První blockchainový telefon je na světě. Za HTC Exodus 1 zaplatíte kryptoměnou

První blockchainový telefon je na světě. Za HTC Exodus 1 zaplatíte kryptoměnou

0,15 bitcoinu nebo 4,78 etherea – to je aktuální cenovka prvního blockchain smartphonu na světě HTC Exodus 1. Ačkoli zařízení láká i na kvalitní zpracování a dobrou výbavu, nejdůležitější v případě tohoto modelu je bezpečnost. Smartphone je vybaven zónou oddělenou od systému Android, na němž jinak telefon pracuje. Zde budou uloženy klíče od kryptoměn, NFT cenností a v blízké budoucnosti i klíče od uživatelských dat uložených v blockchainové síti.

Klepněte pro větší obrázek

Základním mottem celého projektu Exodus je decentralizace. Z důvodů co možná nejvyššího zabezpečení nesmí být data uložena pouze na jednom místě – ať už je to úložiště přímo v zařízení nebo na jediném vzdáleném serveru (cloudu). Nositeli zabezpečení jsou v tomto případě klíče uchované v zabezpečeném prostoru mimo operační systém na vlastním zařízení, ale i mimo něj.

Patří budoucnost blockchainu?

Uživatelé si jednoduše vyberou několik důvěryhodných přátel, které požádají o instalaci aplikace pro správu klíčů. Tajný algoritmus pro sdílení pak rozdělí jejich seed na části, které rozešle na vybrané kontakty. O přístup ke svým prostředkům tak uživatel nepřijde za žádných okolností. Navíc si může být jistý, že k jeho kódům nemá přístup ani HTC. Pro obnovení klíčů slouží mechanismus Social Key Recovery, který funguje i v případě ztráty či odcizení smartphonu. Dokonce vyřeší i zapomenutí přístupového kódu.

HTC tak s modelem Exodus 1 vytvořilo základy pro práci s digitálními aktivy a decentralizovanými aplikacemi na mobilním zařízení. Nyní oslovuje vývojáře za účelem tvorby nových aplikací a řešení. Dalším krokem bude uvolnění API právce klíčů Zion i SDK peněženky vývojářům třetích stran, kteří získají možnost používat Exodus 1 k ochraně klíčů a podepisování transakcí.

Po stránce designu a hardwaru jde o špičkové zařízení, které se nejvíce podobá vlajkovému modelu HTC U12+ v modré variantě s poloprůhlednými zády, kde prosvítají jednotlivé komponenty. Také výbava je velmi podobná, telefonu nechybí odolnost IP68 a ovládání pomocí mačkání rámu (Edge Sense 2). HTC Exodus 1 je možné předobjednat na stránkách www.htcexodus.com. Odesílání prvních kusů je plánováno na prosinec 2018. Cena v přepočtu z kryptoměn činila v době psaní článku zhruba 21,5 tisíce korun.

HTC Exodus 1
rozměry a hmotnost: ? × ? × ? mm
displej: 6'', kapacitní S-LCD, 1 440 × 2 880, 537 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (1200|400 Mb/s)
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 5, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 144 MB, baterie: 3 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75 + A55, 2,8 GHz, 10nm)
operační systém: Google Android 8,1 (Oreo)
fotoaparát: 16MPx (4 640 × 3 480), video (3 840 × 2 160), blesk
78 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: předběžná 22 000 Kč (prosinec 2018)Pořiďte si podobný model na Alza.cz

Diskuze (6) Další článek: LTE smartphony budou mít převahu ještě nejméně pět let, rozvoj 5G bude pozvolný

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Aplikace, Zabezpečení, Blockchain, Kryptoměny, Bitcoin, Decentralizované aplikace, Kryptomobily, Ethereum, HTC Exodus 1, Zařízení, Třetí strana, Klíč, Přístupový kód, API, Kvalitní zpracování, Špičkové zařízení, Zabezpečený prostor, Modrá varianta, NFT, Celý projekt, Blízká budoucnost, Telefon


Určitě si přečtěte

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

** Výkonově zvládne vše, co byste po dnešním telefonu mohli chtít ** Chybějící NFC bude pro mnohé nepřekonatelnou vadou ** Drobné nedostatky se vyhnuly důležitým funkcím

Martin Herodek | 43