Průzkum: jak používáme chytré telefony Nokia

Nokia si nechala zpracovat studii o používání svých chytrých mobilních telefonů se Symbianem S60. Až 97% majitelů používá fotoaparát, hudbu poslouchají nejméně ve středu, více než polovina brouzdá po internetu a to i doma přes Wi-Fi.
Průzkum: jak používáme chytré telefony Nokia

Esa Eerola je marketingový ředitel Nokie pro oblast software. Ve své studii okomentoval výsledky tradiční „Smartphone 360 study,“ což je výzkum, který firma provádí dvakrát až třikrát ročně. Se souhlasem zhruba 400 uživatelů je do jejich smartphonů platformy S60 nainstalován software, který monitoruje jejich chování. Co, kde, jak, kdy a jak dlouho – všechna tato marketingově cenná data jsou předávána prostřednictvím datových přenosů do centrální databáze.

Dominují fotografie, zvykáme si na video

Zkoumanou osobou byl většinou (86%) muž ve věku 25 – 34 let, testovalo se na třech konkrétních modelech: Nokia N80, N91 a E61. Pojďme ale k výsledkům. Jmenované telefony jsou schopná multimediální zařízení, a tak možná překvapí, že pouze 14% uživatelů spouští hudební přehrávač každý den. Naopak celých 21% hudbu neposlouchalo ani jednou. Zajímavý je údaj, že se MP3 soubory poslouchají nejvíce v pondělí a v neděli, nejméně pak ve středu. Nejvíce mezi 17. a 19. hodinou, nejméně celkem pochopitelně ve 4 ráno. Integrované rádio je používáno ještě méně, celých 56% uživatelů jej nespustilo vůbec.

Na vestavěný fotoaparát jsme si zvykli téměř (97%) všichni, video s ním natáčejí tři čtvrtiny z nás. Průměrná sledovaná osoba pořídila 18 fotografií a 4 videa za měsíc.

Téměř všichni majitelé S60 používají technologie pro datové přenosy. Více než polovina dat byla prosurfována, avšak pouhá 4% přes GPRS. Zde je ale nutné vyjmenovat země, ve kterých výzkum probíhal: Velká Británie, Německo, Singapur, Finsko, Francie a USA. V České republice by tento údaj vypadal zcela jinak.

Telefony s otevřeným operačním systémem dovolují doinstalovat další programy. Této možnosti využila celá polovina majitelů, přičemž 21% instalovalo pět a vícekrát. Populárnější, než symbianové aplikace byla univerzální Java.

O tom, že mobily nahrazují kompaktní fotoaparáty už jsme mluvili. Z následujícího grafu vyplývá, že další na řadě jsou hudební přehrávače. Typická paměťová karta v symbianové S60 má tuto strukturu dat:

Klepněte pro větší obrázek

Jak ovlivňuje velikost úložného prostoru způsob používání mobilu? Další graf potvrzuje logickou úvahu, že téměř bez ohledu na paměť je stále ve stejné míře používán integrovaný fotoaparát. Když je pak k dispozici více místa, je využito hlavně pro hudbu, videosoubory, aplikace a další data.

Klepněte pro větší obrázek

Kde jsou využívány Nokie se Symbianem S60? Nejčastěji (45%) doma, zbývající čas je rozdělen na dvě stejné části: v práci, nebo ve škole a za pohybu (tj. cestování, návštěvy u přátel, sport, restaurace atd.).

Mobilní data často doma

Závěrem lze říci, že studie potvrdila trend vývoje mobilního telefonu směrem k multifunkčnímu zařízení. Telefony platformy S60 si zdárně osvojily funkce kompaktních fotoaparátů, problém jim nedělá nahradit hudební přehrávač a větší displej častěji stále častěji zláká k prohlížení obsahu webových stránek. Za pozornost stojí i zjištěná fakta, že nejvíce se telefonuje za pohybu a velká část dat je přenesena doma přes WiFi.

Diskuze (29) Další článek: Mobil nejen pod stromeček: levný, ale stále schopný

Témata článku: Nokia, Telefony, Průzkum, Nokia N80, Celá polovina, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34