První pohled na vyjímečný mobil Pantech GI100: Ovládejte mobil otiskem prstu!

Jihokorejští výrobci telefonů se předhání v technických vymoženostech svých výrobků a nám většinou nezbývá, než závidět. Tentokrát přišli s mobilem schopným číst otisky prstů a světe div se, telefon se má objevit i na evropských trzích.
První pohled na vyjímečný mobil Pantech GI100: Ovládejte mobil otiskem prstu!

Pantech & Curitel

Třetí největší jihokorejská značka Pantech & Curitel není v našich krajích příliš známá. A přitom její produkty nejsou nezajímavé: již před prázdninami představil tento výrobce například třímegapixelový mobilní telefon s integrovaným televizním tunerem. Jednalo se o dvojici modelů PH-S5000V a PH-K1000V, které bylo možné použít i jako osobní kamery: do vnitřní paměti lze uložit až sto šedesát minut záznamu.

Nejžhavější novinkou této značky je mobilní telefon s označením GI100. Jedná se o duální přístroj s integrovaným digitálním fotoaparátem s efektivním rozlišením použitého CMOS čipu 1,3 megapixelu s mechanickou závěrkou, bleskem a hlavně snímačem otisků prstů. Tím se stává prvním takto vybaveným telefonem, přestože zabezpečení prostřednictvím otisku prstů je běžným zabezpečením mnohých notebooků i kapesních počítačů. V mobilech však jde o naprostou novinku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hranaté tvary působí futuristicky, ale nějaké to zaoblení by telefonu určitě prospělo

Bez prstů to nepůjde

Firmware tohoto telefonu jde ve využití této komponenty ještě dále a prostřednictvím otisku prstu může mobil rozlišovat jednotlivé uživatele a podle toho měnit aktuální profil. I když přiznejme si, že málokde využívá jeden mobilní telefon více lidí. Dotykovou plošku lze také použít pro ovládání vestavěné závodní hry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý stříbrný snímač umí číst z vašich prstů

Zajímavá je funkce tajného rychlého vytáčení. Jak to vlastně funguje? Nejdříve musíte do paměti mobilního telefonu uložit otisky všech deseti prstů a jednotlivým otiskům poté přiřadit některé z čísel telefonního seznamu. Poté delším podržením dotykové plošky přístroj automaticky vytočí číslo přiřazené k příslušnému prstu. Jde o jednoduché, elegantní a účinné řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je velice kvalitní a dostatečně velký • klávesnice má strohý design, v duchu celého telefonu

Mobilní telefon Pantech GI100 svým vzhledem příliš nepřekvapí. Jedná se o poměrně běžné, jen trochu více hranaté véčko. Váha telefonu je 82 gramů a jeho rozměry jsou 82 × 40 × 22.5 milimetrů. Dvojice aktivních barevných TFT displejů dokáže shodně zobrazit až 260 tisíc barevných odstínů, vnitřní displej nabízí grafické rozlišení 128 × 160 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vnější displej rovněž s 260 tisíci barvami • anténa telefon doslova hyzdí • při nočním fotografování si můžete přisvítit

Se standardní baterií udává výrobce pohotovostní dobu na jedno nabití až dvě stě hodin nebo až tři hodiny hovoru. Již zmiňovaný digitální fotoaparát disponuje všemi základními fotofunkcemi a mezi zajímavosti patří možnost zachycení až patnácti po sobě jdoucích snímků nebo natočit až třicet minut videozáznamu ve formátu MPEG4. Videosekvence (do velikosti 100 kB) lze odesílat prostřednictvím MMS zpráv, jednotlivé fotografie lze přiřadit k číslům vícepoložkového telefonního seznamu.

Telefonní seznam dokáže uložit až osm stovek záznamů, vestavěný diktafon zaznamená až dvě a půl hodiny vašeho rozhovoru. A jak by také ne, celková velikost vnitřní paměti je podle informací oficiální tiskové zprávy příjemných 256 megabajtů. No řekněte, napadlo by vás ještě před rokem, že budeme mít v mobilu čtvrtgigabajtové paměti?

Bude i nebude

Mobilní telefon Pantech GI100 míří kromě domovských asijských trhů také na vybrané evropské trhy. Obávám se však, že my tento telefon na pultech prodejen asi běžně potkávat nebudeme. Že by prostor pro pokoutné dovozce?

Diskuze (23) Další článek: SMS hra o zájezd do Atén

Témata článku: Pantech, Duální přístroj, Noční fotografování, Prst, První pohled, Jihokorejská značka, Mobil, Pant, Otisk, Pohled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14