První telefon od Microsoftu, uvnitř Windows CE

Právě probíhající výstava Telecom 99 v Ženevě se stal svědkem další premiéry, telefonu založeném na Windows CE se schopností přístupu k Internetu.
Právě probíhající výstava Telecom 99 v Ženevě se stal svědkem další premiéry, telefonu založeném na Windows CE se schopností přístupu k Internetu. Pyšným tatínkem je Microsoft.

Demonstraci prototypu zařízení představujícím nový trend v myšlení Microsoftu vedl Bill Gates osobně. Jak sám komentoval během předvádění, uvedení telefonu postaveného na Windows CE představuje změnu původní firemní vize, údajně prý první za 25letou historii firmy (věřte nebo ne, Microsoft tu je už čtvrtstoletí). Původní myšlenka „PC v každé domácnosti a na každém pracovním stole“ prý už není aktuální a bylo nutné ji změnit, orientace jde i u Microsoftu jasně směrem k mobilním zařízením.

Windows CE telefon Microsoftu má barevný displej a na boku tlačítko pro ovládání kurzoru, použitý systém umožňuje přístup prakticky k jakékoli webové stránce založené na HTML. Další možností využití je kromě telefonování a browseru také možnost odpovídat na elektronickou poštu, a to hned několika způsoby, kromě klasické textové formy je k dispozici navíc možnost přímé odpovědi telefonem (jak nečekané), zasláním zvukového souboru nebo pomocí faxu. Při prezentaci byla použita místní GSM síť diAX. Při rychlosti spojení 9,6 kb/s a pomocí vlastního mikrobrowseru předvedl Gates i zobrazení graficky relativně náročných stránek. Zobrazení proběhlo až neočekávaně rychle, Jonathan Roberts, hlavní manažer vývoje Windows CE však později prozradil, že vybrané stránky byly uloženy v cache paměti. Nic to ovšem nemění na možnosti příjmu a zpracování elektronické pošty a občasném zobrazení potřebných stránek, na aktivní surfování to není nejen vzhledem k rychlosti, ale ani kvůli malému rozlišení použitého displeje.

Živě komentuje: Docela zajímavá iniciativa, mnohem zajímavější však bude sledovat její soupeření s produkty iniciativy WAP Forum. WAP (Wireless Application Protocol) je také určen pro přístup na webové stránky, ovšem s cílem dosáhnout co největší efektivity, takže použité aplikace (včetně webového prohlížeče) nepotřebují přenášet takové množství dat, jako při stahování čistého HTML. WAP totiž používá WML (Wireless Markup Language), který je na rozdíl od HTML mnohem úspornější a tudíž i „menší“. Webové stránky však musejí tuto technologii podporovat, nebo musí docházet k jejich překladu, jinak na zařízeních s WAP nic neuvidíte.

Ono ani tak nejde o to, kolik má Microsoftem nabízený mobil nedostatků, že díky barevnému displeji bude zřejmě zápasit s délkou životaschopnosti na baterie (prý až 10 hodin) nebo že podporuje nebo nepodporuje iniciativu někoho jiného. V tomto okamžiku je asi nejdůležitější fakt, že se Microsoft veřejně přiznal k podpoře mobilních zařízení a vidí v ní jednu z budoucích možností (dojných krav). No a snaha zachytit nastupující technologickou vlnu v pravý okamžik je zcela pochopitelná. To, že jde firma svou vlastní cestou, může být na škodu ale v teprve se rozvíjející oblasti také nemusí, právě naopak. Reálná dostupnost prvních přístrojů Microsoftu pro mobilní telefonování a přístup k Internetu má být během roku 2000, a to pro síť GSM i CDMA (Code Division Multiple Networks).

Váš názor Další článek: Compaq Aero 1500, smrt pro Palm IIIx?

Témata článku: Microsoft, Software pro mobily, Software pro PC, Reálná dostupnost, Telefon, Rozvíjející oblast, První telefon, Původní myšlenka


Určitě si přečtěte