První screenshoty Androidu Q odhalily tmavé schéma i režim à la Samsung DeX

Redaktorům webu XDA-Developers se podařilo do Pixelu 3 XL nainstalovat ranou betaverzi Androidu Q, která bude krátce po jarní Google I/O vydána jako Android Q Developer Preview 1. Na videu a screenshotech se tak pochlubili očekávanými změnami v připravované verzi Androidu. A těšit se opět máme na celou spoustu novinek.

Prvním přídavkem je systémový tmavý režim (tzv. Dark Mode), který jindy bílé pozadí přemění na odstíny šedé až černé. Tmavý režim může být nastaven trvale nebo podle fáze dne. Přes den bude pozadí bílé, v noci šedé, aby vás telefon při práci ve tmě neoslňoval. Notifikační lišta se zástupci rychlého spuštění se následně podbarví černou. Nativní tmavý režim už Google postupně přidává ke všem svým aplikacím, není tedy jasné, jak bude nastavení v aplikacích reagovat na systémově nastavený tmavý režim.

Přes Vývojářské nástroje však půjde tmavý mód „vnutit“ i aplikacím třetích stran, což je vítaná novinka zejména pro uživatele smartphonů s AMOLED displeji, u kterých černá barva na pozadí prokazatelně přispívá k delší výdrži na jedno nabití. Android Q dále nabídne nového Správce oprávnění, který má přehled nad všemi oprávněními a ukáže jejich aktuální využívání. U jednotlivých aplikací pak zřejmě vývojáři dostanou možnost obhájit, k čemu aplikace potřebuje jednotlivá oprávnění.

Pokud bude v horní liště blikat ikona GPS, dlouhým podržením prstu se dozvíte, která z aplikací vaší polohu požaduje. Zjišťování polohy, jakožto oprávnění, můžete aplikacím zapnout natrvalo nebo jen tehdy, když se aplikace používá na popředí. Z pohledu mobilní bezpečnosti je to určitě krok správným směrem.

Zajímavým nálezem jsou zmínky desktopového režimu ve Vývojářské nabídce, který při připojení redukce USB-C na HDMI na externím displeji napevno nastavení experimentální desktopový režim. Očekáváme tedy, že Google od Androidu zapracuje režim podobný Samsungu DeX či EMUI Easy Projection. V případě testované bety však režim ještě nefungoval.

Hlavní novinky zatím neoznámeného Androidu Q:

Další detaily pak zdroj popsal pouze telegraficky. Always On režim může zobrazovat vaši tapetu z plochy, v telefonu půjde uživatelsky vypnout jednotlivá čidla a snímače. Android Q dostane i nového propracovanějšího správce souborů, vyskakujícím notifikacím půjde upravit doba, jak dlouho vás mají na displeji „zdržovat“, než si vyberete z nabízených voleb. Kompletní novinky v připravovaném Androidu Q můžeme očekávat na květnové konferenci Google I/O.

Diskuze (6) Další článek: Snapdragon 855 je o třetinu výkonnější než jeho předchůdce. Překoná i Kirin 980

Témata článku: Google, Android, Spekulace, Aplikace, AMOLED, Operační systémy, Google I/O, Android Q, HDMI, Tmavý režim, Horní lišta, Vítaná novinka, Displej, Očekávaná změna, Raná betaverze, Dlouhá výdrž, První screenshot, Schéma, Bílé pozadí, Desktopový režim, Externí displej, Správný směr, Připravovaná verze, Hlavní novinka, Oprávnění


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19