Průzkum: máte zájem o mobilní Internet?

Nabízíme vám výsledek velmi zajímevého výzkumu o mobilních komunikacích probíhajícím ve dvanácti evropských zemích. Je velmi zajímavé sledovat, jak jsme na tom ve srovnání s ostatními. Těšíme se na UMTS více než Německo?
Průzkum: máte zájem o mobilní Internet?

Tisková zpráva TN Sofres Factum

Metodika

Divize Taylor Nelson Sofres Telecoms Europe provedla výzkum „UMTS MONITOR“ metodou telefonického (CATI) a osobního (Face-to-Face) dotazování. Vzorek respondentů (13.058, 15+), kteří vlastní mobilní telefon a (nebo) mají připojení k Internetu, byl reprezentativní za každou zúčastněnou zemi. Výzkum proběhl ve 12 evropských zemích a USA v dubnu a květnu roku 2001. Studie byla zaměřena jak na znalost UMTS tak i na využívání Internetu a mobilních telefonů. Studie proběhla v následujících zemích - Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Norsko, Polsko, Slovensko, Španělsko, Velká Británie a USA.

Hlavní zjištění

Nová studie publikovaná divizí Taylor Nelson Sofres Telecoms Europe ukazuje, že povědomí o UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systems neboli „3G“) je mezi potenciálními uživateli této služby v České republice nízké, přestože technologie „bezdrátových internetových služeb (wireless internet technology)“ již mohou být implementovány.

Výsledky studie zahrnující 12 evropských zemí a USA ukazují, že kolem 77 % uživatelů mobilních telefonů a uživatelů Internetu v České republice nezná nebo je jen velmi málo informováno o „bezdrátové internetové technologii (wireless internet technology)“. Stejně tak 77 % v Polsku a na Slovensku. V USA je to naopak více - 89%, naproti tomu v Německu výrazně méně -  54 %.

Dále je mezi respondenty, kteří tuto technologii v České republice znají, zaznamenán pouze slabý zájem o její využití. Na škále od 1 do 6 (kde „6“ znamená velký zájem), průměrný zájem (ze všech 13 zemí) byl zhruba roven číslu 3. V České republice je průměr mírně vyšší - 3,5.      

Mezi nejpopulárnější internetové služby patří „přijímání a odesílání e-mailů“ a „přístup k plánům měst…(nebo)…nejnovějším zprávám“. Za nejméně populární služby byly považovány „hraní interaktivních her…(nebo)…her s možností výhry peněz“.
Ve všech evropských zemích (včetně České republiky), kde probíhalo šetření, uživatelé mobilních telefonů naznačili, že by se spíše zajímali o „bezdrátové internetové služby (wireless internet technology)“ kvůli autorizaci plateb nebo kvůli bankovnictví nebo jiným „m-commerce“ aktivitám, spíše než respondenti v USA.

Dále byly zjištěny velké rozdíly v rozšíření mobilních telefonů u dospělé populace v jednotlivých zemích. Například v České republice vlastní mobilní telefon kolem 50 % dospělé populace, v Holandsku je to více než 75 % a v USA a na Slovensku je to naopak méně než 36 %.

Další zjištění:

 • Pouze 23 % uživatelů Internetu a mobilních telefonů v České republice si myslí, že je „velmi dobře“ informováno nebo „spíše dobře“ informováno o UMTS technologii. V porovnání s ostatními zúčastněnými zeměmi, v Itálii je to také jen 23 %, naopak v Německu 44 %.
 • Muži do 35 let projevili největší zájem o používání „bezdrátových internetových služeb (wireless internet technology)“.
 • Zhruba 73 % uživatelů mobilních telefonů v České republice používá SMS nebo textové služby „často“ (= téměř každý den nebo 2-3 krát za týden) nebo „pravidelně“ (= jednou týdně nebo 2-3 krát za měsíc). V USA je pouze 6 % uživatelů mobilních telefonů, kteří posílají textové zprávy nejméně jednou týdně. Není překvapivé, že nejpopulárnější jsou textové zprávy mezi mladými lidmi – do 25 let. Více než 90 % uživatelů mobilních telefonů v Evropě říká, že posílá textové zprávy pomocí mobilních telefonů, naproti tomu v USA je to jenom jeden člověk z pěti (20 %). 

Mezi uživateli, kteří se nejvíce zajímají o „bezdrátové internetové služby (wireless internet technology)“, je také nejpopulárnější „přijímání a odesílání e-mailů“ a „přístup k plánům měst…(nebo)…nejnovějším zprávám“. Nicméně, současní internetoví uživatelé emailových schránek se méně zajímají o zpřístupnění těchto služeb pomocí technologie UMTS.

„Současní uživatelé mobilních telefonů a Internetu jsou samozřejmě také potenciálními uživateli „3G“ služeb na evropských trzích jako je Česká republika, ale stejně tak i v USA. Nicméně, na základě zjištění z této studie předpokládáme, že poskytovatelé „bezdrátových internetových služeb (wireless internet technology)“ by měli mít výraznou snahu zvýšit povědomí o těchto službách a jejich výhodách mezi potenciálními uživateli před tím, než tyto služby zavedou na trh. WAP má pouze omezený úspěch a proto hlavní výzvou pro všechny stávající i potenciální operátory je přesvědčit zákazníky, že „bezdrátové internetové služby (wireless internet technology)“ poskytnou uživateli něco nového, zcela odlišného,“ říká Štěpán Čekal, Project Manager společnosti Taylor Nelson Sofres Factum.

 

Témata článku: Ostatní, Mobilní internet, Průzkum

29 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Mirek 20. 12. 2001 10:46:31

  Tech 10-15 stranek za minutu bych chtel videt, to nemuzes ani stahnout...

 • Cap 18. 12. 2001 15:35:51

  Zdravim, potreboval bych pro moji diplomku vyplnit dotaznik o...

 • good 14. 12. 2001 9:18:03
  Ano, to je přesné. Jak si mohou dovolit účtovat za stejné služby (WAP nebo...
Určitě si přečtěte

Máme nové operátory. Hned dva! Ale nejásejte předčasně

Máme nové operátory. Hned dva! Ale nejásejte předčasně

** Zatím to není plnohodnotný konkurent O2, Vodafonu a T-Mobilu ** Ale během dvou/tří let by mohla být ** Kdo jsou Nordic Telecom a PODA?

16.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 8

Před pěti lety skandál, dnes to zkouší znovu. Vodafone zastavil pomalý internet po dosažení FUP

Před pěti lety skandál, dnes to zkouší znovu. Vodafone zastavil pomalý internet po dosažení FUP

** Vodafone zastavuje zpomalený internet po vyčerpání FUP ** Zkusil to už před pěti lety, ale veřejnost rozhodnutí zvrátila ** Dnes změna prošla bez výrazných emocí

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 83


komerční sdělení

Komerční sdělení