První kolo na licenci UMTS v Čechách skončí pravděpodobně fiaskem

Dnes v deset hodin uplynul čas, který měli naši tři GSM operátoři pro to, aby se vyjádřili, zda si chtějí zakoupit licenci na provoz sítí UMTS nebo ne. Ze tří operátorů chce licenci na UMTS za daných podmínek pouze jeden. Cena, kterou ČTÚ stanovilo, byla 6,7 miliardy Kč (více než 174 milionů USD).
První kolo na licenci UMTS v Čechách skončí  pravděpodobně fiaskem

Eurotel chce UMTS i za 6,7 miliardy

Eurotel podal žádost o jednu ze tří licencí v rámci výběrového řízení na mobilní služby 3. generace (UMTS) vyhlášeného Českým telekomunikačním úřadem. Jedním z důvodů je, že věříme, že přístup k tomuto kmitočtovému pásmu bude přínosem pro naší společnost. Naše žádost obsahuje podmínky, o kterých budeme nadále jednat v rámci existujících pravidel výběrového řízení.

Náš největší a nejstarší operátor sítě GSM a současně jediný operátor analogové sítě první generace NMT se rozhodl doplnit svou sbírku ještě o síť nejmodernější – UMTS. V praxi to tedy znamená, že pokud Eurotel licenci zakoupí, tak bude muset ještě do letošního října složit 3 miliardy Kč. Zbývajících 3,7 miliardy bude potom muset Eurotel doplatit až do září 2002. Eurotel UMTS by mělo být podle podmínek, které stanovil ČTÚ, v komerčním provozu již od 1. 1. 2004. Česká republika se tedy zařadí do zemí provozujících UMTS.

Otázka je, jaký tento krok bude mít dopad na cenu akcií Českého Telecomu, který se má stát 100% vlastníkem Eurotelu. Jeho akcie totiž v poslední době zaznamenaly poměrně velký propad. Podle některých analytiků by však současný krok mohl akcie Českého Telecomu vyhnat dokonce nad jejich původní hodnotu, čímž by také stoupla hodnota státního podílu v této společnosti.

Paegas si chce vynutit slevu

Zástupce společnosti RadioMobil dnes před desátou hodinou předal ČTÚ nabídku na vyhlášené výběrové řízení na udělení licencí na provozování sítě UMTS. Nyní je na ČTÚ, aby se s nabídkou seznámil a posoudil ji. Společnost RadioMobil se proto v této fázi výběrového řízení zatím nebude k dané problematice více vyjadřovat.

Podle neoficiálních informací, které se nám podařilo získat, se RadioMobil dnes jednoznačně nevyjádřil k tomu, zda se chce či nechce zúčastnit prvního kola výběrového řízení na udělení licencí na provoz sítě UMTS. Místo toho předložil ČTÚ materiál, ve kterém opakuje své dosavadní stanovisko, že je za licenci na provoz sítě UMTS ochoten zaplatit pouze 1,5 až 2,5 miliardy Kč.

Podmínky, které ale ČTÚ stanovil zněly tak, že se dnes do 10 hodin mají všichni tři operátoři jednoznačně vyjádřit, zda licenci za 6,7 miliardy Kč chtějí nebo ne, respektive zda se budou účastnit prvního kola výběrového řízení nebo nebudou.

Oskar UMTS za 6,7 miliardy nechce

Společnost Český Mobil, a. s., která je provozovatelem sítě Oskar dnes odmítla účast v prvním kole výběrového řízení, kdy měli všichni tři současní operátoři sítí GSM možnost zakoupit si licenci na provoz UMTS za výše uvedenou cenu (tedy 6,7 miliardy Kč).

Český Mobil opakovaně vyjádřil svůj zájem o získání licence UMTS a svou ochotu uhradit licenční poplatek, který odráží komerčně přijatelné podmínky. Český Mobil dnes sdělil Českému telekomunikačnímu úřadu, že nepředkládá žádost v prvním kole současného výběrového řízení na udělení licencí UMTS, ve kterém byly licence nabídnuty třem stávajícím operátorům GSM v České republice za poplatek 6,7 miliard Kč splatných do dvou let.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, Ostatní, T-Mobile, UMTS, Licenční poplatek, Čech

Určitě si přečtěte

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

** Kvalitu za rozumnou cenu nabídne Xiaomi Mi A1 za 6 496 Kč ** Štědrý Ježíšek může pod stromeček naložit Nokii 8 ** Chcete-li ušetřit na HW, je tu vánoční akce, ale musíte uzavřít smlouvu

6.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7