První síť třetí generace byla konečně spuštěna

Ano, čtete správně. Tolik očekávaná síť třetí generace již funguje a zákaznící ji mohou používat. Zjistili jsme, kolik za její používání vlastně zaplatí a jak je to s testováním.
První síť třetí generace byla konečně spuštěna
Ano, čtete správně. Tolik očekávaná síť třetí generace již funguje a zákaznící ji mohou používat. Zjistili jsme, kolik za její používání vlastně zaplatí a jak je to s testováním.

Provoz první mobilní sítě zcela nové generace, která je také označována tajuplnou zkratkou 3G (u nás také UTMS, se stal skutečností. V japonském městě Tokio má možnost v testovací provozu využívat této služby moderní a rychlé sítě celých 3 330 uživatelů mobilních telefonů zdejšího operátora NTT DoCoMo. Zájemců o testování sítě bylo více než 147 tisíc – výběr tedy zůstal na samotné operátorovi, komu možnost využití služeb této sítě poskytne.

Nic není jako dřív

Všichni testovací uživatelé dostali moderní 3G telefon úplně zadarmo a platit musí jen za samotné používání sítě. Za tři minuty hovoru si operátor účtuje 100 až 150 yenů, což je přibližně třicet až padesát korun. Tento poplatek je v porovnání s cenou služeb ve stávající síti I-mode téměř dvakrát vyšší. Poplatky za používání sítě v plném komerčním provozu by měly být ještě vyšší.

Nic není jako bejvávalo

Síť třetí generace poskytuje kromě běžných hovorů – které však mají výrazně vyšší kvalitu přenášeného hlasu – i různé multimediální služby. Můžete si přehrávat videa, sledovat telefonní kanály, poslouchat internetová rádia nebo hrá síťové hry. Zajímavé přitom je fakt, že NTT DoCoMo ještě před několika týdny ohlásil oddálení termínu spuštění sítě z důvodu nesprávné instalace softwarového vybavení v mobilních telefonech dodaných výrobcem.

Nechci

Když tak přemýšlím na sítěmi třetí generace – a vidím, jaké problémy s nimi ve světě jsou, začínám pochybovat, zda to opravdu bude takové terno, jak si všichni myslí. Potřebujeme opravdu v mobilu video nebo podobné vymoženosti? Myslím si že v nástroji pro telefonování nemají co dělat. A když se ještě podívám na ceny zapoužívání těchto „nezbytností“, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě. Vám také?

Mimochodem, poslední zkušenosti testerů nehovoří příliš nadšeně. Mobiy, které používají, mají prý chyby a velmi slabou výdrž baterií.

Témata článku: Ostatní, Síť, Generace, Třetí generace