První blockchainový telefon je na světě. Za HTC Exodus 1 zaplatíte kryptoměnou

První blockchainový telefon je na světě. Za HTC Exodus 1 zaplatíte kryptoměnou

0,15 bitcoinu nebo 4,78 etherea – to je aktuální cenovka prvního blockchain smartphonu na světě HTC Exodus 1. Ačkoli zařízení láká i na kvalitní zpracování a dobrou výbavu, nejdůležitější v případě tohoto modelu je bezpečnost. Smartphone je vybaven zónou oddělenou od systému Android, na němž jinak telefon pracuje. Zde budou uloženy klíče od kryptoměn, NFT cenností a v blízké budoucnosti i klíče od uživatelských dat uložených v blockchainové síti.

Klepněte pro větší obrázek

Základním mottem celého projektu Exodus je decentralizace. Z důvodů co možná nejvyššího zabezpečení nesmí být data uložena pouze na jednom místě – ať už je to úložiště přímo v zařízení nebo na jediném vzdáleném serveru (cloudu). Nositeli zabezpečení jsou v tomto případě klíče uchované v zabezpečeném prostoru mimo operační systém na vlastním zařízení, ale i mimo něj.

Patří budoucnost blockchainu?

Uživatelé si jednoduše vyberou několik důvěryhodných přátel, které požádají o instalaci aplikace pro správu klíčů. Tajný algoritmus pro sdílení pak rozdělí jejich seed na části, které rozešle na vybrané kontakty. O přístup ke svým prostředkům tak uživatel nepřijde za žádných okolností. Navíc si může být jistý, že k jeho kódům nemá přístup ani HTC. Pro obnovení klíčů slouží mechanismus Social Key Recovery, který funguje i v případě ztráty či odcizení smartphonu. Dokonce vyřeší i zapomenutí přístupového kódu.

HTC tak s modelem Exodus 1 vytvořilo základy pro práci s digitálními aktivy a decentralizovanými aplikacemi na mobilním zařízení. Nyní oslovuje vývojáře za účelem tvorby nových aplikací a řešení. Dalším krokem bude uvolnění API právce klíčů Zion i SDK peněženky vývojářům třetích stran, kteří získají možnost používat Exodus 1 k ochraně klíčů a podepisování transakcí.

Po stránce designu a hardwaru jde o špičkové zařízení, které se nejvíce podobá vlajkovému modelu HTC U12+ v modré variantě s poloprůhlednými zády, kde prosvítají jednotlivé komponenty. Také výbava je velmi podobná, telefonu nechybí odolnost IP68 a ovládání pomocí mačkání rámu (Edge Sense 2). HTC Exodus 1 je možné předobjednat na stránkách www.htcexodus.com. Odesílání prvních kusů je plánováno na prosinec 2018. Cena v přepočtu z kryptoměn činila v době psaní článku zhruba 21,5 tisíce korun.

HTC Exodus 1
rozměry a hmotnost: ? × ? × ? mm
displej: 6'', kapacitní S-LCD, 1 440 × 2 880, 537 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (1200|400 Mb/s)
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 5, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 144 MB, baterie: 3 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75 + A55, 2,8 GHz, 10nm)
operační systém: Google Android 8,1 (Oreo)
fotoaparát: 16MPx (4 640 × 3 480), video (3 840 × 2 160), blesk
75 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: předběžná 22 000 Kč (prosinec 2018)Pořiďte si podobný model na Alza.cz

Diskuze (6) Další článek: LTE smartphony budou mít převahu ještě nejméně pět let, rozvoj 5G bude pozvolný

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Aplikace, Kryptoměny, Zabezpečení, Bitcoin, Blockchain, Decentralizované aplikace, Kryptomobily, Ethereum, HTC Exodus 1, První kus, HTC Exodus, NFT, API, Třetí strana, Operační systém, Dobrá výbava, Mobilní zařízení, Základní mott, Celý projekt, Telefon, Klíč, Blízká budoucnost


Určitě si přečtěte

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34