje celá první minuta, takže i kdybyste si vyslechli pouze několikasekundové ticho, desetikoruna je pryč.

Vodafone uvádí, že situaci s prozvánějícími čísly monitoruje a podvodná čísla průběžně blokuje, aby na ně nebylo možné volat zpět. Podvodníci však mohou telefonní čísla měnit, proto operátoři nedokáží prozvánění zcela zamezit. Pokud do zahraničí běžně nevoláte a chcete mít jistotu, že omylem nezavoláte nazpět na takové číslo, můžete si odchozí volání do zahraničí zablokovat na infolince nebo v zákaznické samoobsluze.

Princip podvodů s prozváněním (tzv. wangiri):

Podvodníci, kteří wangiri (nebo také „one ring and cut“) scénář organizují, ho realizují skrze alternativní či IP operátory, kteří nerespektují platné číselné řady pro telefonní čísla. Zákazník, který volá zpět například do Alžíru, hovor do této země v reálu neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je téměř nemožné.

Diskuze (28) Další článek: T-Mobile přidá předplacenkářům kredit jako bonus. Musí ale dobít přes aplikaci

Témata článku: Operátoři, Kauzy, Prozvánění, Telekomunikace, Podvod, Mezinárodní hovory, Zmeškaný hovor, Tuzemský zákazník, Mezinárodní hovor, Vanuatu, Operátorských tarif, Předvolba, Nekalá praktika, Číslo, Pobřeží slonoviny, Číselná řada, Telefonní číslo, Alternativní operátor, Podvodník, Alžír, Operátor, Hovor, Poplatek, Česká republika, Evropská země


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 46

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137