Průzkum: uživatelé chtějí sítě třetí generace

Podle průzkumu společnosti TNFS mají uživatelé mobilních telefonů zájem o služby sítí třetí generace a jsou za ně ochotni platit.
Průzkum: uživatelé chtějí sítě třetí generace

Tisková zpráva: Příznivou zprávou pro operátory a poskytovatele telefonních služeb může být ten fakt, že většina uživatelů, kteří projevili o 3G zájem, je připravena za 3G handsety i za servis spojený se třetí generací mobilní komunikace zaplatit více peněz. Podle zprávy 3G 2003 společnosti TNS Telecoms, která provedla výzkum v 10 evropských zemích, projevilo o služby třetí generace zájem 42 % evropských uživatelů  mobilních telefonů.

Polovina respondentů, kteří projevili o služby 3G zájem (21 % z celkového počtu mobilních uživatelů), připustila možnost, že by měsíčně zaplatila o 6 až 10 Euro více za některé ze služeb 3G, jako např. MMS, rychlé připojení k internetu nebo za možnost stahování a odesílání emailů. Se zprávou ukazující, že průměrná výše faktur uživatelů mobilních telefonů v Evropě je nyní 26 Euro (20 Euro za předplacený kredit a 37 Euro v případě paušálu), mají operátoři potencionál podstatně zvýšit svůj průměrný příjem na jednoho uživatele (ARPU).

Podobně ti, kteří projevili o 3G služby zájem, by byli ochotni zaplatit více za 3G handset než zaplatili za ten, který vlastní nyní. Ve všech zemích, ve kterých výzkum proběhl, by většina respondentů byla ochotna zaplatit až 330 Euro za 3G handset. Nicméně, tyto hodnoty jsou u jednotlivých států velice odlišné a souvisejí mimo jiné i s tím, zda jsou handsety dotované operátory, či nikoliv, zejména pak ve Francii, nebo ve Velké Británii.

Alan Imbert, Senior Research Director, TNS Telecoms vysvětluje: “Skutečnost, že operátoři v mnoha zemích mobilní handsety dotují, může být hlavním kamenem úrazu zvyšování 3G v některých evropských zemích. V případě, že by operátoři 3G handsety nedotovali, mohlo by se stát, že by uživatelé mohli být šokováni zjištěním, že musí za nové 3G modely zaplatit mnohem více než za ty, které právě používají”.

Další zajímavá zjištění:

O které služby mají uživatelé největší zájem?

Z těch evropských uživatelů, kteří projevili o 3G zájem, má většina zájem o možnost odesílání a přijímání emailů na vlastní mobilní přístroj (77 %), nebo o používání videotelefonních handsetů (77 %). Nejmenší zájem projevili o možnost stahování muziky a prohlížení videoklipů (47 % a respektive 40 % respondentů projevilo o tyto služby zájem).

Kdo má o 3G zájem?

Průměrně 42 % mobilních uživatelů projevilo o 3G zájem. Zajímavým zjištěním bylo, že uživatelé ve východní Evropě projevili o 3G větší zájem než respondenti ze západní části.
59 % uživatelů v Turecku a 51 % polských uživatelů uvedlo, že zájem mají, což je ve srovnání s Velkou Británií nebo Německem (34 %) podstatně více. 49 % mužů projevilo o 3G zájem, žen podstatně méně (36 %).

Které společnosti mají největší šanci na 3G vydělat?

Nebylo překvapením, že pro zajištění spolehlivých 3G služeb v blízké budoucnosti evropští uživatelé nejvíce důvěřují vedoucím národním mobilním operátorům. Na škále od 1 do 10 (kde 10 znamená “vysoká způsobilost” pro zajištění spolehlivých 3G služeb), dali evropští uživatelé svému národnímu mobilnímu operátorovi minimálně známku 7. Budou to malí provozovatelé mobilních služeb, Ti s menším než 20 % podílem na trhu, kteří budou mít problémy přesvědčit uživatele, že mohou spolehlivé 3G služby nabídnout.

Alain Imbert dodává: “Naše studie naznačuje, že postoje k 3G mohou být v Evropě různé, ale je zřetelné, že mobilní operátoři, zejména ti menší, budou potřebovat mnohem více času a úsilí jak k dosažení zisku,  tak k zajištění spolehlivých 3G služeb uživatelům”.

Jak je na tom Česká republika?

Zákazníci českých mobilních operátorů by v případě spuštění 3G služeb využívali nejhojněji možnost přijímání a odesílání emailových zpráv, dále pak přenos obrazového signálu (video phone) a v neposlední řadě multimediální zprávy (MMS). Relativně malý zájem je na druhou stranu o možnost stahování hudebních a video souborů. Studie také potvrdila, že českým zákazníkům mobilních operátorů patří primát v odesílání krátkých textových zpráv (SMS).

Martin Hošek, ředitel divize Interactive/Telecoms české TNS k tomuto dodává: “Právě ten fakt, že český uživatel mobilního telefonu již nyní využívá svůj telefon nejen pro účely vlastního telefonování, ale také pro zasílání SMS zpráv, pro komunikaci s bankou či pro připojení k internetu, staví třetí generaci mobilních služeb v České republice do docela výhodné startovní pozice. Velkou míru v rozšíření těchto služeb ale sehraje cenová politika mobilních operátorů, se kterou budou 3G služby v budoucnosti nabízet”.

Diskuze (14) Další článek: Obrázek: Siemens SL55 v nadživotní velikosti

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Průzkum, Generace, Průměrná výše, Malý zájem, Třetí generace, Uživatelé, IMB


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14